Wybierz miasto:

Wersja PL Wersja EN

Biblioteka Przyjazna Dzieciom – mapa bibliotek dla dzieci

2022-08-01

Wraz z czytelnikami bibliotek, ale i wydawnictwami, instytucjami kultury oraz polskimi artystami Przystanek Rodzinka stworzyli mapę i listę Bibliotek Przyjaznych Dzieciom, by ułatwić znalezienie bibliotek aktywnie promujących ideę czytelnictwa wśród najmłodszych, młodszych i starszych czytelników.

 

Biblioteka Przyjazna Dzieciom to przede wszystkim miejsce, w którym promowana jest idea aktywnej lektury z dzieckiem. Posiada aktualizowany repertuar książek dla dzieci, promuje inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem, nierzadko dysponuje kącikiem do czytania i zabawy, organizuje zajęcia i spotkania, w których książka i autorzy są ich bohaterami, stwarza przestrzeń przyjazną do spotkań ludzi zaangażowanych w czytelnictwo z dziećmi i młodymi ludźmi.

 

Zarówno Ci z Was, którzy są z nami dłużej, ale i obserwatorzy, którzy niedawno dołączyli do społeczności Przystanku Rodzinka, wiedzą, że bliska nam jest idea wychowania dzieci przez czytanie. Wspólny czas poświęcony lekturze książek, ale i rozmowy inspirowane tematami czy fabułą opowieści okazują się być naszym (i wielu innych rodzin) sposobem na BYCIE z dzieckiem, ale i świadome jego WYCHOWYWANIE.

Nie powinien więc dziwić fakt, że biblioteka – miejsce, w którym książek jest pod dostatkiem, staje się częstym „przystankiem” rodzinnych wypraw. Czas spędzany na lekturze, zabawie, zorganizowanych zajęciach czy po prostu spotkaniach z innymi rodzinami pochłoniętymi książką i kulturą jest bezcenny.

 

 

Takich bibliotek – Bibliotek Przyjaznych Dzieciom – życzymy sobie i Wam.

 

 

Pierwsza edycja akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom dobiegła końca.

 

Inicjatywa ta prócz jasnej idei promocji czytelnictwa i instytucji ją wspierających, chciała zwrócić uwagę na ogromny potencjał bibliotek – tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są, poza szkołą, jedyną formą rozwoju młodego człowieka, ale i tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet w skali ogólnopolskiej.

 

Tym bardziej więc cieszy nas, że akcja spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem nie tylko czytelników bibliotek.

Dziękujemy wszystkim, którzy wpierali akcję na różne sposoby, czy to przeznaczając książki dla osób zgłaszających biblioteki (nadesłano ponad 50 książek dla dzieci i młodzieży i 5 płyt z muzyką dla dzieci), czy też promując akcję w swoich mediach społecznościowych i na portalach internetowych.

 

 

Ogromne zaangażowanie czytelników zaowocowało stworzeniem mapy aż 171 bibliotek!

Biblioteka Przyjazna Dzieciom - mapa bibliotek dla dzieci - Przystanek Rodzinka - blog parentingowy o dzieciach okiem logopedki

 

Odwiedziliśmy strony internetowe i profile na Facebooku każdej biblioteki. Wszystkie posiadają aktualizowany repertuar książek dla dzieci, dysponują kącikiem – mniejszym, większym lub całymi pomieszczeniami – do czytania i zabawy. Zdecydowana większość promuje inicjatywę aktywnej lektury z dzieckiem, organizuje (również w wakacje) zajęcia i spotkania, w których książka i autorzy są ich bohaterami, stwarzając przestrzeń przyjazną do spotkań ludzi zaangażowanych w czytelnictwo z dziećmi i młodymi ludźmi.

 

Dodatkowo powstała lista bibliotek z linkami do ich stron internetowych oraz profili na Facebooku. To wraz z dodatkowym podziałem na województwa ułatwi znalezienie bibliotek aktywnie promujących ideę czytelnictwa wśród młodych czytelników.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.