Wybierz miasto:

Miasto:

Brzuch pamięta! - psychologia prenatalna odkrywa sekretne życie dzieci w brzuchu

2017-09-06

Wbrew niektórym obiegowym opiniom dziecko nie rodzi się jako “czysta, niezapisana karta”. Dziewięć miesięcy w łonie matki to czas intensywnego rozwoju i nauki. Mimo że dziecko spędza je w brzuchu mamy, a jego kontakt z otoczeniem jest pośredni, dociera do niego wiele bodźców - dziecko czuje, słyszy, smakuje, współodczuwa emocje, dąży do kontaktu. Doświadczenia prenatalne kształtują jego przeżycia i wpływają na funkcjonowanie po narodzinach. Wpływ ten bada psychologia prenatalna. Dzięki jej odkryciom coraz lepiej rozumiemy rozwój dziecka w łonie matki i wiemy jak dbać o nasze maleństwa od pierwszych chwil życia, tak aby dobrze przygotować je na spotkanie ze światem.

 

Brzuch pamięta! - pamięć doświadczeń prenatalnych

 

Nasze otoczenie, codzienne aktywności, nastrój - to wszystko kształtuje nasze dziecko na długo przed tym, gdy po raz pierwszy znajdzie się w naszych ramionach. Organizm dziecka w brzuchu mamy jest bardzo wrażliwy na wszelkie docierające do niego bodźce. Stanowią one bardzo istotną informację o tym, co czeka go po narodzinach i na jakie warunki, musi się przygotować. Jest to dla nas oczywiste, że w ciąży trzeba dobrze się odżywiać, aby zapewnić prawidłowy rozwój fizyczny dziecku. Jak wskazują badania, równie ważna jest troska o doświadczenia emocjonalne kobiet w ciąży, ze względu na nieoceniony wpływ jaki wywierają na psychikę i emocjonalność dzieci. Dowody na to jak istotny jest ten wpływ zapisane są w kartach historii. Obserwacja ciężarnych kobiet, które doświadczyły traumy zamachu na World Trade Center i zmagały się z Zespołem Stresu Pourazowego (PTSD), wykazały, że w organizmach ich dzieci występował marker odpowiedzialny za zwiększoną podatność na doświadczanie stresu pourazowego. W związku z tym, że osoby doświadczające PTSD są bardziej wrażliwe na sygnały o niebezpieczeństwie i szybciej na nie reagują, tego typu podatność może mieć charakter adaptacyjny. Dzieci, które były w tym czasie w brzuchu mam, otrzymały bowiem od nich “informację”, że świat jest pełen zagrożeń, w odpowiedzi na co ich organizmy wytworzyły mechanizm pozwalający dostosować się do niebezpiecznego otoczenia. Warunki bytowe i doświadczenia matek mają dalekosiężny wpływ na organizm i funkcjonowanie ich dzieci. Docierające do dzieci sygnały stanowią niezwykle ważną wskazówkę dla dziecka jak powinno przygotować się na spotkanie ze światem. Już w siódmym tygodniu życia płodowego zaczynają wytwarzać się synapsy, a jak wiemy, połączenia między nimi w dużej mierze kształtowane są właśnie poprzez doświadczenia. W związku z tym organizm dziecka zapamiętuje wrażenia i doświadczenia z życia płodowego i na podstawie tego zapisu rozwija się w określony sposób.

 

Psychologia prenatalna - być bliżej dziecka

 

Psychologia prenatalna bada wpływ doświadczeń rodziców na płód aby pomagać rodzicom optymalizować jakość ich życia rodzinnego od najwcześniejszych chwil. Jednym z ważnych osiągnięć psychologii prenatalnej jest odkrycie, że można świadomie komunikować się z dzieckiem w brzuchu na długo przed jego narodzinami. Choć dziecko nie rozumie jeszcze znaczenia słów, doskonale rozumie ładunek emocjonalny, który im towarzyszy. Dzieje się to m.in. za sprawą hormonów wydzielanych przez organizm mamy, które tak, jak inne substancje docierają do płodu i wpływają na jego nastrój i samopoczucie. Jeśli więc dziecko doświadcza wielu pozytywnych emocji w trakcie życia płodowego, po narodzinach będzie bardziej pogodne, jeśli natomiast doświadcza wielu sytuacji stresowych, jego system nerwowy może być wrażliwszy i bardziej podatny na stres. Autorem tekstu jest: Fundacja Będziemy Rodzicami Tymczasem zapraszamy 8-9 września na Bezpłatne warsztaty dla kobiet w ciąży Fundacji Będziemy Rodzicami- szczęśliwa ciąża, poród, rodzicielstwo, o których pisaliśmy tutaj. Fundacja-Be╠Ędziemy-Rodzicami-Logotyp.jpg dni-otwarte-dla-przyszłych-rodziców.jpg

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl