Wybierz miasto:

Co robić z dzieckiem?

Nasze recenzje

3 różne wycieczki najbliżej Krakowa

2022-08-30

Kochani dziś przedstawiamy Wam 3 różne trasy dla rodzin z dziećmi ze schroniska górskiego PTTK Kudłacze znajdującego się najbliżej Krakowa . 

 

Wpis przygotowała dla nas Pani Gabriela Budek mama 2 dzieci, która chętnie z nimi podróżuje. 

 

Każda z wycieczek zaczyna się na parkingu ok.500m od schroniska PTTK Kudłacze położonym na wysokości 730m (schronisko górskie znajdujące się najbliżej Krakowa za Myślenicami). 

 

Jest to wspaniała baza wypadowa na wiele szlaków ze świetną kuchnią oraz co ważne placem zabaw dla dzieci. Samo schronisko położone jest w Paśmie Lubomira i Łysiny według  różnych źródeł w Beskidzie Średnim/ Myślenickim.

 

Przy schronisku znajduje się wiata imprezowa, którą można wynająć oraz miejsce na ognisko (w schronisku możliwość kupna zestawu na ognisko; kiełbasa, chleb, ketchup, musztarda)

 

Dla dzieci atrakcyjne będzie podglądniecie kur, gęsi oraz kaczek które mają swoją zagrodę na terenie schroniska. Do samego schroniska z parkingu dojedziecie wózkiem dziecięcym dalej może być już ciężko.

 

 

1 wycieczka ze schroniska PTTK Kudłacze

 

Z polany Kudłacze ruszamy idąc „za” schronisko szlakiem zielonym i czerwonym. Jest to szeroka leśna droga po płaskim terenie, więc nie jest trudna. Przy rozwidleniu szlaków wybieramy zielony i kierujemy się na lewo. Tu szlak schodzi w dół, aby miejscami delikatnie piąć się w górę .

 

Po około 45min dochodzimy do Suchej Polany na Przełączy Suchej 710m.n.p.m, która może być zarówno naszym głównym celem wycieczki lub miejscem odpoczynku, z którego po chwili możemy udać się dalej zielonym szlakiem na Kamiennik lub żółtym w drugą stronę na Łysinę i Lubomir.

 

 

Na samej Suchej Polanie znajduje się wiata z miejscem na ognisko , duży głaz z pamiątkową tablicą, krzyż oraz kącik dydaktyczny z tablicami informacyjnymi.

Na tej polanie wiosną zakwitają krokusy. My byłyśmy w maju, kiedy soczysta zieleń aż bije po oczach. Jeśli decydujemy się na powrót do schroniska tą samą drogą, uprzedźcie małe nóżki, że będzie trochę pod górę. Czas powrotu ok.1h.

 

2 wycieczka ze schroniska PTTK Kudłacze

 

Druga propozycja to nieco dłuższa wycieczka, która również kieruje nas na Suchą Polanę, gdzie po chwilowym oddechu, wybieganiu się przez dzieci na sporej polanie, odczytaniu wszystkich informacji, kierujemy się szlakiem zielonym w lewo. 

 

Początkowo stromy, ale krótki odcinek, który później łagodnieje i według drogowskazu po 45 min zdobywamy Kamiennik 827m.n.p.m należący do Beskidu Wyspowego/Myślenickiego (według różnych badaczy stąd 2 tabliczki na szczycie) .

 

Atrakcją dla dzieci może tu się okazać kopczyk usypany z Kamieni, jednakże sama nazwa Kamiennika pochodzi od działających tu niegdyś kamieniołomów. Na obecnym kopczyku strudzony wędrowiec niech zostawi i swój kamień. Czas powrotu według drogowskazu ok. 1.5h

 

 

2 wycieczka ze schroniska PTTK Kudłacze

 

To opcja najdłuższa w tym zestawieniu. Ze schroniska PTTK Kudłacze wybieramy najłatwiejszy i najpopularniejszy szlak czerwony, który jak wcześniej drogą prowadzoną przez las poprowadzi nas na dwa, a nawet na trzy szczyty.

 

Ruszamy szlakiem czerwonym szeroką, przyjemną drogą, gdzie przed samym szczytem Łysina czeka nas jedno strome podejście. Niestety jak i pozostałe szczyty jest gęsto zalesiony przez co na widoki niestety nie ma co liczyć. W ten sposób zdobyliśmy jeden z trzech szczytów, jakie są w planie.

 

 

Ruszając dalej czerwonym szlakiem możemy odbić z głównej drogi kilka metrów w lewo zdobywając szczyt Trzy Kopce 894m.n.p.m , gdzie będzie to nasz drugi szczyt.

 

Na samym szczycie Lubomira 904m.n.p.m znajduje się pieczątka, ponieważ szczyt ten zaliczany jest do Korony Gór Polski. Jednak dla dzieci to nie jedyna atrakcja. Na Lubomirze znajduje się obserwatorium Astronomiczne, do którego można wejść i posłuchać miłego przewodnika oraz popatrzeć w niebo przez profesjonalny teleskop. Jednak przed tak wizytą dobrze jest sprawdzić w jakie dni obserwatorium jest czynne dla turystów. Cała droga wyliczana jest na 1,5h ze schroniska.

 

Zejście można zaplanować tą samą drogą lub przy zejściu na Łysinę odbić żółtym szlakiem w dół na Suchą Polanę i wrócić z niej do schroniska znanym nam już zielonym szlakiem (czerwonym jednak droga będzie prowadziła w dół i dla dzieci będzie przyjemniejsza.)

Nie zapomnijcie o pysznym żurku czy czosnkowej w schronisku ;)

 

Dziś opisałam tylko 3 nasze wycieczki, które pokonałam ze swoją 3 latką i jej siostrą 8-miesieczną w nosidełku. Może nie są to widokowe trasy (Tatry zobaczycie przy dobrej pogodzie z parkingu bądź Polany Kudłacze poniżej schroniska), ale na początek waszej przygody w górach będą bardzo przyjemne. Nadają się na każdą porę roku.

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl