Wybierz miasto:

Miasto:

Jak zadbać o dziecko od pierwszych chwil życia?

2018-06-26

Psychologia prenatalna – jak zadbać o dziecko od pierwszych chwil życia

 

 

Psychologia prenatalna bada wpływ doświadczeń rodziców na płód aby pomagać rodzicom optymalizować jakość ich życia rodzinnego od najwcześniejszych chwil (więcej o psychologii prenatalnej pisaliśmy TUTAJ). Odkrycia psychologii prenatalnej pokazują nam jak możemy budować dobrą, bezpieczną więź z dzieckiem od samego początku. Podpowiadają jak dbać o siebie i dziecko, żeby wzmacniać relacje oraz dobrze przygotować zarówno siebie jak i maluszka na nasze spotkanie z nim po drugiej stronie brzucha i jego spotkanie ze światem. Oto kilka ważnych wniosków, wypływających z odkryć psychologii prenatalnej:

 

 

 

Zadbaj o dziecko = zadbaj o siebie

Dbając o swoje samopoczucie dbasz o nastrój dziecka. Odnosi się to nie tylko do mam ale i do tatusiów. Rodzina to złożony system, w którym emocje odczuwane przez każdego z jej członków wpływają na innych, dlatego tak istotne jest samopoczucie obojga rodziców. Ciąża to dobry moment, aby trochę zwolnić, poświęcić więcej czasu sobie i swojej drugiej połówce, ograniczyć kontakty, które nas nie satysfakcjonują i robić to, co sprawia nam przyjemność. Takie działania przyniosą korzyść nie tylko naszemu dziecku, ale i naszemu związkowi. Wasza bliskość zbliża do Was dziecko.

 

Tata równie ważny jak mama

Dziecko w łonie matki słyszy dźwięki otoczenia i je zapamiętuje. Wiemy już od dawna, że zapamiętuje i rozpoznaje głos i język jakim posługuje się matka. Niemniej jednak, jak wykazały badania, ze względu na niższy tembr głosu męskiego, dzieci znacznie lepiej słyszą głos taty, który bez problemu pokonuje barierę ciała mamy. Dzięki temu, rozmowy taty z brzuchem sprawiają, że u dzieci lepiej rozwija się słuch i inteligencja werbalna dalszym życiu!

 

Dobry i bezpieczny poród

Psychologia prenatalna dostarcza także wiedzy i narzędzi, które pomagają przygotować się do porodu i sprawić, żeby był on dobrym doświadczeniem zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Pokazuje jak na różne sposoby można kontaktować się z dzieckiem, poprzez wizualizacje, sztukę, rozmowę. Stosowanie tych metod pozwala na oswojenie się z dzieckiem i obniżenie lęku mamy przed porodem, co bardzo wpływa na jego przebieg. Więź matki z dzieckiem w łonie jest tak silna, że poprzez komunikację z nim poprzez np. wizualizacje, jest w stanie nawet wpłynąć na zmianę pozycji dziecka w brzuchu.

 

Dotykaj, głaszcz, tul

Dotyk ma zbawienny wpływ na dobrostan ludzi, obniża poziom stresu i napięcia, poprawia samopoczucie, prowadzi do wydzielania się hormonów szczęścia. Ludzie potrzebują dotyku, aby dobrze i zdrowo funkcjonować i dotyczy to także dzieci w brzuchu. Kobiety zazwyczaj naturalnie i intuicyjnie dotykają swój brzuch w okresie ciąży, głaszczą go i obejmują. Każdy przyszły rodzic potwierdzi, że dzieci w brzuchu reagują na kontakt dotykowy. Jest to doskonała okazja także dla ojców aby poznawać dziecko i nawiązywać z nim relacje jeszcze przed narodzinami. Istnieje nawet specjalna dziedzina, zajmująca się korzystnym wpływem dotyku w ciąży i nie tylko – haptonomia. Ten rodzaj kontaktu daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i dostarcza dodatkowych, pozytywnych bodźców wspomagając jego rozwój. Dla rodziców zaś stanowi przyjemnie spędzony czas i wspiera przygotowane emocjonalne na kontakt z dzieckiem po narodzinach.

Psychologia prenatalna pokazuje nam, że dziecko potrzebuje naszej uwagi i kontaktu od pierwszych chwil. Dziewięć miesięcy w brzuchu mamy ma ogromne znaczenie dla kształtowania się jego nastawienia do świata, osobowości i układu nerwowego. Dlatego warto otworzyć się na to, co osiągnięcia psychologii prenatalnej mogą zaoferować nam i naszym dzieciom.

Jeśli chcecie poznać i stosować te odkrycia w praktyce – zapraszamy do naszej Niesamowitej Szkoły Rodzenia, na Module Prenatalnym  “JESTEM Z TOBĄ OD POCZĘCIA”, na którym uczymy się jak kontaktować się i wzmacniać więź z dzieckiem od pierwszych chwil życia oraz na warsztaty (kalendarium dostępne TUTAJ)

 

 

Artykuł ze strony: http://bedziemyrodzicami.pl/

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl