Wybierz miasto:

Miasto:

Gra planszowa jako ukłon w stronę niewidomych

2021-10-12

Wszyscy dobrze wiemy, że rynek głównie odpowiada potrzebom większości, dlatego tak bardzo cieszy Nas to, że Wydawnictwo Muduko wyszło naprzeciw potrzebom osób niewidzącym, szczególnie dzieciom, i wydało fantastyczną grę Rozpoznaj stworka, stworzoną właśnie dla nich.

 

 

 

Rozpoznaj stworka to propozycja dla graczy powyżej czwartego roku życia. Zamknięta w małym, poręcznym sześciennym pudełku wypełniona po brzegi gra została zaprojektowana tak, by do wspólnej gry mogły włączyć się dzieci widzące i niewidome. Już w sklepie osoba niewidoma przeczyta na pudełku nazwę i najważniejsze dane dotyczące gry wytłoczone na opakowaniu. Dodatkowo może zeskanować kody QR i zapoznać się z instrukcją w dwóch wersjach: html, do samodzielnego odczytania przez odpowiedni program lub w nagranej już wcześniej wersji audio. Zatem kupując grę, nie kupujemy kota w worku.

 

 

Skąd pomysł na grę dla niewidomych?

 

Inspiracją dla Wydawnictwa Muduko do stworzenia inkluzywnej gry dla graczy niewidomych  była gra dotykowa „Monsters’ Party” tajwańskiego wydawnictwa Kang Hsuan Educational Publishing Corp, która stworzona została jako gra dotykowa, ale z przeznaczeniem dla dzieci widzących.

 

Początkowo Muduko wymyślało, jak według nich, widzących, dostosować grę, jakie elementy dotykowe dodać, by gra nadawała się dla osób niewidzących. Wiedzieli jednak, że nie poradzą sobie sami, nie posiadali bowiem odpowiedniego zaplecza merytorycznego.  Zatem zgłosili się do Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, która zgodziła się im pomóc. Konsultantem Muduko został pan Marcin Patoczka, od którego otrzymali wiele cennych uwag pozwalających na dostosowanie gry dla osób niewidzących.

 

 

Jak grać?

 

Rozpoznaj stworka to gra sensoryczna - głównym zmysłem, którego używamy, grając w grę, jest dotyk. Celem graczy (w podstawowej wersji jest to gra kooperacyjna) jest zaproszenie na imprezę stworków o konkretnych kształtach. Najpierw placami poznajemy potworki, dotykając ich wypukłych kształtów na kartach gości. Zapamiętujemy ich imiona, po czym rozkładamy karty gości i sięgamy po domki stworków, w których rogach staramy się wymacać wypukłe kształty potworków. Sprawdzamy, czy dobrze odgadliśmy kształt, dotykając analogicznych miejsc na rewersie, a w przypadku osób ze sprawnym wzrokiem, zaglądamy na spód domku, gdzie potworki są narysowane. Właściwie odgadnięte potworki przykrywamy na kartach gości żetonami zaproszeń (tutaj potrzebna może być pomoc osób widzących, aby żetony nie uległy przesunięciu).

 

 

 

Korzyści płynące z gry

 

Dzieci ze sprawnym wzrokiem, bawiąc się z dziećmi niewidomymi, rozwijają empatię i dowiadują się, że nie każdy ma dostęp do wszystkich rozrywek, z których one mogą korzystać do woli. Uczą się tego, jak pomagać i jak komunikować się, gdy nie wszyscy gracze mają te same możliwości.

 

Gra Rozpoznaj stworka powstała we współpracy konsultacyjnej z Marcinem Patoczką z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, a patronatem grę objęły: Fundacja Polska Bez Barier oraz zabawkowicz.pl.

 

Warto wyciągać rękę do potrzeb mniejszości, pytać, co możemy zrobić, by ułatwić lub uprzyjemnić życie osobom bez pewnych oczywistych dla większości przywilejów – aby małymi krokami czynić świat lepszym.

 

Grę znajdziecie tutaj: >klik<

 

 

 

 

Muduko

MUDUKO

WWW: https://sklep.muduko.com/

E-mail: wydawnictwo@muduko.com

Telefon: 12 632 70 41

 

 

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl