Wybierz miasto:

Miasto:

Wycieczka z dzieckiem na Trójgarb

2024-09-26

Wpis z cyklu Co robić z dzieckiem w Polsce :) Tworzymy tą wiedzę z Wami- mamami, które , jak Wy szukacie ciekawych miejsc z dziećmi w naszym mieście.

 

Kolejną atrakcje przygotowała dla nas mama- Pani Sylwia Kapłon - mama Emilki, pasjonatka aktywnego spędzania czasu z dzieckiem. Dziś pokaże Wam wspaniałą wycieczkę dla rodzin z dziećmi. Pani Sylwia prowadzi ciekawe konto na Instagramie, na które serdecznie Was zapraszamy:

 

Sylwia Kapłon (@podrozniczo_z_sylwia_emilka) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

Trójgarb jest to szczyt niedaleko Wrocławia, okolic Wałbrzycha i warto się na niego wybrać, ponieważ jest to łatwy szlak na pieszą wycieczkę z dzieckiem, a na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się piękny widok na Masyw Ślęzy, Góry Sowie, Góry Kamienne, Karkonosze, Rudawy janowickie:)

 

Trójgarb to szczyt w Górach Wałbrzyskich, w Sudetach Środkowych. Mierzy on 778 m n.p.m. Wzniesienie w kształcie rozciągniętego stożka o dość stromych zboczach z charakterystycznymi trzema wierzchołkami, które - mimo małej wysokości - są rozpoznawalne z daleka i z różnych stron. Jest najwyższym szczytem Masywu Trójgarbu, który góruje ponad 300 m nad okolicą. Na północno-wschodnim zboczu poniżej szczytu występuje grupa ciekawych skałek. 

 

Na szczycie znajduje się wieża widokowa wybudowana w 2018 roku.  Ma 27,5 metra wysokości, a tarasy widokowe (jest ich 5) znajdują się od 17 do 23 metrów nad ziemią. Większość pasm górskich jest znacznie oddalonych od szczytu. Poza Górami Wałbrzyskimi z panoramy można wyróżnić Masyw Ślęży, Góry Sowie, Góry Kamienne, Karkonosze, Rudawy Janowickie oraz Góry Kaczawskie.

 

 

Na wycieczkę warto wybrać się właśnie na jesień, gdy z nieba uśmiecha się do nas słońce., a wokół krajobraz zachwyca.

 

 

Na szczyt prowadzi kilka szlaków. My wybieramy drogę z Lubomina: o dystansie 5,8 km oraz 300 m przewyższenia. Jest ona najkrótsza i najszybsza. Wędrówkę rozpoczynamy spod bezpłatnego parkingu przy ulicy Głównej, który można ujrzeć jadąc przez Lubomin od strony Wałbrzycha. Po 200 metrach żółty szlak odbija w prawo. Ta droga prowadzi do płatnego parkingu.

 

 

My jednak za żółtymi i zielonymi znakami skręcamy ponownie w prawo w nieutwardzoną dróżkę. Wskazówki pokazywały, iż na szczyt dojdziemy w godzinę. Nam zajęło to trochę więcej czasu ze względu na duże ilości błota na szlaku, co znacznie utrudniało wędrówkę. Idziemy wśród krzewów i drzew, a za nami dumnie rozpościera się szczyt Chełmca. W końcu zbliżamy się do rozdroża szlaków. Zielony odchodzi w lewo, my kontynuujemy spacer szlakiem żółtym, wchodząc do lasu. W końcu dochodzimy do Lubomińskiego Siodła, mieszczącego się na wysokości 624 m n.p.m. To tutaj spotykają się szlaki żółty, zielony i niebieski. W tym miejscu rozpoczyna się bardziej strome podejście.  

 

 

 

Za nami ponownie widać Chełmiec, a po chwili dołączają kolejne szlaki – czarny oraz czerwony. Od tego momentu, już poruszając się pięcioma szlakami, wygodną drogą idzie się prosto na szczyt. Na górze, poza wieżą widokową, znajduje się zadaszona wiata. To tam siadamy, aby coś zjeść i wypić gorącą herbatę z termosu. Obok jest dostępnych również kilka drewnianych stołów z ławkami oraz miejsce na ognisko.

 

 

Na Trójgarbie znajdują się także tablice informacyjne na temat regionu. Na wieżę wchodzi się po metalowych schodach, które wspinają się zakosami i prowadzą na poszczególne platformy, z których rozpościerają się piękne widoki. Po nacieszeniu się górskimi widoczkami, z powodu dosyć silnego wiatru, stosunkowo szybko podejmujemy decyzję o zejściu na dół tą samą trasą.

 

 

Serdecznie polecam ten szlak na krótką, ciekawą wycieczkę wraz z dziećmi!

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.


BabyGo.pl