Wybierz miasto:

Wersja PL Wersja EN

Nowe domowe ferie z MEK

Niezwykły rok, wyjątkowa Wielkanoc, niecodzienne wakacje, nadzwyczajne Boże Narodzenie. Powoli zaczyna brakować przymiotników do opisywania sytuacji, w której wszyscy się znajdujemy. Podobnie jak cały rok, zbliżające się ferie zimowe również będą inne od tych, które znaliśmy do tej pory. 


Serdecznie zapraszamy na „Nowe domowe ferie z MEK”, które wyjątkowo odbędą się w formule online. Przygotowaliśmy dla Was warsztaty – zarówno indywidualne, jak i dla grup. Tym razem skupimy się na naszym najbliższym otoczeniu: postaramy się spojrzeć na to miejsce z innej perspektywy; wrócimy do tradycyjnych funkcji różnych domowych miejsc, a także przyjrzymy się bliżej przedmiotom codziennego użytku. Chcemy również razem z Wami przeżyć wyjątkowy czas początku nowego roku. Pierwsze dni stycznia to nie tylko moment przełomu i składania sobie życzeń, ale również karnawału, doświadczania świata na opak, co w ostatnim czasie wydaje się być szczególnie bliskie nam wszystkim. Warsztaty dla rodzin | sobota, 9 i 16 stycznia 2021 Serdecznie zapraszamy na sobotnie warsztaty dla rodzin. Będziemy uczyli się tradycyjnych sposobów składania życzeń i nauczymy się piec. Zastanowimy się, kim chcielibyśmy się stać podczas karnawału i jakie supermoce przydałyby się w tym wyjątkowym czasie. 

Na warsztaty zapraszamy dzieci wraz z opiekunami. Podczas dwóch warsztatów wspólnie będziemy pracować z ciastem chlebowym oraz wykonamy maskę inspirowaną maskami kolędniczymi. 

9.01. Życzenia na czas przełomu 

Czego sobie życzymy na początku nowego roku i czego nam na ten czas potrzeba? Jak wyrazić i utrwalić noworoczne życzenia? Przedstawiamy: szczodraki, byśki i nowe latka oraz współczesne oracje obrzędowe. Poznajcie ciasto chlebowe własnymi palcami i spotkajcie się z żywym słowem. 

Prowadzenie: Zuzanna Surma

16.01. Maska kolędnicza: W kogo się zmienię?

Jaką wersję siebie pokazać za pomocą maski? Gdy pragniemy siły i zdrowia tura, może powinniśmy się przebrać za turonia lub przynajmniej się z nim spotkać?

Czego życzymy sobie w Nowym Roku? Jakie cechy chcemy w sobie rozwinąć? Silny jak…? Zdrowy jak…? Mądry jak…? Wesoły jak…? Spokojny jak… ? Szalony jak…? A może zupełnie innych. Kolędnicy nieśli ze sobą radość i wróżbę na nowo rozpoczynający się czas. My w Nowym Roku stworzymy kolorowe, symboliczne i wzmacniające maski.

Prowadzenie: Agnieszka Skalska

Można uczestniczyć w dwóch spotkaniach lub w pojedynczym warsztacie. 

Informacje praktyczne:

Kiedy: 9 i 16 stycznia, 11:00
Koszt:

  • 1 spotkanie: 10 zł 
  • 2 spotkania: 16 zł

W cenie warsztatów zawiera się bilet wstępu do Muzeum Etnograficznego po jego ponownym otwarciu. 

 Aby móc się z nami połączyć, potrzebny jest komputer lub telefon podłączony do Internetu z głośnikami lub słuchawkami. Warsztaty odbędą się za pomocą platformy do wideokonferencji Zoom.

Informacje i rezerwacje: Klaudia Ciepłucha, cieplucha@etnomuzeum.eu, tel.: 883 751 003

Potwierdzeniem udziału w warsztatach jest wpłata na konto Muzeum. Na potwierdzenia wpłaty czekamy do dnia:

  • Życzenia na czas przełomu: 7.01 (czwartek)
  • Maska kolędnicza: W kogo się zmienię?: 14.01 (czwartek) 
  • Pakiet obu warsztatów: 07.01 (czwartek)

Dane do przelewu:

MUZEUM ETNOGRAFICZNE IM.S.UDZIELI
20 1240 4722 1111 0000 4857 1971
Tytuł przelewu: Ferie [tytuł warsztatów]

Potwierdzenie prosimy przesłać na adres: cieplucha@etnomuzeum.eu

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.