Jak sprawić , by dzieci były bezpieczne?

2018-10-12

 

 

Jak sprawić , by dzieci były bezpieczne czyli zajęcia Taekwondo dla Dzieci w Instytucie Rozwoju Sportu pod czujnym okiem Pana Adama.

 

 

 

We środę byliśmy gośćmi Pana Adama Wargala z Instytutu Rozwoju Sportu, który prowadzi zajęcia Taekwondo dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jak się przekonaliśmy na własne oczy, trening taekwondo to początek fantastycznej przygody dzięki zabawie, ćwiczeniom, treningowi umysłu i odrobinie walki. Ale wszystko po kolei. Zajęcia dla dzieci prowadzone są w dwóch grupach wiekowych: 3-6 oraz 6-12 lat. Taki podział jest uzasadniony, z uwagi na dostosowane przez IRS treningu do wieku i rozwoju dzieci. Na pierwszy rzut oka, trening nie ma nic związanego z sztuką walki. Jest to pozór, który rozwiewa się na końcu.

 

 

Jak każde zajęcia sportowe, tak i każdy trening prowadzony w IRS rozpoczyna się rozgrzewką, na którą składa się rozgrzewka stawów, rozciąganie i rozgrzewanie mięśni. W przypadku obydwu grup wiekowych jest to połączenie klasycznych ćwiczeń (dobrze nam znanych z WF, jednak zdecydowanie dłuższych) oraz zabawy jak gra w „zbijaka” miękką piankową piłką, czy też w „Zombie” – ta nazwę wymyśliły same dzieci. Musimy przyznać, że jest ona bardzo adekwatna – jedno dziecko chodząc jak pies (jednocześnie z wykorzystaniem rąk i nóg – jednak nie na kolanach) próbuje domknąć ręką pozostałe dzieci biegające klasycznie. Dotknięta osoba staje się kolejnym zombie. Gra kończy się gdy wszyscy uczestnicy zabawy staną się zombie. Ci z was, który chociaż odrobinę interesują się aktywnością fizyczną mogą docenić fakt, jak ten rodzaj ćwiczeń poprawia koordynację ruchową i zimniejsza ryzyko urazu w wyniku nieprawidłowej rozgrzewki.

 

 

Rozgrzewka bardzo płynnie przeplatana jest z nauką sekwencji uderzeń, technik obrony i ataku, przechodząc w właściwy trening. Co najważniejsze, każdemu z tych etapów towarzyszy śmiech i zdrowa rywalizacja. Co nas szczególnie zaskoczyło, w skład pełnowartościowego trening wchodzi również trening  pamięci oraz umiejętności zachowania skupienia. Było to w szczególności widoczne w grupie młodszej, w której Pan Adam miał do dyspozycji cztery pieczątki, dwie piłki tenisowe i własną wyobraźnię. Zadaniem dzieci było zapamiętanie układu rzeczy wokół Pana Adama. Następnie zamykały oczy, a Pan Adam wprowadzał „niewielką zmianę” jak np. zmiana kolejności kolorystycznej pieczątek, położenia piłeczek, itd. Dla młodszej grupy było to ćwiczenie wyciszające, po którym każdy z uczestników treningu otrzymywał pieczątki na rękach i nogach jako nagroda za swoje starania i wytrwałość.

 

 

 

Sam sparing prowadzony jest w duchu zawodów sportowych z wszech obecną zasadą fair play, które możemy oglądać np. na olimpiadach. Jeżeli nie wierzycie, to oglądnijcie film z zajęć.

 

 

 

 

Zobaczycie na nim jak skuteczną formą nauki jest trening prowadzony w IRS i jakie postępy robią dzieci. Jest to w szczególności widoczne miedzy młodszą i  starszą grupą dzieci. Gdyby dzieci były z obecnymi umiejętnościami, starsze, większe i cięższe, to spokojnie poradziły by sobie w każdej nieprzewidzianej ekstremalnej sytuacji, w której trzeba się bronić. W tym miejscu z premedytacją zaznaczamy słowo „bronić”, ponieważ jest to mantra tych zajęć, wpajana od samego początku i bezwzględnie egzekwowana przez trenera. Taekwondo to sztuka umiejętnego bronienia się, wyłącznie bronienia się, która można stosować wyłącznie w obronie.

 Naszą uwagę przykuła również dbałość o szczegóły. Każdy etap szkolenia jest bacznie obserwowany przez trenera, który poprawia, pokazuje i dba o bezpieczeństwo uczestników, pomagając zawiązywać pasy, kaski ochronne, rękawice, sprawdzając wszystkie zapięcia. Jest to bardzo subtelne i pozornie  niewidoczne działanie, ale ciągle obecne.

Co do samego miejsca treningów. Sala jest utrzymana w należytym porządku i czystości, a wszystkie elementy wyposażenia są w nienagannym stanie technicznym.


Podsumowując. IRS oferuje kompleksowy profesjonalny trening obrony, w duchu zabawy, zasad fair play, który rozwija umysł i wyrabia charakter. Każde dziecko wychodzi zmęczone, zadowolone, wyciszone z poczuciem zdobycia swojej kolejnej, prywatnej *Czomolungmy*. A wszystko do pod czujnym okiem trenera, który zwraca uwagę na każdy szczegół.

 

 

 

Zapraszamy na zajęcia. 

 

INSTYTUT ROZWOJU SPORTU

  ul. Wrocławska 11a Kraków   http://irsport.pl/     535 673 205

Zajęcia Taekwondo/Kickboxing dla dzieci od 3 lat

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Dodaj miejsce przyjazne Dzieciom do BabyGoDziękujemy!
Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":