Porządki w domu, malowanie pisanek, Wielki Tydzień, przygotowanie święconki i poniedziałkowe lanie wodą, a na stole żurek lub barszcz z białą kiełbasą, jajka i sałatka jarzynowa – to obowiązkowy element świąt wielkanocnych większości Polaków, wynika z badania[1] przeprowadzonego w ramach inicjatywy „Wybieram lokalne” PSH Lewiatan. Warto jednak wiedzieć, że Wielkanoc to najstarsza uroczystość chrześcijańska, obchodzona w Polsce już od X wieku. Przez wieki powstało wiele związanych z nią ludowych obrzędów i zwyczajów, także kulinarnych, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego i jest kultywowanych w różnych rejonach Polski. Warto je znać, bo stanowią istotną część naszej bogatej kultury.
Tradycje wielkanocne
Święta Wielkanocne obchodzone są przez większość Polaków podobnie. Niezależnie od tego, czy mają dla nas wymiar religijny czy nie, wciąż chętnie pielęgnujemy ludowe tradycje związane z tym szczególnym czasem. Do tych najbardziej lubianych przez Polaków należy przygotowanie wielkanocnej święconki – według badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Wybieram lokalne” PSH Lewiatan robi to 58,9% społeczeństwa. Zawartość tradycyjnego koszyczka może być różna w zależności od danego regionu, ale w każdym znajdą się: jajka (symbol nowego życia), wędliny (symbol płodności, zdrowia i dostatku), chleb (gwarancja pomyślności i dobrobytu), chrzan (symbol siły i zdrowia) czy sól (symbol oczyszczenia i ochrony przed zepsuciem).
Nie mniej popularnym, a przy tym bardzo przyjemnym świątecznym zajęciem jest malowanie jajek (55,4% wskazań), będących symbolem pomyślności i nowego życia. W Polsce każdy region ma inny charakterystyczny sposób ozdabiania jajek wielkanocnych: może to być tradycyjne malowanie, ale też popularne na północy kraju barwienie skorupek i wydrapywanie na nich różnych wzorów czy oklejanie kolorowymi papierowymi naklejkami znane w okolicach Krakowa i Łowicza lub włóczką na Mazowszu.
Trzecia pod względem popularności wśród Polaków, uwielbiana szczególnie przez najmłodszych, wielkanocna tradycja to lanie się wodą w śmigus dyngus (54,1% wskazań) – typowo słowiański sposób świętowania przesilenia wiosennego i celebracja budzącej się do życia po zimie przyrody. Dawniej symbolizowało to wypędzenie chorób z ciała i oczyszczanie się z brudu. Dziś zwyczaj sprowadza się do symbolicznego skropienia domowników wodą, choć w niektórych regionach wciąż wierzy się, że oblewanie wodą sprzyja płodności i ochoczo obficie polewa się nią wszystkie panny.
Polacy nie zapominają też o wiosennych porządkach. To jeden z elementów przygotowania się do świąt dla 52,7% Polaków. Sprzątanie nie tylko przypomina o zbliżającym się czasie odpoczynku, ale wprowadza też wiosenną świeżość do domostw i symbolicznie kończy chłodne, zimowe dni.
Ciekawe regionalne tradycje
Lista tradycji wielkanocnych nie kończy się na tych najbardziej popularnych. Istnieją zwyczaje, o których z biegiem lat zapomniano lub które przetrwały tylko w niektórych regionach kraju. Region małopolski to na przykład tereny, gdzie tradycje Świąt Wielkanocnych sięgają aż średniowiecza. W nocy przed wielkanocnym poniedziałkiem mieszkańców odwiedzają dziwne zjawy i stwory, które żądają datków oraz Siuda Baba, czarna od sadzy kapłanka strzegąca cały rok ognia, a w tę noc szukająca wśród dziewcząt swojej następczyni. Dziś święto jej obchodzone jest jedynie w niektórych miejscowościach i stanowi atrakcję regionu.
Na Kujawach natomiast do dziś kultywowana jest tradycja pogrzebu żuru i wieszania śledzia. Choć nazwa brzmi zabawnie, dokładnie opisuje czym jest ten zwyczaj. Gdy kończył się okres postny, podczas którego kiedyś nie jedzono mięsa, nabiału i cukru, a najczęstszym pokarmem był żur i śledź, wieszanie na drzewie śledzia i wylewanie żuru do wykopanego dołu było symbolicznym wejściem w radosny i świąteczny czas.
Na Śląsku mamy natomiast śmiergust (polewanie wodą panien na wydaniu przez przebranych młodzieńców), na Podkarpaciu wieszanie Judasza (symboliczny sposób wymierzania sprawiedliwości wobec zdrajcy Jezusa), w okolicach Krakowa pucheroki (młodzi, barwnie ubrani chłopcy chodzący od domu do domu deklamując przy tym zabawne wierszyki), a na Kujawach przywołówki (symboliczne kojarzenie par). To jedynie wybrane tradycje, które kształtowały się w Polsce przez wiele wieków, a które dziś obchodzone są ze względów obyczajowych.
Tradycje kulinarne
Polacy są wierni tradycji również, jeśli chodzi o stronę kulinarną świąt wielkanocnych. Mimo ciągłych prób unowocześniania menu, kanon potraw nie zmienia się od lat. Tradycja nakazuje należycie pożegnać okres postu i bezkarnie oddać się jedzeniowej przyjemności. Tym bardziej, że wiosna to czas, kiedy możemy cieszyć się świeżymi rodzimymi nowalijkami, często pochodzącymi od regionalnych dostawców, dostępnymi najczęściej w lokalnych sklepach spożywczych.
Na większości stołów w polskich domach króluje w tym czasie sałatka jarzynowa – według badania zrealizowanego w ramach inicjatywy „Wybieram lokalne” PSH Lewiatan to nieodłączny element Wielkanocy dla 58,1% Polaków oraz żurek na zakwasie z białą kiełbasą i jajkiem, którym delektuje się ponad połowa z nas (51,6% wskazań). Żurek lub barszcz biały to jednak nie jedyne zupy podawane na święta. W wielu domach popularna jest także zupa chrzanowa nazywana chrzanówką lub krzonówką.
W Wielkanoc chętnie sięgamy też po jajka faszerowane (40,5% wskazań), pieczoną białą kiełbasę (30,2% wskazań) oraz gotowaną szynkę (30% wskazań), domowej roboty pasztet (21,9% wskazań) i inne mięsa, takie jak kaczka, faszerowany schab (17% wskazań) i pieczenie, które chętnie łączymy z suszonymi śliwkami, morelami lub żurawiną. Dawniej na stołach często można było również znaleźć wszelkiego rodzaju galarety: wieprzowe, drobiowe, mieszane. Ciekawą wersją takiego dania jest pochodząca z Podkarpacia studzienina - galareta z wieprzowych nóżek z dodatkiem octu i pieprzu.
Poza wymienionymi wyżej potrawami na polskich stołach wielkanocnych królują również wypieki. Zdecydowanie nie może na nich zabraknąć tradycyjnych puszystych drożdżowych i piaskowych bab – to przysmak 55,4% Polaków, wielkanocnych mazurków (40,5% wskazań) oraz strucli i serników.
Skomponowanie tradycyjnego wielkanocnego menu dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem. Warto pomyśleć o tym wcześniej i dobrze zastanowić się jakie potrawy zaserwujemy naszym bliskim. Wiele z nich może wymagać wcześniejszego przygotowania. Z racji wyjątkowości tradycyjnych dań wielkanocnych, by podkreślić ich smak, warto również pokusić się o produkty wysokiej jakości, ekologiczne, pochodzące z wartościowych źródeł, najlepiej od znanych i zaufanych dostawców. Właśnie takie produkty znajdziemy najczęściej w lokalnych sklepach spożywczych, takich jak np. w sieci Lewiatan, która w swojej ofercie ma produkty od ponad 10.000 lokalnych dostawców w całym kraju.
* * *
Przepis na jajka faszerowane – smaczne i proste w przygotowaniu!
Doskonały przepis na jajka faszerowane wraz z filmikiem ułatwiającym przygotowanie dostępny jest na blogu kulinarnym Gotuję z Lewiatanem
Zapraszamy do gotowania z Lewiatanem! Życzymy wesołych i smacznych Świąt Wielkanocnych!
* * *
Lokalność to sposób działania Lewiatana od ponad 27 lat, który wynika z wartości firmy i siły lokalnych relacji 2.100 przedsiębiorców. Projekt Wybieram lokalne ma na celu budowanie świadomości wśród konsumentów na temat tego, dlaczego warto wspierać lokalność i wybierać produkty, które pochodzą od polskich rolników i producentów. Istotnym elementem działań jest podkreślanie znaczenia „małych ojczyzn” i roli patriotyzmu gospodarczego. W ramach kampanii sieć realizuje wydarzenia, m.in. konkursy, materiały informacyjne i edukacyjne, wsparcie lokalnych inicjatyw. Inicjatywa towarzyszy również wzmocnienie sposobu oznakowania lokalnych produktów dostępnych w sklepach Lewiatana, aby były one łatwiej identyfikowalne dla klientów.
[1] Badanie ,,Tradycje Wielkanocne’’ zostało przeprowadzone w marcu 2022 roku w ramach kampanii Wybieram lokalne, zainicjowanej przez PSH Lewiatan. Badanie wykonano w formie ponad 1000 ankiet z reprezentatywną próbą Polek i Polaków powyżej 18 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.
Portal Rodzinny BabyGo.pl serdecznie zaprasza :)
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.
Baby Go:
Mapa:
Wydarzenia i firmy:
Kontakt:
Wakacje z dzieckiem Wakacje z dziećmi Rodzinne wakacje Wakacje Rodzinne Rodzinny wypoczynek Rodzinny urlop Urlop z dzieckiem Najlepsze hotele Rodzinne hotele Hotele dla dzieci Wakacje z dzieckiem nad morzem Wypoczynek z dzieckiem nad morzem Rodzinne hotele dla dzieci Rodzinny wypoczynek nad morzem Urlop z dzieckiem nad morzem Urlop nad morzem Rodzinne wakacje Wakacje Rodzinne Urodziny dla dzieci Kraków Urodziny dla dzieci Olsztyn Urodziny dla dzieci Toruń Urodziny dla dzieci Katowice Urodziny dla dzieci Warszawa Urodziny dla dzieci Lublin Urodziny dla dzieci Poznań Urodziny dla dzieci Gdańsk Urodziny dla dzieci Wrocław Urodziny dla dzieci Łódź Urodziny dla dzieci Trójmiasto Urodziny dla dzieci Krynica Zdrój Urodziny dla dzieci Zakopane Urodziny dla dzieci Bydgoszcz Urodziny dla dzieci Szczecin Urodziny dla dzieci Zielona Góra Urodziny dla dzieci Gorzów Wielkopolski Urodziny dla dzieci Opole Urodziny dla dzieci Kalisz Urodziny dla dzieci Tarnów Urodziny dla dzieci Rzeszów Urodziny dla dzieci Częstochowa Urodziny dla dzieci Bielsko-Biała Urodziny dla dzieci Zabrze Miejsca Przyjazne Dzieciom i Rodzicom Atrakcje dla dzieci i atrakcje dla rodziców Wydarzenia dla dzieci Kraków Wydarzenia dla dzieci Olsztyn Wydarzenia dla dzieci Toruń Wydarzenia dla dzieci Katowice Wydarzenia dla dzieci Warszawa Wydarzenia dla dzieci Lublin Wydarzenia dla dzieci Poznań Wydarzenia dla dzieci Gdańsk Wydarzenia dla dzieci Wrocław Wydarzenia dla dzieci Łódź Wydarzenia dla dzieci Trójmiasto Wydarzenia dla dzieci Krynica Zdrój Wydarzenia dla dzieci Zakopane Wydarzenia dla dzieci Bydgoszcz Wydarzenia dla dzieci Szczecin Wydarzenia dla dzieci Zielona Góra Wydarzenia dla dzieci Gorzów Wielkopolski Wydarzenia dla dzieci Opole Wydarzenia dla dzieci Kalisz Wydarzenia dla dzieci Tarnów Wydarzenia dla dzieci Rzeszów Wydarzenia dla dzieci Częstochowa Wydarzenia dla dzieci Bielsko-Biała Wydarzenia dla dzieci Zabrze Półkolonie dla dzieci Kraków Półkolonie dla dzieci Olsztyn Półkolonie dla dzieci Toruń Półkolonie dla dzieci Katowice Półkolonie dla dzieci Warszawa Półkolonie dla dzieci Lublin Półkolonie dla dzieci Poznań Półkolonie dla dzieci Gdańsk Półkolonie dla dzieci Wrocław Półkolonie dla dzieci Łódź Półkolonie dla dzieci Trójmiasto Półkolonie dla dzieci Krynica Zdrój Półkolonie dla dzieci Zakopane Półkolonie dla dzieci Bydgoszcz Półkolonie dla dzieci Szczecin Półkolonie dla dzieci Zielona Góra Półkolonie dla dzieci Gorzów Wielkopolski Półkolonie dla dzieci Opole Półkolonie dla dzieci Kalisz Półkolonie dla dzieci Tarnów Półkolonie dla dzieci Rzeszów Półkolonie dla dzieci Częstochowa Półkolonie dla dzieci Bielsko-Biała Półkolonie dla dzieci Zabrze Ferie dla dzieci Kraków Ferie dla dzieci Olsztyn Ferie dla dzieci Toruń Ferie dla dzieci Katowice Ferie dla dzieci Warszawa Ferie dla dzieci Lublin Ferie dla dzieci Poznań Ferie dla dzieci Gdańsk Ferie dla dzieci Wrocław Ferie dla dzieci Łódź Ferie dla dzieci Trójmiasto Ferie dla dzieci Krynica Zdrój Ferie dla dzieci Zakopane Ferie dla dzieci Bydgoszcz Ferie dla dzieci Szczecin Ferie dla dzieci Zielona Góra Ferie dla dzieci Gorzów Wielkopolski Ferie dla dzieci Opole Ferie dla dzieci Kalisz Ferie dla dzieci Tarnów Ferie dla dzieci Rzeszów Ferie dla dzieci Częstochowa Ferie dla dzieci Bielsko-Biała Ferie dla dzieci Zabrze Obozy i kolonie dla dzieci Kraków Obozy i kolonie dla dzieci Olsztyn Obozy i kolonie dla dzieci Toruń Obozy i kolonie dla dzieci Katowice Obozy i kolonie dla dzieci Warszawa Obozy i kolonie dla dzieci Lublin Obozy i kolonie dla dzieci Poznań Obozy i kolonie dla dzieci Gdańsk Obozy i kolonie dla dzieci Wrocław Obozy i kolonie dla dzieci Łódź Obozy i kolonie dla dzieci Trójmiasto Obozy i kolonie dla dzieci Krynica Zdrój Obozy i kolonie dla dzieci Zakopane Obozy i kolonie dla dzieci Bydgoszcz Obozy i kolonie dla dzieci Szczecin Obozy i kolonie dla dzieci Zielona Góra Obozy i kolonie dla dzieci Gorzów Wielkopolski Obozy i kolonie dla dzieci Opole Obozy i kolonie dla dzieci Kalisz Obozy i kolonie dla dzieci Tarnów Obozy i kolonie dla dzieci Rzeszów Obozy i kolonie dla dzieci Częstochowa Obozy i kolonie dla dzieci Bielsko-Biała Obozy i kolonie dla dzieci Zabrze Zimowiska dla dzieci Kraków Zimowiska dla dzieci Olsztyn Zimowiska dla dzieci Toruń Zimowiska dla dzieci Katowice Zimowiska dla dzieci Warszawa Zimowiska dla dzieci Lublin Zimowiska dla dzieci Poznań Zimowiska dla dzieci Gdańsk Zimowiska dla dzieci Wrocław Zimowiska dla dzieci Łódź Zimowiska dla dzieci Trójmiasto Zimowiska dla dzieci Krynica Zdrój Zimowiska dla dzieci Zakopane Zimowiska dla dzieci Bydgoszcz Zimowiska dla dzieci Szczecin Zimowiska dla dzieci Zielona Góra Zimowiska dla dzieci Gorzów Wielkopolski Zimowiska dla dzieci Opole Zimowiska dla dzieci Kalisz Zimowiska dla dzieci Tarnów Zimowiska dla dzieci Rzeszów Zimowiska dla dzieci Częstochowa Zimowiska dla dzieci Bielsko-Biała Zimowiska dla dzieci Zabrze Najlepsze zajęcia dla dzieci Kraków Najlepsze zajęcia dla dzieci Olsztyn Najlepsze zajęcia dla dzieci Toruń Najlepsze zajęcia dla dzieci Katowice Najlepsze zajęcia dla dzieci Warszawa Najlepsze zajęcia dla dzieci Lublin Najlepsze zajęcia dla dzieci Poznań Najlepsze zajęcia dla dzieci Gdańsk Najlepsze zajęcia dla dzieci Wrocław Najlepsze zajęcia dla dzieci Łódź Najlepsze zajęcia dla dzieci Trójmiasto Najlepsze zajęcia dla dzieci Krynica Zdrój Najlepsze zajęcia dla dzieci Zakopane Najlepsze zajęcia dla dzieci Bydgoszcz Najlepsze zajęcia dla dzieci Szczecin Najlepsze zajęcia dla dzieci Zielona Góra Najlepsze zajęcia dla dzieci Gorzów Wielkopolski Najlepsze zajęcia dla dzieci Opole Najlepsze zajęcia dla dzieci Kalisz Najlepsze zajęcia dla dzieci Tarnów Najlepsze zajęcia dla dzieci Rzeszów Najlepsze zajęcia dla dzieci Częstochowa Najlepsze zajęcia dla dzieci Bielsko-Biała Najlepsze zajęcia dla dzieci Zabrze
Rodzicu!
xDodaj miejsce przyjazne Dzieciom do BabyGo
Rodzicu!
xPodaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":