Wybierz miasto:

Miasto:

Co zabrać na wycieczkę w góry z dziećmi

2022-05-23

Dobrze jest, kiedy rodzice rozpalają w dzieciach pasję wędrowania po górach. Wycieczki w góry to nie tylko okazja do wspólnego poznawania i odkrywania zarówno najbliższej okolicy, jak i miejsc, których jeszcze nie znamy. Przede wszystkim jest to najlepsza okazja do tworzenia relacji z naszymi dziećmi. Wszystkie wspólnie spędzone ze sobą chwile będą owocowały w przyszłości.

 Jak przygotować się na wspólną wycieczkę w góry z dzieckiem? Co zabrać? Dowiesz się tego wszystkiego z artykułu.Wielu rodziców czuje zniechęcenie na samą myśl o górskiej wyprawie z dziećmi. Rodzice obawiają się, że wyjście z dzieckiem w góry może okazać się zbyt trudnym przedsięwzięciem. Nie panikujmy! By wycieczka była udana i dziecko nie zniechęciło się szybko do wędrówek, tak naprawdę ważne są dwie sprawy: dobra strategia rodziców oraz właściwie dobrany sprzęt. Strategia wydaje się mało oczywista, ale jest „kluczowa” – dlatego podpowiemy, jakie „triki” zastosować, by dziecko z wielką przyjemnością pokonywało kolejne kilometry oraz napiszemy, jaki sprzęt warto zabrać w góry, by wycieczka była przyjemnością dla wszystkich uczestników.

 

 Strategia rodziców1. Nie jedźmy sami! Starajmy się wyjeżdżać w towarzystwie zaprzyjaźnionych rodzin z innymi dziećmi, z którymi nasze dobrze się dogadują - wtedy wspólna wędrówka tak naprawdę zamieni się w przedłużenie zabawy z podwórka, przedszkola czy szkoły.

2. Dzieci lubią kolekcjonować – namówmy je zatem do zbierania np. pieczątek w schroniskach. Możemy założyć im specjalny zeszyt lub nawet kupić książeczkę GOT. To naprawdę działa! Po jakimś czasie liczenie zdobytych pieczątek, skutecznie będzie umilać dzieciom wędrówkę. Każda kolejna wyprawa będzie okazją do zdobywania kolejnych pieczątek. Są nawet specjalne odznaki PTTK dla najmłodszych, jak np. Siedmiomilowe Buty czy Dziecięca Odznaka Turystyczna. To działa!

3. Dajmy im „fajne gadżety”. Świetnie sprawdzają się krótkofalówki – dzieci rozmawiają ze sobą, wymieniają się informacjami lub po prostu wygłupiają się, biegając czy chowając się wśród drzew. W ten sposób nie zauważają trudów wędrówki.

4. Czasami mogą zadziałać „gadżety nieoczywiste”, np. latarka czołowa, noszona nawet w dzień. Ważne, by nasze dziecko poczuło się bardziej „profesjonalnie”. Jeśli będziemy wracać o zmroku, mali wędrowcy z latarkami na głowie osiągną pełnię szczęścia. To będzie najprawdziwsza przygoda!

5. Wspólne poszukiwanie kolejnych znaczków turystycznych i oznaczeń na szlaku – dziecko poczuje się odpowiedzialne i to ono będzie nam wskazywało drogę.

  1. Dajmy im „profesjonalny turystyczny sprzęt” – kijki trekkingowe nie tylko odciążą nogi, ale spowodują, że dziecko stanie się „prawdziwym turystą”. W sytuacjach kryzysowych rodzic może zamienić się w „konia” i ciągnąć dziecko – nawet stroma góra zamieni się wtedy w dobrą zabawę.

 


Sprzęt turystyczny na wycieczkę z dziećmiStrategii tego typu może być oczywiście dużo więcej. Każda rodzina zapewne z czasem wyrobi swoje własne pomysły. Własny dziecięcy plecak, dziecięce buty turystyczne czy dobra dziecięca kurtka przeciwdeszczowa są elementami, które niewątpliwie poprawią dobre samopoczucie naszym dzieciom, ale również sprawią, że sama wycieczka będzie dobrze zapamiętana.

Skupmy się na zatem na sprzęcie. Przypomnijmy, że odzież na górską wycieczkę musi być dostosowana do warunków pogodowych. Dziecko szczególnie pod tym względem powinno być dobrze wyposażone. Przede wszystkim zadbajmy o wygodne dziecięce buty trekkingowe. Ewentualne pęcherze na stopach mogą skutecznie zniechęcić do kolejnych wypraw. W sklepach coraz częściej pojawiają się modele dziecięce butów turystycznych. By buty trekkingowe spełniały swoją rolę, niezbędne są również dobrej jakości skarpety turystyczne. Jeśli dziecko nie będzie miało dobrych skarpet na nic mu dobre buty turystyczne.

Jako pierwsza warstwa najlepsza dla naszych dzieci będzie dziecięca odzież termoaktywna, która skutecznie odprowadza pot na zewnątrz. Może to być dziecięca termoaktywna koszulka z krótkim rękawem, bądź w chłodniejsze dni - bluza oddychająca z długim rękawem. Dzieci będą odczuwać duży komfort podczas wędrówki będąc ubranymi w tak profesjonalną bieliznę. Niekiedy dziecięce koszulki mają bardzie ciekawe i dowcipne wzornictwo i noszenie takiej odzieży zwyczajnie sprawia im radość.

Niezależnie od pogody zawsze rodzic powinien mieć przygotowaną dziecięca kurtkę przeciwdeszczową, która ochroni małego wędrowca przed ulewą czy choćby podmuchami wiatru. W słoneczne dni nie zapomnijmy o czapeczce z daszkiem. Koniecznie zapakujmy do plecaka zapasowe skarpety, a w chłodniejsze dni dodatkowe rękawice. Skarpetki przydadzą się, gdy zdarzy się przemoczenie nóg w razie deszczu albo przypadkowa kąpiel w strumieniu. A rękawice często lubią się gubić.

Ważne jest również, byśmy zawsze byli wyposażeni w termos z herbatą, a latem koniecznie butelkę z wodą. Możemy przy okazji wędrówki uczyć dzieci ekologicznego postępowania i podarować im butelkę wielorazowego użytku. Dobry przykład stanowią butelki Nalgene – są to wysokiej jakości butelki turystyczne z bardzo ciekawym wzornictwem atrakcyjnym dla dzieci.

Zadbajmy o przekąski  - nic tak nie motywuje do zdobywania góry, jak perspektywa pysznej mlecznej czekolady na szczycie.

Rodzice czasami popełniają błąd, nie kupując dzieciom odpowiedniego ekwipunku w góry ze względu na to, że dziecko szybko z niego wyrośnie. A komfort dziecka przecież jest tak samo ważny, jak nasz. Niewygodne, nieprzystosowane buty czy mokra od potu koszulka bawełniana nie będzie przywoływać dobrych wspomnień z górskiej wycieczki. Pamiętajmy też, że markowa odzież turystyczna jest bardzo dobrej jakości i będzie mogło jej używać nie tylko nasze dziecko, ale również młodsze rodzeństwo lub dzieci naszych znajomych. Będziemy również mogli zawsze je sprzedać, gdyż przeważnie nie są to zniszczone rzeczy. Na polskim rynku dostępnych jest kilka marek, które oferują naprawdę dobrą odzież turystyczną dla dzieci za bardzo rozsądne pieniądze – Regatta czy Dare2b to najlepsze przykłady. Warto zwrócić uwagę na dziecięce kurtki turystyczne Regatta. W ofercie marki Regatta znajdziemy również bieliznę termoaktywną, czapeczki z daszkiem, koszulki oddychające. Podobną ofertę ma Dare2b. Są to brytyjskie marki oferujące produkty turystyczne dobrej jakości w naprawdę dobrych cenach i co ważne, znajdziemy w jej ofercie pełne kolekcje dla dzieci.   

Zabierajmy dzieci na szlak! To nic trudnego!
Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl