Wybierz miasto:

Miasto:

Co daje czytanie Świerszczyka?

2024-06-24

Co daje dziecku regularna lektura miesięcznika „Świerszczyk”? 5 korzyści, na które uwagę powinien zwrócić każdy rodzic

 

Miesięcznik „Świerszczyk” od niemal 80 lat dostarcza jakościowej rozrywki dzieciom w wieku 5-9 lat. Publikowane teksty, pisane piękną polszczyzną, zabawne lub wzruszające, pomagają kolejnym pokoleniom małych Polaków poznać i pokochać dobrą literaturę. Treści są konsultowane ze specjalistami edukacji wczesnoszkolnej i psychologami. Teksty mówią prosto o ważnych i wielkich rzeczach, takich jak patriotyzm czy miłość; uczą rozpoznawania emocji i budowania relacji, wspierają kompetencje osobiste i społeczne.

 

  1. Przyjemna nauka czytania

Dziecko powinno zacząć naukę czytania od tekstów, w których nie „potknie się” o wyrazy z „sz”, „cz”, „ż”, „rz”, „ch”, „ź”, „ą” czy „ę”. Poza tym tekst powinien mieć odpowiednio duże czcionki i interlinię. Takie zabiegi gwarantują czytelniczy sukces zarówno początkującym pożeraczom liter jak i tym, którzy mają problemy z czytaniem.

W „Świerszczyku” za naukę czytania odpowiada specjalna rubryka – Małe czytanie, w której słowa z literami sprawiającymi dzieciom trudności są zastąpione przez obrazki. I nie oznacza to wcale, że niektóre litery są dyskryminowane. Jak mawia Świerszczyk, Bajetan Hops, „nie ma lepszych i gorszych liter. Niektóre są po prostu szczuplejsze…”

 

  1. Trening czytania ze zrozumieniem

„Świerszczyk” kształtuje nawyk uważnego czytania: uczy kojarzenia faktów, porównywania i wnioskowania, rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe. To kompetencje niezbędne na każdym etapie edukacji i na każdym etapie życia.

W szkole przydadzą się nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale także podczas rozwiązywania zadań z tekstem, ćwiczeń czy rozwiązywania testów. W dorosłym życiu pomogą klasyfikować informacje, rozumieć różnego typu komunikaty czy instrukcje.

W „Świerszczyku” za wspieranie tych kompetencji są odpowiedzialne przede wszystkim rubryki Wielkie czytanie i Prawda czy fałsz. Pierwsza to miniksiążeczka w czasopiśmie: kilkustronicowa, bogato ilustrowana opowieść przyzwyczajająca dzieci do dłuższych form, z którymi zetkną się w przyszłości. Druga to sposób na sprawdzenie, czy nie przegapiło się czegoś, czytając Wielkie czytanie. A warto uważać na każde słowo, bo, jak mawia Świerszczyk Bajetan, „każda baśń jest świetna jako taka. I jako inna”.

 

 

 

 

3. Zdobywanie kompetencji przydatnych w przedszkolu i szkole poprzez wesołą zabawę

Najbardziej efektywny trening dla młodych szarych komórek to ten polegający na dostarczaniu mózgowi różnorodnych aktywności. Rubryki „Świerszczyka” rozwijają zdolności matematyczne i myślenie przyczynowo-skutkowe, uczą właściwej interpretacji treści, kojarzenia faktów, analizy i syntezy wzrokowej, porządkowania elementów. Pomagają trenować pamięć, zachęcają do logicznego myślenia, liczenia, wyciągania wniosków. 

Za prowadzenie obliczeń matematycznych, wyszukiwanie w tekście potrzebnych informacji, wyodrębnianie danych, sprawne liczenie (w przód i w tył) od danej liczby po 1, rysowanie zgodnie z treścią, odpowiedzialna jest rubryka Kopnięte Królestwo.

Tworzenie wypowiedzi ustnej na podstawie historyjki, przeliczanie elementów, układanie wyrazów z liter, wykonywanie ilustracji, dorysowywanie brakujących elementów, kolorowanie historyjki to tylko niektóre aktywności zawarte w komiksie Kotek Mamrotek.

Mnóstwo zagadek logicznych, krzyżówek łamigłówek i rebusów znajdziemy w działach Ćwiczenia z myślenia i Krzyżówkowo. Inne rubryki skłaniają dziecko do rysowania, dopisywania, odwzorowywania po śladzie. Szczególnie rozwijające pod tym względem są labirynty z Ćwiczeń z myślenia, Kopnięte Królestwo z łączeniem kropek, a także Ale draka! Rysuję zwierzaka!, Rysunkowo i Kotek Mamrotek z zadaniami plastycznymi. Dziecko trenuje chwyt pisarski, nacisk na papier, kolorowanie i kreślenie. Ćwiczy także pamięć wzrokową, bardzo potrzebną przy przepisywaniu z tablicy oraz – ogólnie – nauce czytania i pisania.

Pamięć natomiast najlepiej trenować, czytając wiersze i wierszyki pojawiające się w kilku różnych rubrykach. Teksty poetyckie dodatkowo pomagają w nauce poprawnego akcentu i melodii języka polskiego.

 

4.  Budowanie zamiłowania do literatury i sztuk wizualnych

„Świerszczyk” publikuje tylko wartościowe teksty literackie. Gwarantują to nazwiska twórców: wielokrotnie nagradzanych, wyczulonych na dziecięce emocje i piszących piękną polszczyzną.

Gusta estetyczne też można kreować, a najlepiej to robić od najmłodszych lat. W "Świerszczyku" przykłada się wielką uwagę do szaty graficznej, a ilustracje przygotowują najlepsi artyści tworzący dla dzieci. Dzięki pięknym, zabawnym, kolorowym obrazkom tworzonym w różnorodnych technikach młody czytelnik przeżywa bogatą gamę emocji. 

 

5. Łagodna rozrywka z dala od cyfrowych ekranów

Cechą charakterystyczną świerszczykowych rubryk jest pogodne nastawienie i dużo poczucia humoru. Rodzice wręczając dziecku miesięcznik mają pewności, że w ten sposób dostarczają mu łagodne treści dostosowane do jego wieku i zdolności poznawczych, wolne od przemocy i wulgarności. „Świerszczyk” to także recepta na odpoczynek z dala od cyfrowych mediów. Analogowe aktywności są dzieciom bardzo potrzebne. Wspierają rozwój poznawczy, a jednocześnie nie przeciążają nadmiarem bodźców. To szczególnie ważne w godzinach popołudniowych i wieczornych. Wtedy dziecko powinno unikać światła ekranów, by móc spokojnie zapaść w regenerujący sen.

 

W aktualnym Świerszczyku mamy wyzwanie dla młodych adeptów i adeptek sztuki budowlanej – stworzenie mostu wiszącego. Materiały i instrukcję znajdziecie w samym środku numeru.


Wytnijcie, złóżcie i sklejcie model mostu, a potem wymyślcie nazwę i znajdźcie miejsce dla waszego mostu. Może to będzie miasto w Polsce? Gdzieś na świecie? A może baśniowa kraina?

 

W czerwcu - z kodem rabatowym BUDOWA24 - prenumeratę magazynów zamówicie o 20%

 

Wspaniałej zabawy przy tworzeniu przeróżnych opowieści!

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl