Wybierz miasto:

Wersja PL Wersja EN

CO ROBIĆ Z DZIECKIEM W DOMU ?

2021-04-01

Portal BabyGo zawsze podpowiadał Wam co robić ciekawego w dzieckiem na zewnątrz, ale tym razem mamy kilka patentów na to, jak urozmaicić sobie ten czas po prostu w domu. Wychodzimy poza standardy proponując oryginalne rozwiązania zabaw z dzieckiem w domu.

 

 

 

            Każdy z Was doskonale wie, jak to jest kiedy w domu są dzieci, to co na początku wydaje im się fajne i ciekawe, z czasem znudzi się i opatrzy. Dlatego naszym zadaniem jako rodziców jest zapewnienie im rozrywki. Oczywiście, że będą oglądały bajki czy grały w gry, ale może sami spróbujcie spędzić z nimi Wasz czas na robieniu tego na co dotąd nie mieliście czasu, a co Wasze dzieci lubią najbardziej;)

 

     Mogą to być gry planszowe, pieczenie babeczek, wspólne rysowanie, wszystko co tylko przychodzi Wam do głowy...My przygotowaliśmy dla Was kilka oryginalnych pomysłów na zabawę z dziećmi w każdym wieku. Zapraszamy!

 

 

ZABAWY DLA DZIECI OD 1 DO 2 LAT:

 

Co można robić w domu z półtorarocznym dzieckiem, które uwielbia place i sale zabaw oraz swoich rówieśników, a nagle musi zostać z rodzicami w domu? Nie jest to łatwa sprawa, ponieważ najczęściej każda zabawa trwa nie dłużej niż 5 min. ale staje na głowie, żeby umilić mu ten czas jak tylko się da.

 

 

 

GRZECHOTKA:

 

 

Jednym z pomysłów było robienie grzechotki. Do jej przygotowania użyliśmy półlitrowej plastikowej butelki i kulek grochu. Grzechotka okazała się strzałem w dziesiątkę. Synek był uradowany, że sam mógł wrzucać groch do butelki, a później biegać z nią po całym domu radośnie grzechocząc. Ale to nie wszystko, kiedy się nią nacieszył przystąpiliśmy do drugiego kroku – czyli zdobienia naklejkami. Aczkolwiek mojemu synkowi wystarczyła jedna naklejka, widocznie pozostałe nie pasowały do jego artystycznej wizji.

 

 

KREATYWNE ZABAWY- NA ĆWICZENIE MOTORYKI MAŁEJ:

 

Każdy z nas ma w domu- sitko i wykałaczki. Z tych 2 rzeczy można przygotować dla dziecka kilka różnych zabaw. Jedną z nich jest wsadzanie wykałaczek do dziurek, potem mocowanie się kto przechwyci wykałaczkę. Zawody mogą trwać naprawdę długo. To mogą być zabawy dla młodszych i starszych dzieci.

 

 

 

PIECZĄTKI

 

 

Drugą zabawą jaką wymyśliłam było robienie pieczątek. Bardzo duża frajda dla takiego maluszka, który dopiero poznaje świat i cieszy się, że po przyłożeniu pieczątki do kartki pozostaje na niej ślad. Ale jeśli nie macie gotowych pieczątek, nic straconego. Można samodzielnie zrobić taką wycinając na ziemniaku dowolny wzór, a następnie pomalować go farbkami. Dobra zabawa gwarantowana.

 

 

BUDOWLE

 

 

Kiedy musimy zostać w domu, budujemy również różnego rodzaju wieże lub inne podobne budowle, tylko po to, aby po chwili z radością wszystko popsuć.

 

 

ZABAWA W CHOWANEGO

 

 

Bardzo fajną zabawą, którą uwielbiają wszystkie dzieci, jest zabawa w chowanego. Mój synek uwielbia chować się w szafie, albo w tipi, myśląc, że zostanie niezauważony. Jednak kiedy przez dłuższą chwilę, „mam problem”, aby go odnaleźć, sam się demaskuje pokładając się ze śmiechu.

 

 

ZABAWY DLA DZIECI OD 2 DO 5 LAT:

 

 

MALOWANIE TWARZY, MALOWANIE CIAŁA:

 


Moja córeczka uwielbia malowanie twarzy czy malowanie, rysowanie po ciele. Oczywiście robimy to tuż przed kąpielą i zabawa jest na sto dwa! Jeśli nie macie odpowiednich farbek do malowania po ciele to możecie rysować na przykład po pleckach na niby i dziecko może zgadywać, co właśnie narysowaliście. Można w ten sposób ćwiczyć wyobraźnie i pobudzać swoją kreatywność.

 

 

PRZEBIERANIE SIĘ

 


Przebieranie się to kolejny pomysł na chwilę zabawy z dziećmi. Wasze dzieci mogą przebierać się za księżniczki, strażaków czy ulubione postaci z bajek. My w tym celu odszukujemy wszelkie zapasy sukienek, wstążek czy różnych koron, które zostały zgormadzone przez naszą córkę. Możecie też pójść o krok dalej i bawić się później w teatr odgrywając sceny z bajek!

 

 

 

 

KREATYWNE ZABAWY PLASTELINĄ

 


Oprócz standardowych kredek czy farb na pewno mamy w domu zwykłą plastelinę. Możemy tworzyć z niej różne rzeczy i zająć się zabawą na dłuższą chwilę.

 

 

KARTONOWE REWOLUCJE

 


W domu zawsze znajdziemy puste, kartonowe pudełka różnych rozmiarów. Jeżeli dodamy do nich trochę wyobraźni oraz taśmę samoklejącą wykonamy świetne budowle: dom, samochód, garaż, robot…. Całość możemy pomalować lub przyozdobić akcesoriami. Do eko-budowli możemy dokleić
- słomki
- zakrętki
- płyty CD
-kolorowy papier
- rolki po papierze toaletowym
- wytłaczanki po jajkach

 

 

SZEF KUCHNI- ZABAWY Z GOTOWANIEM


Czas z dzieckiem wykorzystajmy na wspólne przyrządzanie posiłków. Dzieci bardzo lubią mieszać, lepić, kroić więc gotowanie sprawi im wiele frajdy. Wybierzmy łatwe do przygotowania posiłki takie jak:
- pizza
- mufinki
- jogurty
- kruche ciasteczka
- sałatka owocowa

 

 

 

KILKA ZABAW NA JAKĄŚ CHWILĘ:

 

– gry słowne - zgadywanie – czyli odmiana Państwa, miasta, ale słowna - odgadujemy rzeczy na jakąś literę, albo co widzę przez okno, albo ile aut niebieskich widzisz, jakie cyfry widzisz na rejestracji itp…

 

- planszówki - tutaj wyciągajcie po kolei- jedna na jeden dzień. My gramy w Grzybobranie i bardzo polecamy:)

 

- budowanie namiotu z dostępnych rzeczy – koców, poduszek, krzeseł, doskonała zabawa w trakcie budowania kryjówki oraz później;)

 

- malowanie farbami, rysowanie- tu wyobraźnia zależy od dziecka, ale możemy ten czas wykorzystać na to, by nauczyć rysować dziecko czegoś nowego

 

- tworzenie cudów z plasteliny- dla młodszych dzieci mogą to być proste rzeczy, potem coraz trudniejsze. 

 

- Budowanie z klocków lego (lub innych)

 

Nasze dzieci lubią tworzyć z klocków lego swoje światy. To bardzo kreatywna zabawa, czasem wymaga również naszego zaangażowania, a do tego angażuje ręce i wyobraźnię naszych dzieci. Zabawa klockami lego, a także każdymi innymi może być fantastyczna! Budowanie miast, domów, pojazdów, stacji kosmicznych i wszystkiego, co tylko przyjdzie wam do głowy to rozrywka na wiele godzin… Bawcie się z dziećmi albo ustalcie z nimi np. wspólne zasady, budujemy najwyższą wieżę, rakietę..itp..

 

 

 

ZABAWY DLA DZIECI OD 5 DO 8 LAT:

 

 

Grupa Krainy Twórczości

 

 

Kraina Twórczości zaprasza Was na codzienne wyzwania. Są to zadania dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkoły podstawowej i szkoły średniej!
Instruktorzy Krainy Twórczości przedstawiają pomysły z zakresu robotyki, programowania, elektroniki i tematów kosmicznych oraz projektowania wnętrz. Zapraszamy uczestników grupy w każdym wieku do dzielenia się swoimi dokonaniami!

Adres gdzie zgłaszamy się do grupy:
https://www.facebook.com/groups/597155530871676

Link do podręcznika "Robotyczne Chwile Mocy"
https://babygo.pl/robotyczne-chwile-mocy

 

 

 

Gra w karty piłkarskie dla starszych

 

 

     My wybieramy grę w karty, ale nie w tradycyjne tylko piłkarskie karty FIFA Panini. To nasza ulubiona gra, na wakacjach graliśmy w nią do późna każdego wieczoru. Polega na wyborze piłkarzy pogrupowaniu ich na obronę, atak, pomoc i bramkarzy. Segregujemy karty, a następnie każdy (zaczynając od najmłodszego) wybiera po 1 karcie z każdej kupki. Pierwszy zaczyna najmłodszy zawodnik – odsłania kartę (np. ustalamy, że będzie to atak). Kolejni zawodnicy dokładają po swojej karcie i porównujemy punkty. Kto ma największą punktację łączną – wygrywa i zgarnia karty przeciwników. W grę najfajniej gra się w kilka osób, zwycięzca ma najwięcej kart, przegrany traci wszystkie. Zdarzają się wojny – pojedynek, jeśli grającym wypadną karty z taką samą ilością punktów pojedynkujemy się wykładając po kolejnej karcie. Wygrywa ten, który ma większą ilość punktów. Po przejściu jednej kolejki dobieramy po 1 karcie z typu, jaki wyłożyliśmy wcześniej. 

     Ważne jest, żeby wcześniej ustalić zasady i przestrzegać ich. Jeśli tylko pozwolicie na to swoim dzieciom one świetnie sobie poradzą z wymyślaniem zasad gry i stworzą własna wersję gry, która zajmie ich na długie godziny;)

 

 

 

 

Stworzenie Kaboom City i Super Zings oraz kryjówek dla Zingsów dla młodszych

 

Ulubioną zabawą mojego młodszego synka jest ukrywanie Zingsów w pokoju, następnie druga osoba szuka ich. Zabawy jest przy tym, co niemiara, bo zawsze jakiś Zings ukryje się tak dobrze, że dopiero podczas porządków uda nam się go odnaleźć;) Można oczywiście to robić z każdymi zabawkami naszego dziecka!:)

 

 

Zabawa z wykałaczek

 

 

Oczywiście super jest ćwiczyć pisanie literek, cyfr oraz rysowanie i malowanie, ale fajną odskocznią jest tworzenie czegoś z niczego, czyli na przykład z wykałaczek słowa, zdania, cyfry, a nawet domki, kwiatki i wiele innych. To idealnie pobudza wyobraźnie i również jest świetnym narzędziem zabawy poprzez naukę!

 

 

 

Zabawy ze zużytych rolek papieru:

 

To kolejna porcja pobudzania wyobraźni, ale też ćwiczenia ręki w wycinaniu, klejeniu. Jak widzicie my zrobiliśmy kaczuszkę oraz kotka używając farb, kolorowego papieru, nożyczki i kleju, a zabawa na ponad godzinę!

 

 

 

Wspólny trening z dzieckiem:

 

 

Może kwarantanna to dobry czas na zadbanie o kondycję? Podejmiesz wyzwanie? W sieci dostępnych jest mnóstwo filmików z ćwiczeniami. Dla mam z małymi dziećmi lub z dziećmi!

 

 

 

ZA TYDZIEŃ NOWA DAWKA POMYSŁÓW NA TO, JAK MOŻNA KREATYWNIE SPĘDZAĆ CZAS ZE SWOIMI DZIEĆMI!

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.