Wybierz miasto:

Miasto:

CO ROBIĆ Z DZIECKIEM W DOMU? VOL.2

2020-03-20


Już nie piszemy – co można robić z dzieckiem w domu przez 2 tygodnie?, bo wiemy, że niestety te 2 tygodnie wydłużają się o kolejne 2 tygodnie. Portal Rodzinny BabyGo przygotował dla Was ostatnio pierwszą serię przeróżnych zabaw dla dzieci, które możesz zobaczyć tutaj. Zainspiruj się, bo oprócz standardowych zabaw proponujemy nietuzinkowe rozwiązania spędzania czasu ze swoim dzieckiem. Jeśli myślisz, że już we wszystko się bawiliście z możliwych rzeczy to zobacz poniżej czy na pewno. Dobrze jest też mieć listę rzeczy do zrobienia codziennie, by ten czas mieć wypełniony po brzegi. Zazdrościmy tym z Was, którzy mają ogródki lub mieszkają gdzieś w dziczy i mogą codziennie chodzić na spacery. My z dużych miast mieszkający w blokach raczej nie ryzykujemy i pozostajemy w domach. Sami wiemy, że trudno upilnować dzieci na spacerze, BY NICZEGO NIE DOTYKAŁY. Lepiej nie ryzykować, więc zapraszamy do ciekawych rozwiązań i zabaw dla dzieci w domu.

 

 

ZABAWY DLA DZIECI OD 1 DO 2 LAT:

 

 

Balonowy gniotek

 

 

Z myślą o tym, że zabawy stymulujące dziecięce zmysły dostarczają jednocześnie najmłodszym mnóstwo frajdy, postanowiłam, że zrobimy z synkiem balonowego gniotka. Do jego przygotowania potrzeba naprawdę niewiele: balon, plastikowa półlitrowa butelka, mąka (ryż lub groch – w zależności czym chcemy wypełnić balon).

Na samym początku w butelce należy umieścić to, czym będziemy wypełniać naszego gniotka- w Naszym przypadku była to mąka, którą wsypaliśmy do 3/4 pojemności butelki.

Następnie nadmuchaliśmy balon, skręciliśmy go i nałożyliśmy na butelkę (nie polecam wsypywać mąki do nienadmuchanego balonika, bo zamiast pożądanego efektu uzyskamy „flak”).

Kolejnym krokiem było odwrócenie butelki i przesypanie mąki do balona oraz spuszczenie z niego powietrza. Teraz nie pozostaje nic innego jak związanie Naszego gniotka i dekoracja. My zrobiliśmy mu buźkę za pomocą markera, włosy z wstążki.

 

 

 

Worek sensoryczny

 

 

Jest to zabawa, którą można przygotować w mgnieniu oka. Wystarczy woreczek z zapięciem i coś w formie żelu. My użyliśmy żeli do mycia i płynu do naczyń, aby Nasz woreczek był kolorowy. Dodaliśmy do tego kuleczki grochu, ale można również dodać brokat, guziki, cekiny i zamknęliśmy. Przyjemna w dotyku maź sprawiła, że przez dłuższą chwilę mój maluszek nie mógł się od niego oderwać.

 

 

Zabawy z wodą i ręcznikiem papierowym

 

 

Na ręczniku papierowym malujemy obrazki, następnie przykrywamy drugim czystym kawałkiem i zanurzamy w wodzie. Dla osoby dorosłej, zapewne to nic nadzwyczajnego, ale dla małego dziecka jest to bardzo fascynujące, ponieważ nagle zaczyna pojawiać się obrazek, który wcześniej malowaliśmy na innym kawałku. I dodatkowo jest to zabawa z wodą, a jak wiadomo dzieci bardzo lubią wodę.

 

 

 

Wycinanki

 

Dobrze jest ćwiczyć już teraz ćwiczyć rączkę dziecka i starać się wycinać gwiazdki, koło, kwadrat czy trójkąt. Możemy też wycinać dowolne rzeczy z kolorowego papieru i potem złożyć wszystkie kawałki tworząc coś z niczego. 

 

 

Stemple

 

 

Potrzeba Wam drewnianej kostki, na której przyklejacie dowolny kształt, który chcecie powielać na kartce lub na jakimś materiale. Malujemy go na dowolny kolor i odbijamy! Możliwości nieograniczone! Tylko wyobraźnia Was ogranicza!

 

 

 

Geoplan

 

Do tego zadania jest potrzebny tatuś! Wykorzystajcie do tego starą drewnianą deskę i przymocujcie do niej kilka wkrętów. Naciąganie gumek recepturek na powstały geoplan to doskonała zabawa! Samo ściąganie i zakładanie gumeczek będzie prawdziwą frajdą, a dodatkowe tworzenie kształtów będzie stanowiło wyzwanie dla najmłodszych.

 

 

Marynarz

 

To super łatwa zabawa, ale dla dzieci niezwykle ciekawa. Twórz z papieru kilka modeli małych statków i ułóż je w misce z wodą lub wanienką. Zadaniem dziecka będzie dmuchanie i przeprawa statków z jednego brzegu na drugi.

 

 

 

 

ZABAWY DLA DZIECI OD 2 DO 5 LAT:

 

 

Czujecie, że wyczerpaliście  asortyment pomysłów na spędzenie czasu z Waszymi pociechami?  Oto kilka pomysłów na to, jak zająć ich uwagę, a jednocześnie spędzić atrakcyjnie czas lub pozwolić sobie na chwilę dla siebie.

 

Lustrzane odbicie

 

 

Do zabawy potrzebujemy:

- dowolnej ilości przedmiotów, które mamy w domu (po 2 identyczne sztuki),

-sznurek bądź tasiemkę

-stół

Przedzielamy stół na pół za pomocą sznurka i po jednej stronie (w dowolnej konfiguracji) układamy nasze przedmioty. Zadaniem dziecka jest ułożenie takich samych przedmiotów po drugiej stronie w lustrzanym odbiciu. Później możecie zamienić się rolami, tzn. dziecko wymyśla układ, a wy musicie go odtworzyć po drugiej stronie.

 

 

Zabawa w lawę

 

Zabawa z serii: piłka to lawa - lawą może być podłoga, krzesło, nasze ręce. Zajmuje na parę chwil i wprowadza zamęt.  Jeśli preferujecie wersję cichszą, bo pracujecie - poproście dzieci, żeby stworzyły tor przeszkód z zabawek, między którymi będą przetaczały piłkę. Mogą też stworzyć własną wersję z piłką i kręglami.

 

Doświadczenia chemiczne

 

My mamy dwa, które polecamy. Do 1 potrzeba nam balon, soda i ocet. Do butelki wlewamy szklankę octu, do balonu 2 łyżeczki sody i patrzymy jak balon rośnie. Drugi eksperyment to zabawy kolorami. Potrzebne nam są do tego barwniki i mleko. Na talerz wlewamy mleko i kilka kropel różnych kolorowych barwników. W patyczku kosmetycznym zamaczamy płyn do naczyń i bawimy się kolorami.

 

 

 

Porządki w szafie

 

 

Przebieranki w trakcie porządków w szafie, komodzie. Nic tak nie uszczęśliwia dzieci, jak możliwość przejrzenia zakazanej strefy, czyli Waszej szafy z ubraniami. Wiosna za oknem i choć nie możemy cieszyć się nią tak jak zwykle, warto kreatywnie spędzić czas chociażby na przejrzeniu zwartości naszej szafy i pozwoleniu naszym dzieciom na przebranie się w rzeczy, których nie będziecie już używać. Kto wie, może Wasze pociechy znajdą sposób na kreatywne wykorzystanie tego, co mają pod ręką, by stworzyć postać Pirata, Księżniczki lub inną fascynująca postać. Koniecznie utrwalenie ten moment, zadowolona mina naszego dziecka to najlepszą nagrodą,nawet kosztem niewielkiego bałaganu:)

 

 

Tor przeszkód

 

Do zabawy potrzebujemy jedynie wyobraźni. Ustaw meble, pachołki, piłki bądź cokolwiek czym dysponujesz w domu i utwórz tor przeszkód dla swojego Malucha. Zaprezentuj, którą przeszkodę należy obiec, przeskoczyć, przeturlać się, podrzucić itd. Jeśli chcesz możesz zorganizować tą zabawę w formie wyścigu i mierzyć czas uczestnikom.

 

 

Co się zmieniło/zniknęło?

 

 

Do zabawy nie potrzebujemy niczego szczególnego. Obszarem zabawy może być cały pokój, albo np. stół. Chodzi o to, aby dziecko zapamiętało konfigurację przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu, następnie ma z niego wyjść na kilka sekund. A Ty w tym czasie zmieniasz ułożenie np. filiżanki na stole. Dziecko musi zgadnąć coś się zmieniło. Jak zawsze później role mogą się odwrócić.

 

 

 

Zabawa w restauracje

 

 

Dzieci zbierają zamówienia od pozostałych domowników a następnie muszą przygotować wybrane dania. U nasz świetnie sprawdza się ciastolina/plastelina. Przy okazji starsze dzieci mogą trenować pisanie zamówienia w roli kelnera.

 

 

Piknik

 

Czas na piknik! Zapraszamy najlepsze pluszaki, rozkładamy koc, serwujemy herbatkę i smakołyki. Możemy bawić się tak naprawdę długo zapraszając coraz to nowych przyjaciół.

 

 

Domowe Spa

 

Jeśli macie córeczkę to warto zrobić domowe spa. Malowanie paznokci na różne kolory, zrobienie mamie maseczki to jest to! Jak macie synka to możecie poprosić o masaż rączkami lub różnymi przedmiotami(oby nie gorącymi:):)

 

 

 

 

Dwuwymiarowe rysunki

 

Potrzeba do tego bibuły, guzików, jakiś niepotrzebnych ozdób i działamy! Kleimy i tworzymy dzieła. Mogą to być papugi, misie czy hipopotamy. możliwości jest bez liku, a efekty oszałamiające. 

 

 

Gra cieni

 

To dwuetapowa zabawa. Najpierw wycinasz z kolorowego papieru różne kształty i wkładasz je do przeźroczystej foli. Gasisz światło, włączasz latarkę i magia dzieje się na ścianie. Dla większych dzieci proponujemy poniżej teatr cieni.

 

 

 

DOMOWY SLIME

 

 

Domowy slime to nic innego jak zrobić domowego gluta! To świetna i kreatywna zabawa dla dzieci w każdym wieku. Nie potrzebujemy kleju, do masy plastycznej wykorzystamy składniki dostępne w każdym domu. Wystarczy nam:

- mąka ziemniaczana

- mydło w płynie lub płyn do płukania tkanin

- barwnik lub farbki do malowania

- brokat

Strukturę jak otrzymamy zależy od zastosowanych proporcji. Masa może być bardziej rozciągliwa, glutowata lub bardziej zwarta jak ciastolina. Jeżeli dodamy kolorowy barwnik i brokat otrzymamy efekt naprawdę WOW!

 

 

Zabawa w domku czy namiocie

 

 

Nawet zwykłe puzzle czy klocki układane w namiocie zyskują inny wymiar. Możecie bawić się tam lalkami, klockami, samochodzikami. Możliwości bez liku. 

 

 

 

ZABAWY DLA DZIECI OD 5 DO 8 LAT:

 

 

Gry multimedialne

 

Jeśli ktoś posiada konsolę do gier z opcją wykrywania ruchu warto jest zakupić gry dla dzieci. W naszym przypadku są to gry sportowe, czyli gra w tenisa oraz opieka nad wirtualnym zwierzątkiem.

 

Gra w kalambury

 

Każdy kocha kalambury! Możecie pokazywać dla młodszych dzieci tytuły bajek, a nawet zwierzątka, czy słowa, a dla większych tytuły książek, filmów czy cytaty.

 

 

 

Konkurs talentów

 

Możecie urządzić własny konkurs talentów. Każdy coś przygotuje. Jeden taniec, drugi wiersz, ktoś inny piosenkę. Możecie przy okazji dowiedzieć się jakie macie zdolności, a dzieciom pokazać, że potraficie na przykład naśladować głosy zwierząt czy odbijać piłeczkę ping pongową przez 5 minut. 

 

 

Nauka tańca

 

Polega na naśladowaniu ruchów w tańcu. Każdy ma przygotować zestaw ruchów do danej piosenki, a inni je powtarzają. 

 

 

Wspólna gimnastyka

 

Pisaliśmy już o wspólnych ćwiczeniach, ale tym razem nie musimy jej ćwiczyć z You Tuba, ale sami wymyślać swoje ćwiczenia i je powtarzać. Każdy wymyśla 3 ćwiczenia, które inni ćwiczą razem.

 

 

Teatr cieni

 

Jest późno a Wasze dzieciaki nie chcą spać? Co powiecie na  zabawę w teatrzyk cieni? My wymyślamy do pokazywanych postaci bajkę, każdy z oglądających może dorzucić coś od siebie do  wspólnej historii. Wtedy jest zabawniej:)

 

 

Okręty i zabawa w statki

 

To zabawa na przynajmniej godzinę. Wspólne zbijanie statków to jest to. Pamiętacie zasady? Ma być jeden 4 masztowiec, 2 trzymasztowce, 3 dwumasztowce i 4 jednomasztowce. 

 

 

Zabawa w wyrazy

 

Uwielbiamy tą zabawę! Polega na utworzeniu z jednego wyrazu innych mniejszych wyrazów. Wygrywa ten, co stworzy najwięcej wyrazów. 

 

 

 

Grupa przedpołudniowa ESA Moon Discovery

 

Możecie dołączyć do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Można przesłać projekty wykonanych w programie TinkerCAD dotyczących jednego z poniższych tematów:
* baza księżycowa
* lądownik księżycowy
* pojazd księżycowy.
Zebrana dziś grupa (max 6 osób) w wieku 7-14 lat będzie uczyć się programu, aby wspólnie wypracować projekt konkursowy w czasie spotkań On-Line z instruktorem Adrianem. Pan Adrian szkolił się z Europejskiej Agencji Kosmicznej w lutym 2020.
Zgłoszenia zawierające e-mail i nr kom oraz nazwisko i wiek dziecka można zgłaszać jako wiadomość do strony Kraina Twórczości lub na e-mail: biuro@krainatworczosci.pl

 

https://www.facebook.com/events/939523006463006

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl