Wybierz miasto:

Miasto:

Wydawnictwo Adamada: "Teoria względności" i "Fizyka kwantowa" S.K.-S. Ferron

2021-05-04

 "Teoria względności" i "Fizyka kwantowa" dla dzieci? Pewnie, że tak!!!

 

 

 

   Dziś na tapetę bierzemy dwie niezwykle ambitne książki przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. Co powiecie na "Teorię względności i jej tajemnice" oraz "Fizykę kwantową" autorstwa Sheddada Kaid-Salaha Ferrona? Te popularnonaukowe pozycje o zacięciu dydaktycznym przesycone są naukowym podejściem do tematu i profesjonalizmem godnym nauczycieli akademickich. Po lekturze trudnych z pozoru książek, poruszających skomplikowane, wręcz obce wielu śmiertelnikom na co dzień tematy, nabrałam szacunku do ludzi, którzy w przystępny i zarazem atrakcyjny sposób potrafią przedstawić skomplikowane teorie naukowe i opatrzyć je zabawnymi komentarzami.

 

 


   Zacznijmy od "Teorii względności i jej tajemnic", czyli jak podsumowuje ją autor: "czas się rozciąga, długości się skracają, masy rosną..." Autor odwołuje się w książce do słynnej teorii względności Alberta Einsteina, pozwalając nam przyjrzeć się bliżej zjawisku czasu i przestrzeni. Młodzi pasjonaci i przyszli naukowcy dowiedzą się dzięki tej książce jakie są sposoby mierzenia czasu, poznają różne rodzaje zegarów, odkryją jak i czy można zmierzyć przestrzeń i prędkość, zarówno w mikro jak i w makro skali. Poznają pojęcie prędkości i względności ruchu względem przyjętego układu odniesienia. Ale to nie wszystko. Wiedza zawarta na stronach książki podana jest w niezwykle obrazowy i przystępny sposób. Przejrzyste, barwne i czytelne ilustracje Eduarda Altarriby doskonale wpisują się w tekst, a przykłady zaczerpnięte z życia i odwołujące się do doświadczenia czytelników jasno i precyzyjnie systematyzują zdobytą wiedzę.

 

 

 

    Dzięki lekturze "Teorii względności" dowiedziałam się, że światło w przestrzeni kosmicznej porusza się z prędkością stałą 300 tys. km/sek.. a Paradoks podróży światła w czasie polega na tym, że z patrzymy na to, co działo się z daną planetą wiele tysięcy lat temu. Dzięki teorii Einsteina i jego odkryciom dowiadujemy się o rozciąganiu czasu (dylatacji), do której może dojść zarówno w życiu na ziemi, jak i podczas podróży kosmicznej. Czy w takim razie podróże w kosmos staną się remedium na długowieczność i zachowanie młodości? Może...;)

 

 

 

   Ciekawym zjawiskiem jest również zjawisko kurczenia się długości wraz ze wzrostem prędkości obiektu. Czy zmniejszymy się w trakcie podróży w kosmos czy raczej schudniemy? Okazuje się, że w miarę wzrostu prędkości wzrasta też masa poruszającego się obiektu. Te i inne kwestie rozważane są podczas lektury książki, budząc naszą ciekawość;) Dzięki tej książce dowiedzieliśmy się o szybkim niemal jak światło i krótko żyjącym mionie, o pozbawionych masy fotonach oraz o marzeniu 16-letniego Einsteina o podróżowaniu na promieniu światła. W matematycznym wszechświecie dzielnie asystuje w eksperymentach wielkiego fizyka jego asystentka Alicja, z którą może utożsamiać się małoletni czytelnik;)

 

 

     Powiem Wam, że mój niespełna 8-letni syn jest zafascynowany "Teorią względności" na tyle, że przerobiliśmy ją w 3 wieczory podczas czytania do snu...;) Przez kilka dni pojawiały się w jego głowie pytania, na które nam dorosłym trudno jest znaleźć odpowiedzi. (o, przepraszam mnie, bo na szczęście na stanie domowym posiadamy Tatę-astrofizyka, który może nam na bieżąco wyjaśnić wszystkie budzące niejasność kwestie;).

 

 

    "Teoria względności" S. K.-S. Ferrona zabrała nas w niezwykłą podróż w obszary nauki, których do tej pory nie odwiedziliśmy;)

Polecam Wam gorąco tę pozycję, szczególnie jeśli macie ciekawskie, głodne wiedzy i niezwykłych pomysłów dzieci. Nic tak nie przykuje ich uwagi,  jak ciekawe historie, fascynujące eksperymenty i fantastyczne podróże w kosmos! Dzięki tej książce odkryliśmy. co może zdziałać ludzka inteligencja w połączeniu z wyobraźnią!

 

 

 

   Kolejną książką z serii jest "Fizyka kwantowa i jej tajemnice" autorstwa S.K.- S. Ferrona, czyli, jak w podtytule opisał to sam autor: "kwarki, fotony i jajko na twardo:') Dlaczego jajko? - zapytacie... Dowiecie się w swoim czasie...

 

 

 

   Wyobraźcie sobie, że gdyby nie naukowcy i ich odkrycia najprawdopodobniej nigdy nie osiągnęlibyśmy takiego poziomu wiedzy, takich osiągnięć cywilizacyjnych i postępu technicznego, jaki mamy dzisiaj. Ludzka potrzeba zgłębiania tajników wiedzy jest ogromna, a dziecięce, banalne pytanie "Dlaczego?" i "Jak to działa?" oraz szukanie odpowiedzi na nie stoją u zarania wielu odkryć i teorii, dzięki jakim nasz świat mógł ruszyć do przodu. Książka  o fizyce kwantowej systematyzuje tę wiedzę przedstawiając nam najważniejsze odkrycia nauki, zaznajamiając nas z najwybitniejszymi umysłami z tej dziedziny: Galileuszem, M. Kopernikiem, I. Newtonem. Dzięki "Fizyce kwantowej" dowiadujemy się dlaczego jabłko spada z drzewa, dlaczego rzeczy poruszają się, czym jest energia i co to są kwanty Maxa Plancka. Odkrywamy wraz z Newtonem zjawisko dyfrakcji światła oraz jego cząsteczkowo-falową, dualistyczną naturę. Naukowcy dokonują wielu odkryć stawiając najprostsze pytania - czym jest fala, czym jest cząstka, na czym polega elektryczność? Ta książka pokazała nam, że stawianie pytań jest jak najbardziej pożądaną cechą, nie tylko wśród dzieci, ale również wśród dorosłych!

 

 

 

   Poznajemy fotony, budowę atomu, odkrywamy układ okresowy pierwiastków. Wszystkie informacje podane są nam w sposób przystępny, zrozumiały zarówno dla dzieci, jak i dla laików. Dowiadujemy się, czym są molekuły, widma atomowe oraz kwantowy model atomu. Trudne, prawda? Zapewniam Was, że też tak myślałam. Autor dawkuje nam wiedzę w przystępny sposób i mimo jej zawartości merytorycznej, pozostaje ona dla nas łatwa i przyjemna;)

 

 

 

   Możemy również w domu przeprowadzić doświadczenie z podwójna szczeliną, w którym zamiast strzelania falami użyjemy pistoletu na kulki lub strzałki;) Bardzo przemawia do wyobraźni dziecka doświadczenie z kotem Schrödingera lub wyjaśnienie tajemnicy antymaterii. Czy każdy z nas posiada swojego anty-ktosia? Jak powstaje antymateria i na czym polega promieniowanie gamma? Kim była Maria Skłodowska-Curie i dlaczego ludzie nie mnogą przechodzić przez ściany?

 

 

 

   Nasz syn do tej pory analizuje wiedzę zawartą w książce. Musieliśmy sprawdzić, czy światło rzeczywiście przechodzi przez wąska szczelinę, jak rozszczepia się wiązka światła widziana przez pryzmat i jak załamuje się obraz ołówka wstawionego do szklanki z wodą. Ja dowiedziałam się, że w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą Wielki Zderzacz Hadronów próbuje zbliżyć nas do odkrycia pierwszych chwil istnienia Wszechświata i poznania tajemnicy ciemnej materii oraz, że winą za moją wagę obarczyć mogę nie siebie, tylko bozony Higgsa!!!

 

 

 

Brzmi jak opowieść science-fiction? Niemal;) Ale zapewniam Was, że zabawa i wiedza zawarta w książce jest przednia!

 

 

 

   Polecam obie książki. Wasze dzieci znajdą w nich odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań, poszerzą swoją wiedzę i zabłysną przed niejednym dorosłym;) A Wy będziecie mieli okazję do przeczytania na nowo o tym, czego nie chcieliście, a musieliście uczyć się w szkole, a co może być pożyteczne i przyjemne;) Chcecie przecież, żeby Wasze pociechy wiedziały, jak służy nam fizyka w życiu codziennym i co dzięki niej osiągniemy w przyszłości?

 

    Mocną stroną książek są, oprócz zawartej w nich wiedzy i formy przekazu,  świetne ilustracje, obrazowe mapki, humorystyczne komentarze!

 

    Zachęcamy do lektury!;)

 

 

"Teoria względności i jej tajemnice"Sheddad Kaid-Sallah Ferron Książka dostępna będzie w sprzedaży od 18 marca 2021 r.

"Fizyka kwantowa i jej tajemnice"Sheddad Kaid-Sallah Ferron

wiek dzieci: 10+

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl