Wybierz miasto:

Wersja PL Wersja EN

5 kroków, które zachęcą dzieci do bycia EKO

2021-11-08

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, dlatego warto zachęcić dzieci do bycia eko, tak, aby już od najmłodszych lat uczyły się jak dbać o naszą planetę. W tym celu przygotowaliśmy 5 kroków, aby zaproponować Wam, jak pokazać dziecku, że ochrona środowiska nie musi być przykrym obowiązkiem, a dobrą zabawą.

 

 

 

1. Segregowanie śmieci

 

To my rodzice powinniśmy świecić przykładem i pokazywać naszym pociechom, że bycie eko jest nie tylko łatwe, ale i przyjemne. Na samym początku warto wytłumaczyć dziecku zasady dotyczące segregacji śmieci i po co to w ogóle robimy, a następnie pokazać w jaki sposób właściwie je segregować. Na samym początku warto, aby dziecko zrozumiało różnicę między metalem, szkłem, plastikiem, papierem oraz odpadami bio. Doskonałym sposobem nauki dla dziecka będzie oczywiście zabawa, w trakcie której możecie opowiedzieć dziecku czym jest recykling i dzięki zużytym opakowaniom stworzyć coś zupełnie innego np. zabawkę lub dekoracje. Możecie również sami przygotować pojemniki na śmieci, wystarczy przygotować odpowiednie naklejki, co będzie również doskonałą zabawą dla dziecka.

 

 

 

2.Niezwykły spacer

 

 

Idąc na spacer z dzieckiem, możecie zamienić go w niezwykłą przygodę i zamienić się w Tropicieli śmieci. Wystarczy, że zabierzecie z sobą worek na śmieci i rękawiczki, a najlepszym Tropicielem zostanie ten, kto znajdzie ich najwięcej. Przy okazji wytłumaczcie dziecku dlaczego nie wolno wyrzucać śmieci, a szczególnie szkła. Taki spacer może stać się również korzystnym dla planety nawykiem, kiedy  będziecie organizować go np. raz w tygodniu.

 

 

3. Ekowieczór

 

 

 

Jako osoby dorosłe z pewnością zdajecie sobie sprawę, że głównym źródłem prądu jest węgiel, który w znacznym stopniu odpowiada za zanieczyszczenie atmosfery, kwaśne deszcze i zanieczyszczenie gleby. Dlatego warto nauczyć nasze maluchy, jak bardzo ważne jest oszczędzanie energii elektrycznej i wyłączanie światła, kiedy opuszczamy dane pomieszczenie. Warto również wprowadzić zabawę, która w przyjemny sposób przekona je do tych nawyków. Jednym z przykładów może być ekowieczór, podczas którego wyłączymy światła i wszystkie zbędne sprzęty elektryczne, a następnie będziemy bawić się przy blasku świec robiąc chociażby teatr cieni czy organizując rodzinne czytanie lub kolorowanie.

Obecnie na rynku istnieją książki, które uczą dzieci jak dbać o środowisko. Oczywiście to, co znajdziemy w ich środkach jest bardzo ważne, ale warto się również zastanowić w jaki sposób tworzone są produkty, które wybieramy dla najmłodszych. Czy słyszeliście o kolorowankach, które zrobione są z pozyskiwanego w odpowiedzialny sposób papieru oraz organicznego kleju? To produkty wydawnictwa AMEET– ich eko walory potwierdzają certyfikaty, a  książeczki produkowane są w 100% w Polsce. Każda z ekokolorowanek zaprasza najmłodszych do świata zwierząt i uczy szacunku do naszej planety. Wybór książki z tej serii to świadomy wybór – dzięki niemu pomagamy przyrodzie, a dzieci od najmłodszych lat stają się przyjaciółmi środowiska naturalnego!

 

Te wspaniałe kolorowanki znajdziecie tutaj: >klik<

 

 

4. Własny ogródek

 

 

Bez względu na to, czy będzie to grządka w ogrodzie czy kilka doniczek na balkonie lub parapecie, tworzenie z dzieckiem ogródka będzie dla niego świetnym doświadczeniem, które uwrażliwi je na nature i otoczenie. Kontakt z naturą wiążę się  z "grzebaniem" w ziemi i doświadczaniem zmian, jakie przechodzą rośliny, co daje dziecku ogrom wiedzy o przyrodzie. Dodatkowo, jeśli w domu mamy niejadka, taka samodzielnie wyhodowana roślina, np. pomidory czy maliny mogą dodatkowo zachęcić je do próbowania nowych smaków. 

 

Pielęgnacja ogródka to również czas na spędzenie wspólnych chwil- planowanie tego, co będziemy siali , wyrywanie chwastów i podlewanie, a na końcu podziwianie, tego co udało nam się wyhodować. Dla rodzica może wydawać się to niczym nadzwyczajnym, natomiast dla dziecka, będzie to niebywałą przygodą.

 

 

5. Zakupy

 

 

 

Zakupy to nieodłączny element naszego życia, gdzie również towarzyszą nam mali naśladowcy, dlatego i tutaj warto pokazywać im proekologicze zachowania. Przede wszystkim, idąc do sklepu zabierajmy z sobą torby wielokrotnego użytku, aby ograniczyć stosowanie foliówek oraz starajmy się wybierać te produkty, które pochodzą od lokalnych dostawców. Warto również postawić na produkty ekologiczne, tak, aby dziecko jadło zrównoważone posiłki na bazie naturalnych, nieprzetworzonych składników i tłumaczyć naszym pociechom, dlaczego tak ważne jest właściwe gospodarowanie jedzeniem i kupowanie takich ilości, które jesteśmy w stanie zjeść.

 

 

 

Jak sami pewnie zauważyliście, dbanie o środowisko nie jest niczym trudnym, a dla dzieci może stać się dodatkowo świetną zabawą. Dlatego uczyńmy świat piękniejszym i dbajmy o nasza planetę.

 

 

 

 

AMEET  

AMEET

WWW: https://www.ameet.pl/

E-mail: ameet@ameet.pl

Telefon: +48 42 676-27-78

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.