Wybierz miasto:

6 powodów, dla których warto zapisać dziecko na balet

2018-12-27

 

Zastanawiasz się nad formą aktywności, która byłaby najbardziej odpowiednia dla twojej dziewczynki? Czy rozważałaś posłanie jej na lekcje baletu? Okazuje się, że taniec klasyczny doskonale rozwija dzieci, nie tylko ruchowo, a w dodatku jest najlepszym gatunkiem tańca dla maluchów. Dlaczego? Balet to podstawa wszystkich tańców. Dlatego właśnie niejedna dziewczynka skrycie marzy o baletkach i tiulowej spódniczce i aby tak "lekko tańczyć na paluszkach", a nie jedna mama chce, by jej dziecko poruszało się z baletową gracją. Program zajęć obejmuje podstawy tańca klasycznego, mini etiudy baletowe, plastykę ruchu, naukę improwizacji, ćwiczenia rozciągające i korygujące postawę oraz synchronizację ruchu z muzyką. Uczestnictwo w zajęciach baletowych ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka.

 

Przyglądaliśmy się ostatnio zajęciom baletu w Hulahopsach, które organizują zajęcia od 4 do 15 lat w poniedziałki i czwartki. Zdecydowanie jesteśmy ich zwolennikami tym bardziej, że dla dzieci mają ogromny, pozytywny wpływ. Zobaczcie naszą relację i przeczytajcie 6 powodów, dla których warto zapisać dziecko na balet:

 

1. Postawa ciała

 

Chorobą cywilizacyjną XXI wieku jest skrzywienie kręgosłupa. Nie ma się czemu dziwić – ciągłe siedzenie przed laptopem i smartfonem raczej nie zapewni twojemu dziecku odpowiedniej postawy ciała. Dzisiejszy świat stawia na nowe technologie i trudno wymagać od swoich pociech, żeby zrezygnowały z dostępnej techniki. Warto jednak zadbać o to, żeby w ich życiu zapanowała równowaga.

W czym mogą pomóc lekcje baletu? W czasie ich trwania dziecko wykonuj ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Dodatkowo pracuje nad ustawieniem ciała – proste plecywydłużona sylwetkapoprawne stawianie stóp i utrzymanie mięśni to elementy obowiązkowe do wyćwiczenia. Wpływa to przede wszystkim na piękny kształt sylwetki, a także na elegancką postawę. Dziecko porusza się dzięki temu z gracją i jest świadome swoich ruchów.

 

2. Koordynacja ruchowa

Dobra koordynacja ruchowa jest bardzo ważna w rozwoju dziecka. Jeśli osoba nie potrafi zsynchronizować poszczególnych ruchów ciała, może to wiązać się z zaburzeniami motoryki i w przyszłości prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dziecko od najmłodszych lat uczęszczało na zajęcia związane z aktywnością fizyczną.

Jak balet wpływa koordynację ruchową? Podczas tańca dziecko uczy się zapamiętywać ruchy, a także ich kolejność, układ i choreografię. W młodym wieku takie ćwiczenia idą zdecydowanie łatwiej. Dorośli, którzy już są nauczeni pewnych ruchów, trudniej przyswajają wiedzę, są bardziej spięci. Dziecko uznaje takie czynności za naturalne, jest otwarte, dzięki czemu jego koordynacja ruchowa się rozwija. Potrafi ono wykorzystywać przestrzeń sceniczną i choreografię do wyrażenia siebie poprzez taniec.

 

3. Rozwijanie muzykalności i poczucia rytmu

Zabawa przy muzyce klasycznej takich Mistrzów jak Czajkowski, Vivaldi czy Mozart uwrażliwia na piękno sztuki, rozwija osobowość dziecka i kształtuje jego słuch wprowadzając w świat rytmów. Zajęcia dają dzieciom także możliwość swobodnej ekspresji, własnej improwizacji muzycznej i stanowią doskonałą okazję do nabywania umiejętności współpracy w grupie. Przedszkolaki dzięki tej formie ćwiczeń, realizują naturalną potrzebę ruchu wieku dziecięcego.

 

 

4. Poszerzone horyzonty

 

W dobie smartfonów i laptopów trudno zainteresować dziecko sztuką lub muzyką klasyczną. Konkurencja jest ogromna, ponieważ kilkuletnie dziecko z reguły będzie bardziej zainteresowane  śmiesznym filmikiem na youtubie niż „Jeziorem Łabędzim”. Dlatego trzeba pokazać młodemu człowiekowi drogę, uwrażliwić go na piękno i sztukę, aby jego horyzonty były szerokie, a chęć zgłębiania wysokiej kultury wciąż w nim wzrastała.

Na lekcjach baletu dziecko poznaje muzykę klasyczną i kompozytorów, którzy ją skomponowali. Dowiaduje się, jak powstał balet, jaka jest jego historia, kto odgrywał w nim główne role. Poznaje również inne tańce, takie jak: współczesne, historyczne, czy ludowe. Dzięki temu świat staje przed nim otworem, bo nie zamyka się ono w pokoju z laptopem na kolanach, ale poznaje świat i chce z niego czerpać jak najwięcej.

 

5. Rozwijanie wyobraźni

Kiedyś dziecku było łatwiej – brało książkę i w czasie jej czytania, wyobrażało sobie bohaterów, otoczenie, fantastyczne wydarzenia. Jeśli dziecko uznało, że smok ma być niebieski, to taki był. Królewna niekoniecznie musiała być blondynką, mogła być np. ruda. Obecnie całą wyobraźnię dzieci zabijają… filmy. Tam opowiedziana historia w 100% jest zgodna z wyobrażeniami reżysera. Dziecko naturalnie więc przyjmuje fakt, że kreowanie rzeczywistości to specjalność wykwalifikowanych ludzi, a nie jego.

Warto uświadomić sobie, że to właśnie kreatywność jest jedną z tych rzeczy, która pozwala ludziom osiągnąć sukces. Wiele wielkich wynalazków nie powstałoby, gdyby nie determinacja i wyobraźnia. Dlatego tak ważne jest danie dziecku możliwości wyobrażania sobie pewnych rzeczy, a jeśli się da, to nawet wizualizacji. I tu właśnie rodzi się wielka rola baletu – dzięki niemu maluchy mają szansę kreować własne postacie w choreografii, interpretować bajki, opowiadać historie. Biorąc udział w musicalach i spektaklach mają możliwość pokazania, co im w duszy gra!

 

 

6. Praca w grupie

 

Wszyscy wiem, jak ważna jest praca w grupie. W szkole, na studiach, a później w pracy, ciągle tworzymy teamy, w których dzielimy poszczególne zadania i współpracujemy z różnymi osobami. Często bywa tak, że nie wszystkich lubimy, jednak jako dorośli musimy umieć rozdzielić życie zawodowe od prywatnego.

Tego właśnie uczy balet – współpracy z ludźmi, od której zależy, czy cały projekt się uda, czy też nie. Dzięki temu dziecko nauczy się już na wczesnym etapie życia, że relacje z ludźmi są niezwykle ważne. Stanie się bardziej empatyczne i być może zdobędzie nowych przyjaciół. Nic tak przecież nie łączy, jak wspólna pasja.

Pamiętajcie, że balet to także dobra zabawa. Dziecko będzie miało okazję wyładować swoją energię, będzie bardziej otwarte i zmotywowane do działania. 

 

 

HULAHOPSY     http://hulahopsy.pl   biuro@hulahopsy.pl   790-244-445

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Dodaj miejsce przyjazne Dzieciom do BabyGoDziękujemy!
Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":