Wybierz miasto:

Wersja PL Wersja EN

Biblioteka Przyjazna Dzieciom

2022-07-04

 Kochani miłośnicy czytelnictwa i książek dla dzieci 

 

Zarówno Ci z Was, którzy są z nami dłużej (jeśli nie od początku), ale i obserwatorzy, którzy niedawno dołączyli do społeczności Przystanku Rodzinka , wiedzą, że bliska nam jest idea wychowania dzieci przez czytanie

. Wspólny czas poświęcony lekturze książek, ale i rozmowy inspirowane tematami czy fabułą opowieści okazują się być naszym (i wielu innych rodzin) sposobem na BYCIE z dzieckiem, ale i świadome jego WYCHOWYWANIE.

 

 

    Nie powinien więc dziwić fakt, że biblioteka – miejsce, w którym książek jest pod dostatkiem – stała się jeszcze przed ukończeniem przez naszych synów pierwszego roku życia częstym „przystankiem” rodzinnych wypraw. Z utęsknieniem wspominam wszelkie krakowskie miejskie biblioteki odwiedzane niemalże codziennie czy też Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, w której spędzaliśmy czas na lekturze, zabawie, zorganizowanych zajęciach czy po prostu spotkaniach z innymi rodzinami pochłoniętymi książką i kulturą. Po przeprowadzce do Krosna szczęśliwie trafiliśmy pod skrzydła Krośnieńska Biblioteka Publiczna.   Takich bibliotek – Bibliotek Przyjaznych Dzieciom – życzymy sobie i Wam.

 

   

 

 

By ułatwić znalezienie bibliotek, które aktywnie promują ideę czytelnictwa wśród najmłodszych, młodszych i starszych czytelników, rozpoczynamy tworzenie  listy (docelowo  mapy) Bibliotek Przyjaznych Dzieciom według społeczności Przystanku Rodzinka, którą opublikujemy na początku sierpnia 2022 na stronie  https://przystanekrodzinka.pl/biblioteka-przyjazna-dzieciom/  

 

Jeśli znacie lub korzystacie z bibliotek, które (wystarczy, że jeden warunek będzie spełniony):

☑️ posiadają aktualizowany repertuar książek dla dzieci,

☑️ promują inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem,

☑️ dysponują kącikiem do czytania i zabawy,

☑️ organizują zajęcia i spotkania, w których książka i autorzy są ich bohaterami,

☑️ stwarzają przestrzeń przyjazną do spotkań ludzi zaangażowanych w czytelnictwo z dziećmi i młodymi ludźmi,

☑️ lub w jakikolwiek inny sposób popularyzują czytanie jako sposób wychowania i spędzania czasu z dzieckiem oraz i inicjatywę aktywnej lektury dajcie znać w komentarzu, mentionując bibliotekę lub/i podając link do jej strony www.

 

Można, nie trzeba podzielić się opinią na jej temat. Akcja #przystanekbiblioteka, w czasie której tworzyć będziemy mapę #bibliotekaprzyjaznadzieciom będzie trwać do 24 lipca.  

 

Czekamy na Wasze opinie i komentarze.   Spośród komentujących wybierzemy 3 osoby, do których powędrują paczki prezentami z książkami dla dzieci.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.