Wybierz miasto:

Miasto:

Atrakcja dla dzieci na Ruczaju

2022-08-16

Kochani rodzice rozpoczynamy cykl wpisów Co robić z dzieckiem w Krakowie w danym rejonie Krakowa :) Tworzymy tą wiedzę z Wami- mamami, które , jak Wy szukacie ciekawych miejsc z dziećmi w naszym mieście.

 

 

Kolejną atrakcję przygotowała dla nas mama- Pani Agnieszka Dziadkiewicz- mam 2 dzieci, która na co dzień mieszka na Ruczaju.

 

 

 

Jaka atrakcja dla dzieci czeka nas na Ruczaju?

 

 

Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego- to 3000 metrów kwadratowych wystaw stałych i czasowych umieszczonych na trzech poziomach.

 

Znajduje się ono w najlepiej skomunikowanej części Krakowa poza Nową Hutą ;) więc każdy może się tu wybrać, czy to samochodem, czy autobusem, czy tramwajem. 

 

To projekt wspólny kilku instytucji kultury zapoczątkowany w 2012 roku.  W dwa lata później powstało muzeum którego zbiory są najbardziej atrakcyjnymi w województwie małopolskim. Muzeum to jako nowa siedziba poprzedniej dużo mniejszej miało niełatwe zadanie uporządkowanie i pokazaniu wreszcie światu eksponatów które niejednokrotnie kurzyły się w magazynach. Uporządkowane i chronologicznie pokazane wystawy są dziełem naprawdę udanym. Poprzednie zbiory muzealne zebrane w Muzeum Geologicznym, Antropologicznym i Zoologicznym wreszcie otrzymuje jedno spójne miejsce.

 

Zanim wejdziemy i rozpoczniemy spacer w CEP poprzez  kolejne bloki tematyczne których w CEP nie brakuje, warto zwrócić uwagę na hol muzeum. Możemy podziwiać tu podwieszony pod sufitem model układu słonecznego, a na tablicach opis najważniejszych pojęć związanych z astronomią.

 

 

Obecnie w CEP znajduje się wystawa okresowa pn. „Białowieski Park Narodowy 1921-2021 - 100 lat ochrony, wystawa 3D”, na której podziwiamy faunę i florę tego parku w okularach 3D. Już na samym początku wystawy jest to prawdziwa frajda dla dzieci, a na kolejnych poziomach muzeum jest jeszcze ciekawiej.

 

Obok sali wystawy czasowej znajduje się tzw. Gabinet historyczny, ale tu raczej maluchy nie znajdą nic interesującego więc go pominęliśmy. Chyba jest to jedyny nietrafiony element tego centrum, kompletnie nieskierowany do młodego widza, bo zakładam, że takie jest założenie władz tego ośrodka.

 

Gdy idziemy na kolejny drugi poziom pierwsze co mnie uderza to specjalnie wydzielone miejsce w formie przestronnego pokoju, gdzie można zjeść, nakarmić maleństwo, odpocząć lub po prostu na chwilę się wyciszyć przed kolejnymi atrakcjami.

 

 

Cały drugi poziom centrum to stała wystawa „O historii życia na Ziemi od prekambru do czasów współczesnych”. Jest tutaj wiele dioram które w bardzo realistyczny sposób pokazują dzieciom jak wyglądała kiedyś ziemia. Znajduje się tu też czaszka triceratopsa która była pierwszym na co moje maluchy zwróciły uwagę. Idąc dalej mamy szereg gablot z minerałami, pokazanymi skałami, wulkanami czy meteorytami. Pośród tej pięknej wystawy znajdują się multimedialne stanowiska gdzie dzieciaki mogą sobie same po założeniu słuchawek pooglądać i posłuchać odgłosów poszczególnych gatunków zwierząt.

 

 

Po przeciwległej stronie tego piętra znajduje się wystawa poświęcona systematyce zwierząt w kilku ujęciach, wraz z kolejnym poziomem (tzw. Antresolą) tworzy szeroki blok tematyczny. Możemy tu podziwiać ewolucję zwierząt, poszczególne ich zachowania, środowiska w jakich żyły w dioramach oraz zachowania drapieżników i ich ofiar. Przy antresoli znajduje się skromna część poświęcona ginącym gatunkom zwierząt wraz z powodami takiego stanu rzeczy. Uważam że to bardzo ważna część i warto tu z dziećmi przystanąć i wytłumaczyć że człowiek popełnia błędy przez które cierpi świat zwierzęcy.

 

 

W tej części dzieciom najbardziej przypadła do gustu antresola, bo tam ilość zwierząt i wielkość robi wrażenie – jest nawet dorosła żyrafa.

Na niższym natomiast poziomie mamy dioramy – 6 dużych oraz więcej mniejszych rozmiarów pokazujących środowiska życia w poszczególnych szerokościach geograficznych. Te większe to: tundra arktyczna, las strefy umiarkowanej, paramo – środowisko wysokogórskie Ameryki Południowej, nizinny las tropikalny oraz sawanna afrykańska. Te mniejsze pokazują m.in. rafę koralową. To właśnie wśród tych dioram dziś odbywał się spacer edukacyjny. A co to takiego ?

 

To bardzo ciekawa opcja udostępniona zwiedzającym w cenie biletu. Jest to możliwość edukacyjnego spaceru z przewodnikiem. Skorzystaliśmy z tego i naprawdę polecam. W każdym tygodniu spacer jest inny, warto wiedzieć że spacer o 12:00 jest powtórką tego pierwszego o 10:00, oraz że obowiązuje limit 30 – osób – aby wziąć udział należy pobrać w kasie bezpłatną wejściówkę.

 

 

 

Podsumowując, jeśli szukamy w Krakowie rozrywki dla dzieci, a jednocześnie chcemy aby taka zabawa przyniosła im coś więcej niż tylko uśmiech, którego podczas wizyty w CEP nie braknie,  to szczerze polecam ten spacer pomiędzy eksponatami historii przyrody. My spędziliśmy tak w sumie trzy godziny, zwiedzając bardzo dokładnie każdy zakamarek, choć bardziej pobieżnie zajęłoby nam pewnie to z godzinkę mniej.

Miejsce jest przyjazne dla rodzin, ogólnodostępne i nastawione na dzieci. Cóż więcej może cieszyć rodzica.

 

 

Informacje praktyczne:

 

  • Adres ul. Gronostajowa 5 Kraków - Ruczaj
    CEP otwarty poniedziałek – sobota – godziny są nieco problematyczne bo 9-14
  • Parking bezpłatny pod muzeum, a Dojazd Linie tramwajowe: 11, 52, 62, 73 Linie autobusowe: 578, 662 Kierunek trasy: Czerwone Maki, Przystanek: Ruczaj
  • Bilety – Bilet normalny - 15 zł, ulgowy - 8 zł oraz rodzinny - 35 zł dla dorosłego z dziećmi
  • Spacer edukacyjny dla dzieci z przewodnikiem w sobotę o godzinie 10 oraz 12

 

 

Autorką tekstu oraz zdjęć jest Pani Agnieszka Dziadkiewicz

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl