Wybierz miasto:

Wersja PL Wersja EN

Chemiczne odwiedziny Marii Skłodowskiej-Curie w K2O

W niedzielę 3 listopada o godzinie 11:30 na Osiedlu Mieszkaj w Mieście odbędzie się wyjątkowe spotkanie z Marią Skłodowską-Curie. Spotkanie będzie miało wymiar zarówno symboliczny, ponieważ powiązane będzie z pojawieniem się w przestrzeni Osiedla Wizjonerów pamiątkowej kostki poświęconej noblistce, jak i edukacyjny, gdyż przy tej okazji przypominamy postać wybitnej, światowej osobistości i równocześnie prezentujemy jej dokonania w formie interesującej i przystępnej dla dzieci.

 

Początkiem listopada co roku wspominamy tych, którzy odeszli. Chcemy, aby na zawsze pozostali w naszych myślach. Szczególnie istotna jest pamięć o wyjątkowych dokonaniach wybitnych Polaków. Dlatego wraz z rozwojem osiedla Mieszkaj w Mieście powstają ulice noszące nazwy Wizjonerów, Naukowców, a wkrótce dołączą do nich także te upamiętniające m.in. kompozytorów, aktorów, poetów i rzeźbiarzy. Chcielibyśmy pozostawić po nich ślad w postaci usytuowanych wzdłuż poszczególnych traktów kostek przypominających o wybitnych osobistościach. Wpisują się one w projekt koncepcyjny i układ architektoniczny osiedla nie bez przyczyny nazywanego Osiedlem Wizjonerów.

Pierwszą pamiątkową kostkę zadedykowaliśmy Marii Skłodowskiej-Curie, jednej z najwybitniejszych Polek i przedstawicielek świata nauki, wizjonerce w dziedzinie fizyki i chemii, dwukrotnej laureatce Nagrody Nobla. Kostka nieprzypadkowo zostanie umieszczona właśnie na rogu ulic Naukowców i Wizjonerów. Już sama konstrukcja kostki oddaje piękno dyscypliny, której poświęciła się Skłodowska-Curie. Na skutek reakcji chemicznej na powierzchni kostki wykonanej ze stali corten powstaje bowiem naturalna powłoka patyny w rdzawym kolorze – stanowi ona nie tylko warstwę ochronną zwiększającą wytrzymałość, ale i nadaje niepowtarzalnego wyglądu zmieniającego się wraz z upływem czasu. Nieprzypadkowa jest również data pojawienia się kostki, zaledwie kilka dni przed rocznicą urodzin wybitnej noblistki, która przyszła na świat 7 listopada 1867 roku.

 

Z tej okazji w niedzielę 3 listopada chcemy również zainspirować przyszłych chemików i chemiczki, dlatego zapraszamy do K2O na wyjątkowe warsztaty dla dzieci prowadzone przez ChemicAl World. Podczas chemicznego pokazu najmłodsi będą mieli okazję zobaczyć, w jakich warunkach pracowała Maria Skłodowska-Curie, i pod okiem samej wizjonerki, która odwiedzi nas tego dnia w klubie, przyswoić wiedzę zaprezentowaną w nietuzinkowej formie. Na zajęcia, które odbędą się w niedzielę 3 listopada o 11:30, nie obowiązują zapisy, a wstęp jest wolny. Bezpośrednio po nich wraz z będącą z nami tego dnia Marią Skłodowską-Curie przejdziemy pod dedykowaną jej kostkę, by zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Osiedle Mieszkaj w Mieście, nazywane też Osiedlem Wizjonerów, zlokalizowane jest na krakowskich Bronowicach. Zaprojektowane zostało przez cenioną pracownię Medusa Group, charakteryzuje się nowoczesną architekturą, dużą ilością zieleni i wysokiej jakości rozwiązaniami technologicznymi. U podstaw tego projektu leżało przekonanie o istocie budowania lokalnej wspólnoty, czego przykładem jest klub osiedlowy K2O, pierwsza taka przestrzeń na mieszkaniowej mapie Krakowa, miejsce spotkań mieszkańców MWM.

 

Więcej informacji: http://k2o.pl

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Dodaj miejsce przyjazne Dzieciom do BabyGo


BabyGo.pl

Dziękujemy!
Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl