Wybierz miasto:

Wersja PL Wersja EN

WYDARZENIA EDUKACYJNE WE WRZEŚNIU W OGRODZIE DOŚWIADCZEŃ

Wstęp jest dostępny dla wszystkich odwiedzających Ogrodu Doświadczeń w ramach projektu "Zajrzyj do Huty".

 

Prosimy o rezerwację miejsc na warsztatach.

Rezerwacji można dokonać  od poniedziałku do piątku w godz.: 8:00–16:00,

tel. 12 428 66 00 wew. 11; e-mail: ogrod@mim.krakow.pl

 

Wstęp do Ogrodu z przewodnikiem „Zajrzyj do Huty" w cenie 1 zł.Pełny program wydarzenia „Zajrzyj do Huty" dostępny tutaj: 

https://www.ogroddoswiadczen.pl/aktualnosci/wydarzenia-edukacyjne-we-wrzesniu-w-ogrodzie-doswiadczen?_ga=2.262856206.327506382.1630910270-19248608.1614773280

 

16, 27 września, godz.: 16:00
Dziecinnie proste eksperymenty

Przygotujmy się wspólnie na nowy rok szkolny! Na zajęciach poznamy eksperymenty, które można wykonać, wykorzystując przedmioty dostępne w każdym domu. Przekonamy się czy da się zrobić szaszłyk z balona oraz czy można napompować go bez użycia ust i pompki. Zbadamy gęstość substancji oraz sprawdzimy czy kartka papieru jest w stanie zatrzymać wodę w szklance.

Zajęcia skierowane są dla małych dzieci od 6 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Limit 10 osób.

 

15 września, godz.: 15.30
Jak wyznaczyć wysokość drzewa mierząc jego cień?

Jeśli tylko dopisze pogoda i będzie słonecznie, na zajęciach poznamy metodę wyznaczania wysokości wybranego obiektu, na podstawie jego cienia. 
Na zajęciach oszacujemy ile metrów ma najwyższa wierzba biała rosnąca w Ogrodzie Doświadczeń. 

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Czas trwania 20 minut.18 września, W ramach  projektu „Zajrzyj do Huty”:

  • 11:00 Ogród Doświadczeń im. St. Lema oraz PGE Energia Ciepła zapraszają na warsztaty „Naukowe zabawy z ciepłem”

Uczestnicy zajęć będą współuczestnikami eksperymentów, w których tematem przewodnim będą zjawiska cieplne, zamiana energii mechanicznej na cieplną oraz energii cieplnej na elektryczną. Podczas zajęć zaprezentowane zostanie nowe stanowisko w Ogrodzie Doświadczeń – Eksperyment Jolue’a oraz zestaw demonstracyjny na bazie termoogniwa, w którym energia cieplna zamieniana jest na energię elektryczną.

  •  15:00 Warsztaty „Pozytywka na ogniwo chemiczne”

W trakcie warsztatu - wykorzystując materiały, które często mamy w swoich domach - wykonamy ogniwo chemiczne, pierwowzór baterii, które będzie źródłem prądu elektrycznego. Na zajęciach zbudujemy ogniwo chemiczne, zmierzymy otrzymany prąd i spróbujemy zasilić nim grająca kartkę z pozytywką. Dowiemy się również, gdzie należy wyrzucać zużyte baterie.

  • 17:00 Ogród Doświadczeń im. St. Lema oraz PGE Energia Ciepła zapraszają na warsztaty „Elektro-gra”

W ramach warsztatów związanych z elektrycznością każdy uczestnik wykona elektro-grę, którą będzie później mógł zabrać do domu. Zestaw do gry budowany jest przez połączenie za pomocą kleju na gorąco przełącznika, baterii, diody, głośnika i wygiętego drutu. Gra polega na takim manewrowaniu kawałkiem drutu z zagiętą końcówką, aby w jak najkrótszym czasie przemieścić końcówkę wzdłuż innego drutu, wygiętego w dowolny kształt. Krańce dowolnie wygiętego drutu stanowią początek i koniec gry. Każde dotknięcie drutu sygnalizowane jest światłem diody oraz dźwiękiem z głośnika i oznacza karne sekundy. Zestaw wzorcowy będzie przedstawiał skrót „KOT” i nawiązywał do maskotki PGE Energia Ciepła – Kota Ciepłosława.

Czas trwania ok 40 minut.
Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację. 

Wstęp do Ogrodu z przewodnikiem „Zajrzyj do Huty” w cenie 1 zł. Prosimy o rezerwację miejsc na warsztatach. Rezerwacji można dokonać  od poniedziałku do piątku w godz.: 8:00–16:00, tel. 12 428 66 00 wew. 11; e-mail: ogrod@mim.krakow.pl

Pełny program wydarzenia „Zajrzyj do Huty" dostępny tutaj: KLIK


19 września

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

13:00 i 16:00 Warsztaty edukacyjne pt. „Woda wokół nas”

Uczestnicy będą mogli poznać właściwości wody i dowiedzieć się, jak krąży ona w przyrodzie. Zrobimy między innymi chmurę w słoiku i wir wodny w butelce. Ponadto będziemy mogli doświadczyć odrobiny, związanej z wodą, magii obserwując znikającą monetę. Zajęcia skierowane są dla rodzin z dziećmi.

Udział w zajęciach jest możliwy po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji: od poniedziałku do piątku w godz.: 8:00–16:00, tel. 12 428 66 00 wew. 11; e-mail: ogrod@mim.krakow.pl Osoby, które dokonały rezerwacji na bezpłatne warsztaty w ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich”, mają również możliwość kupienia biletu na zwiedzanie Ogrodu w cenie 1 zł.24 września XV Małopolska Noc Naukowców
godz.: 18:00, 19:00 i 20:00 Pokazy doświadczeń:

Implozja beczki 
 -  do stalowej beczki o pojemności 200 l wlewamy trochę wody i podgrzewamy. Jak już mocno paruje, zakręcamy szczelnie beczkę i schładzamy ją wodą. W beczce powstaje podciśnienie i zapada się ona z hukiem.

Eksplozja ciekłego azotu - do butelki pcv nalewamy ciekłego azotu i zakręcamy - bardzo ostrożnie, bo to niebezpieczne! Następnie wrzucamy do pustej beczki, wsypujemy dwa worki plastikowych kulek. Kiedy butelka wybucha wyrzuca kulki na kilkanaście metrów w górę.

Czas trwania jednego doświadczenia ok 20 min.
Dla każdego Odwiedzającego Ogród wstęp od godz. 18:00 umożliwiał będzie zwiedzanie i korzystanie ze wszystkich dostępnych urządzeń i stanowisk. 26 września, godz.: 15.30
Jaki wpływ ma zmiana zasolenia wody i zmiana stężenia CO2 w powietrzu na morza i oceany?

Na zajęciach wykonamy doświadczenia, dzięki którym odpowiemy na postawione w tytule pytania. Korzystając z czujnika zawartości CO2 systemu elektronicznej rejestracji danych Pasco Pasport, zmierzymy aktualną wartość stężenia CO2 w powietrzu.


Zapraszamy rodziny z dziećmi od 7 lat. 
Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.
Czas trwania 20 minut.


Informacje i rezerwacja przyjmowane są telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00) lub mailowo: rezerwacja[at]mim.krakow.pl.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.