Wybierz miasto:

Wersja PL Wersja EN

Najnowsza animacja Disney i PIXAR – „Luca”

Najnowsza animacja Disney i PIXAR – „Luca”, która okazała się jednym z najchętniej oglądanych filmów w kinach w 2021 roku, zadebiutuje na DVD już 27 października.

 

Akcja animacji „Luca” rozgrywa się w pięknym nadmorskim miasteczku na Riwierze Włoskiej. Ten pełen niezwykłych przygód film opowiada o dorastaniu dwójki przyjaciół. Chłopcy wspólnie przeżywają niezapomniany letni czas, który upływa im na niekończących się przejażdżkach na skuterze i delektowaniu się lodami. Jednak ich beztroską zabawę może w każdej chwili zepsuć ujawnienie głęboko skrywanego sekretu. Obaj są bowiem potworami morskimi z innego świata, znajdującego się tuż pod powierzchnią wody.

 

– Luca to nieśmiały, uprzejmy, introwertyczny i przestrzegający zasad dzieciak, który ma sekretne pragnienie. Chce zobaczyć ludzki świat i dowiedzieć się o nim wszystkiego, co może – opowiada scenarzysta Jesse Andrews. – Przez całe życie mówiono mu jednak, że morskie potwory nie powinny wychodzić nad powierzchnię, gdzie, jak wydaje się chłopcu, dzieją się wszystkie interesujące rzeczy – tłumaczy. Nic więc dziwnego, że Luca fascynuje się wszystkim, co ludzkie. Jego ciekawość jest szczególnie rozbudzona, gdy odkrywa w wodzie przedmioty, które dostały się tam z powierzchni. Luca jest młodym, obdarzonym wyobraźnią dzieciakiem, więc kiedy spotyka Alberto, który ma rzeczywistą wiedzę o tych obiektach, jest to dla niego niesamowicie intrygujące – dodaje.

Alberto to morski potwór, który odważył się wyjść na powierzchnię, dzięki czemu zdobył wielki szacunek Luki. Ale zanim zacznie go tak bardzo szanować, chłopiec musi najpierw otrząsnąć się z pierwszego szoku. Okazuje się bowiem, że morskie potwory potrafią zmieniać się w ludzi…
– Alberto dosłownie wyciąga Lukę z wody i możemy przekonać się na własne oczy, że morskie potwory posiadają magiczną zdolność przybierania ludzkiej postaci, kiedy są suche – mówi Enrico Casarosa, reżyser. – Naszą inspiracją były morskie stworzenia, takie jak ośmiornice, które potrafią się kamuflować i zmieniać swój wygląd – kontynuuje.

 

 

 

Film „Luca" został wyreżyserowany przez nominowanego do Oscara® Enrico Casarosa („La Luna”), który już na początku produkcji zdecydował, że film powinien przedstawiać świat z punktu widzenia 13-letniego Luki. Nadmorska włoska sceneria, w której chłopcy przeżywają swoją wielką przygodę, została stworzona w oszałamiającym malarskim stylu. Nad przedstawionym w filmie obrazem Włoch czuwał Casarosa, który spędził tam dzieciństwo.

Aby dobrze zrozumieć i przyswoić niektóre charakterystyczne dla włoskiego wybrzeża cechy, które Casarosa miał nadzieję wprowadzić do filmu, członkowie zespołu produkcyjnego udali się na do Europy w dwie podróże badawcze. – Odwiedziliśmy wiele różnych miast – wspomina reżyser. – Ekipa musiała poczuć tekstury, światło, wodę, wiek, smaki. Próbowanie jedzenia było ogromnie ważną częścią wyjazdu – opowiada.

– Odwiedziliśmy miejsca, do których Enrico chodził jako dziecko. Obserwowaliśmy, jak wspina się na 30-metrową skałę i nurkuje. Byliśmy w szoku, bo zdaliśmy sobie sprawę, że robił to od dziecka. Ta dodatkowa warstwa wspomnień i nostalgii naprawdę podkreśla jego miłość do tego miejsca. Poza tym oczywiście musieliśmy poznać ludzi z regionu: rybaków, miejscowych. Było to bardzo inspirujące i dało nam wiele materiału do pracy – opowiada scenografka Daniela Strijleva.

 

 – Miałem szczęście dorastać w Genui – mieście portowym na Włoskiej Riwierze – mówi reżyser. – To bardzo specyficzne wybrzeże, ponieważ jest naprawdę strome – góry wyrastają z oceanu. Miasteczka są tak malownicze, jakby stanął tam czas. Zawsze wyobrażałem je sobie jako małe potwory wychodzące z wody – wspomina Casarosa. Stąd morskie potwory. Choć, żeby być uczciwym, to raczej podwodne stworzenia, bo istoty te w „Luce” nie są zbyt przerażające. Inspiracją dla twórców były wizerunki morskich stworów, które znaleźli na starych mapach z okresu renesansu, a także naukowe ilustracje ryb z regionu oraz japońskie smoki i węże. Artyści stworzyli potwory morskie, które były wiarygodne, pociągające i, co ważne, wyraziste, ponieważ historia opiera się na rozwijającej się relacji Luki i Alberto.

 

 

Według reżysera akcja filmu toczy się mniej więcej na przełomie lat 50. i 60. Celem twórców było jednak nadanie mu ponadczasowego charakteru. Filmowcy zanurzyli się więc we włoskiej kulturze, aby móc uchwycić ten świat i odtworzyć go na ekranie. – Zawsze czułem, że we włoskim Złotym Wieku, czyli latach 50. i 60. XX wieku, jest coś pięknego. Kino i muzyka tamtych czasów są kultowe i wyjątkowe – twierdzi reżyser.

– To taki sugestywny, piękny, romantyczny i ponadczasowy okres – zgadza się z nim scenografka Daniela Strijleva. – Ten nastrój bardzo dobrze pasował do naszej historii. Nie tylko chciałam dowiedzieć się więcej o tym czasie w historii, ale również pociągała mnie pełna uroku narracja o tym miejscu i epoce, którą przedstawił nam Enrico – dodaje.

 

Zarówno światowa, jak i polska premiera filmu „Luca” w kinach miała miejsce 18 czerwca 2021 roku. To jeden z najchętniej oglądanych w Polsce filmów w tym roku! Obejrzało go niemal 800 000 tysięcy widzów. 27 października ukaże się na DVD.

 

Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu:

facebook.com/MojeFilmyDVD

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.