Wybierz miasto:

Miasto:

Zamiast zajęć dodatkowych – wartościowe gry planszowe!

2022-11-29

Oferta zajęć dodatkowych dla najmłodszych potrafi przytłoczyć: oprócz nauki języków i rozmaitych sportów mamy też do wyboru lekcje muzyczne, plastyczne, komputerowe czy kulinarne. I choć wszystkie bez wątpienia w jakiś sposób przysłużą się naszemu dziecku, z pewnością nie zastąpią jednego – wartościowego czasu spędzonego z najbliższymi.

 

 

Podobnie jak w innych dziedzinach życia, warto zachować balans również w kwestii pozaszkolnych aktywności, znajdując wśród nich czas na zabawę w rodzinnym gronie. A jeśli zależy nam na stymulacji umysłu dziecka, doskonałym rozwiązaniem będą nowoczesne gry planszowe. Nie tylko pozwolą maluchom miło spędzić czas, ale też dadzą nam, rodzicom, okazję by nieco odpocząć i zapomnieć o codziennych zmartwieniach.

 

Co więcej, planszówki mają pozytywny wpływ na rozwój wielu dziecięcych umiejętności. Nie wszystkie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać!

 

 

 

Logiczne myślenie

 

Analizowanie sytuacji na planszy, przewidywanie ruchów przeciwników i umiejętne planowanie działań – wszystkie te elementy zdecydowanie kojarzą się z grami planszowymi. Od klasycznych szachów, aż po współczesne, rozbudowane tytuły, planszówki zachęcają ludzi na całym świecie do opracowywania strategii, a tym samym uczą logicznego myślenia. To cenny trening dla umysłu, pozwalający mu rozwijać się w dzieciństwie i pozostać sprawnym na starość.

 

 

Poszukując wartościowych gier strategicznych możemy zdecydować się na klasykę w nowej odsłonie, którą reprezentuje Abalone. To dwuosobowy pojedynek, w którym uczestnicy starają się wypchnąć poza plansze kule przeciwnika. W swoim ruchu możemy poruszyć maksymalnie trzy własne bile, a jeśli w danym rzędzie mamy ich więcej niż drugi gracz, możemy przesuwać również te należące do niego. W ten sposób zastawiamy pułapki i staramy się pokrzyżować plany współgracza.

 

 

 

Logiczne myślenie pozwoli nam ćwiczyć również Splendor – ekonomiczna gra karciana, w której rozwijamy swoje silniki produkcji. Na początku gry dobieramy żetony kryształów, które następnie możemy wymienić na karty. Każda karta zapewnia nam stałą produkcję kryształu w odpowiadającym jej kolorze. W ten sposób z rundy na rundę poszerzają się nasze możliwości i możemy sobie pozwolić na coraz bardziej wartościowe zakupy. Aby wygrać, musimy umiejętnie planować kolejne ruchy i analizować najbardziej opłacalne scenariusze.

 

 

Kreatywność

 

Jedną z najbardziej niedocenianych dziecięcych umiejętności, jest kreatywność. Większość z nas kojarzy ją z pisarzami, malarzami i innymi twórcami. Tymczasem przydaje się zarówno podczas nauki szkolnej, jak i w dorosłym życiu: odpowiada za otwartość na ludzi i nowe doświadczenia, pomaga rozwiązywać złożone problemy dzięki analizowaniu ich z różnych perspektyw i sprawia, że szybciej adaptujemy się do nowych sytuacji. Na szczęście na rynku nie brakuje gier, które pobudzają naszą wyobraźnię do działania.

 

 

 

 

Klasycznym przykładem w tej kategorii będzie Dixit, w którym wymyślamy i odgadujemy skojarzenia do bogato ilustrowanych kart. W ten sposób nie tylko kreatywnie analizujemy rzeczywistość, ale też mamy okazję lepiej poznać siebie samych i naszych współgraczy. Pochylenie się nad swoimi skojarzeniami i omawianie ich może pozytywnie wpływać na rozwój relacji i jeszcze lepsze zrozumienie najbliższych. Podobną funkcję spełnią nietypowe kalambury Imago Family, w których hasła przekazujemy sobie przy użyciu przezroczystych karty z symbolami. Nakładając na siebie grafiki i budując z nich informację ćwiczymy skuteczną komunikację nastawioną na drugiego człowieka.

 

 

 

 

Umiejętności językowe

 

Na rynku znajdziemy też wiele gier słownych, które możemy wykorzystać do rozwijania naszych umiejętności językowych – zarówno jeśli chodzi o posługiwanie się językiem polskim, jak i naukę języków obcych. Świetnie sprawdzą się tu wszelkie kreatywne tytuły, takie jak na przykład wspomniany wcześniej Dixit albo Tajniacy – skojarzeniowa zabawa, w której tworzymy podpowiedzi do znajdujących się na stole haseł. Choć skierowana jest raczej do nastolatków, jej kooperacyjny charakter pozwala zapraszać do stołu młodszych graczy. W ten sposób będą poszerzali zasób słownictwa i nauczą się wychwytywać językowe niuanse pozwalające na łączenie wyrazów w nowe kategorie.

 

 

 

Doskonałym narzędziem do pracy z językiem są również Story Cubes– kości z obrazkami, które służą jako inspiracja do opowiadania historii. Podczas zabawy rzucamy 9 kostkami i staramy się stworzyć bajkę, która na zasadzie luźnych skojarzeń będzie nawiązywała do wylosowanych obrazków. Każdy uczestnik może tworzyć swoją własną historię, ale możemy też budować ją wspólnie, dokładając po jednym zdaniu lub po jednym skojarzeniu. Tak naprawdę nie ma tu sztywnych reguł, a jedyne, co nas ogranicza, to nasza własna wyobraźnia. Możemy opowiadać po polsku lub w innym języku, narzucając dowolne ograniczenia, np. tematyczne. W ten sposób dziecko poznaje nowe słowa, a my mamy szansę zaobserwować, jak buduje zdania i skorygować ewentualne błędy.

 

 

 

 

 

Wymienione powyżej gry oraz wiele innych znajdziecie na http://www.rebel.pl/

 

 

 

REBEL.PL

WWW: http://www.rebel.pl/

E-mail: sklep@rebel.pl

Telefon: 58 728 49 31  

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.


BabyGo.pl