Czy kiedykolwiek podczas spaceru miałaś problem z dotarciem do ulubionej restauracji, gdyż trzeba było pokonać niezliczoną ilość schodów, a ty z dwójką dzieci, torbą i torebką nie miałaś możliwości wnieść wszystkich i wszystkiego naraz?
Ile razy w Twojej ulubionej galerii miałaś problem z wysiadaniem z samochodu z powodu zbyt wąskiego miejsca parkingowego?
A ile razy przy tym ze zdumieniem patrzyłaś, jak na miejscu postojowym dla rodzin z dziećmi parkuje młody mężczyzna?
Mamy na co dzień pokonują liczne bariery, które napotykają w przestrzeni publicznej!
Razem możemy to zmienić!
Razem możemy stworzyć LISTĘ DOBRYCH PRAKTYK, która będzie podstawą do tworzenia przyjaznej przestrzeni dla mam!
PRAWO MAM W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ.
Czy istnieje?!
Co prawo mówi o udogodnieniach dla mam:
(Za zaparkowanie na miejscu dla rodziny z dziećmi nie grozi żadna kara, ponieważ powstawanie ich nie jest wymagane prawem. Z reguły mają one wymiary takie, jak miejsce dla niepełnosprawnych, czyli szerokość 3,6 m, co pozwala na swobodne poruszanie się z maluszkiem w wózku przy pojeździe.)
(Wymagana jest dostępność dla niepełnosprawnych, dzięki czemu i mama z wózkiem powinna mieć łatwiej.)
(Wymagana jest dostępność dla niepełnosprawnych i odpowiedni czas nasłonecznienia.)
(Mamy wymagania związane z pochylniami dla niepełnosprawnych – po takiej pochylni każda mama z wózkiem będzie mogła pokonać różnice poziomów komfortowo. Niestety, same podjazdy dla wózków często tej funkcji nie spełniają – rozstaw kół wózka jest inny, pochylnia zbyt stroma, itd.)
TAK! Jest to bardzo dobra wiadomość! Miejsce dla matki karmiącej już nie będzie jedynie w wybranych, lepszych galeriach handlowych, które na to stać, ale w każdej galerii handlowej i na większych stacjach benzynowych. Pamiętajcie, że ma to być wydzielone pomieszczenie – nie może ono stanowić części istniejącej toalety.)
(Należy zwrócić uwagę na problem korzystania ze standardowej toalety [np. w miejscach, gdzie WC wydzielone są jedynie ściankami] matki z dzieckiem i wózkiem.)
Tak! Dobrze zauważyłaś – potrzeby mam nie są uwzględniane przy tworzeniu przestrzeni publicznej.
Ale…
od stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy budowlane – Warunki Techniczne, w których wreszcie pojawił się zapis o miejscach do karmienia dla matki i dziecka!
Dodatkowo Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju stworzyło Program Dostępność Plus, zgodnie z którym „chce podnieść jakość życia i wyrównać szanse osób o szczególnych potrzebach”, czyli:
DROGIE MAMY! NIE SIEDZIMY W DOMU! RUSZAMY Z WÓZKAMI DO NASZYCH ULUBIONYCH MIEJSC!
ZAPRASZAM WAS SERDECZNIE DO WŁĄCZENIA SIĘ W KOMENTARZACH DO AKCJI STWORZENIA KATALOGU DOBRYCH PRAKTYK DLA MAM Z MAŁYMI DZIEĆMI!
Dołączcie do akcji Prawa dla Mam i w komentarzach pod artykułem Ewa Oleksy (⬇), który ukazał się na naszym blogu, napiszcie, jakie zmiany według Was mogłyby znaleźć się w Katalogu Dobrych Praktyk Miejskich. Czego Wam brakuje, co zmieniłybyście na lepsze, w jaki sposób miasto mogłoby wyjść naprzeciw naszym potrzebom? Liczymy na Wasze zaangażowanie!
Krakowski Portal Rodzinny BabyGo.pl serdecznie zaprasza :)
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.
Mapa:
Wydarzenia i firmy:
Rodzicu!
xDodaj miejsce przyjazne Dzieciom do BabyGo
Rodzicu!
xPodaj nam swój e-mail, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.