Wybierz miasto:

Miasto:

Czyżyny jakich nie znacie

2022-10-04

Kolejny wpis z cyklu Co robić z dzieckiem w Krakowie w danym rejonie Krakowa :) Tworzymy tą wiedzę z Wami- mamami, które , jak Wy szukacie ciekawych miejsc z dziećmi w naszym mieście.

 

 

Kolejne atrakcje przygotowała dla nas mama- Pani Katarzyna Miłek- mama 2 dzieci, pasjonatka biegania, która na co dzień mieszka w Hucie. Dziś pokaże Wam mniej znane parki i place zabaw w XIV dzielnicy Krakowa czyli w Czyżynach. Pani Kasia prowadzi ciekawe konto na Instagramie, na które serdecznie Was zapraszamy:

 

Mama_biegaczka i podróżniczka (@mama_biegaczka) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

 

Wszystkie opisywane miejsca są stosunkowo nowe albo wyremontowane. Zaczniemy od lotniczej atrakcji dla dzieci w Czyżynach czyli placu zabaw w parku im. gen. pil. Stanisława Skalskiego. Skoro park nosi imię pilota oczywiście nie może tu zabrać placu zabaw o takim właśnie motywie. Plac zabaw we wrześniu zeszłego roku został zamknięty i oto w maju br. dzieci mogą szaleć na pięknym placu zabaw. Jest tu samolot i wieża kontroli lotów. Znajdzie się również piaskownica i dwie huśtawki. Na placu zabaw znajduje się też mała górka, na którą dzieciaki uwielbiają wbiegać i zbiegać z niej. W zimie śmiało możecie zjeżdżać tutaj na sankach. Warto obejść ją dookoła bo za nią kryje się kolejny, nowy element placu zabaw. Uwielbiana przez moją młodszą córkę, ścieżka sensoryczna z białymi i czarnymi kamykami.

 

 

Tuż obok placu znajduje się źródełko, z którego możecie czerpać wodę i spożywać ją. Okoliczni mieszkańcy w tym my, chodzimy tu po wodę regularnie i polecamy ją. Kilkadziesiąt metrów w linii prostej za źródełkiem jest kolejny plac zabaw. Ten został rozplanowany w kształcie domu. Jest o wiele mniejszy od poprzedniego i następnego, który Wam pokażę. Jednak warto tu wejść bo jest mało znany i co za tym idzie, jest tu o wiele mniej dzieci.

 

 

 

Trzeci plac zabaw w ciepłe dni jest bardzo oblegany i lubiany przez dzieci. Jest to największy opisywany obiekt w tym parku, znajduje się tu zatem mnóstwo urządzeń do zabawy. Oprócz standardowych huśtawek, bujaczków, piaskownicy czy zjeżdżalni jest tu fajny tor przeszkód do przejścia. Moje dzieci uwielbiają go przechodzić i w sumie przychodząc tutaj, zaczynamy zabawę od huśtawek, a kończmy na tym torze.

 

Park im. gen. Stanisława Skalskiego to nie tylko place zabaw i źródełko. Poszukajcie tu również domków dla owadów i jeży. Moje dzieci z chęcią zbierają żołędzie i kasztany a także zostawiają wiewiórkom orzechy. My najczęściej widujemy je w pobliżu źródełka.

 

Jestem ciekawa czy wiecie, że w Czyżynach są jeszcze dwa zupełnie nowe parki. Zacznę od najmłodszego i najmniejszego, wiewiórowego parku kieszonkowego. Jego największą zaletą jest 100% zacienienie. Jako, że jest parkiem typu kieszonkowego jest malutki, ale bardzo urokliwy. Zamieszkały w nim również wiewiórki. Ciekawa jestem czy umiecie znaleźć je wszystkie. Jest tu specjalna konstrukcja, po której możecie wspinać się jak… wiewiórka. Nie brakuje tu również ławek, są też ze stolikami. Na uwagę zasługuje skrzynka na wymianę książek. Możecie sami coś z niej wziąć lub zostawić. My często zostawiamy i widzę, że moje książki idą dalej w świat.

 

 

Kolejnym nowym miejscem jest Park Czyżyny, dokładnie tak się nazywa. Jest to wygrany projekt BO, oddany do użytku w 2020 roku. Zajęcie znajdą tutaj zarówno młodsze dzieci jak i starsze. Podobno jest tu najlepszy parkur w mieście. Ja nie wiem, nie znam się, ale może Twoje dzieci to sprawdzą i potwierdzą?

 

Młodzież może tutaj również zagrać w piłkę nożną oraz koszykówkę. Na młodsze dzieci czeka mało spotykany wall-holl ,czyli pionowy plac zabaw. Naprzeciwko znajduje się siłownia, więc rodzice przy okazji zabawy dzieci mogą trochę poćwiczyć. Tutejsze urządzenia, są również mało spotykane.

 

 

 

Dla jeszcze młodszych dzieci czeka obok plac zabaw. Jednak również nie jest on taki standardowy. Jest huśtawka, na której jednocześnie mogą huśtać się 3 osoby oraz bocianie gniazdo. Znajdują się tu również konstrukcje do wspinaczki. Jest strefa relaksu, kurtyna wodna, a nawet przebiega tędy południk.

Tablice informujące znajdują się w starej części parku, od strony ul. Orlińskiego przy bloku nr 4. Jeśli tam chcecie się udać polecam również mały plac zabaw przy bloku nr 6. Moje dzieci go uwielbiają bo znajduje się tam sporo zabawek, które rodzice tam zostawiają. I tak na przykład były tam kiedyś 3 kuchnie do gotowania. Jest również piaskownica. W parku jest mnóstwo karmników dla ptaków, więc dokarmianie ich może być zarówno kolejną atrakcją jak i nauką.

 

 

Tablice informujące znajdują się w starej części parku, od strony ul. Orlińskiego przy bloku nr 4. Jeśli tam chcecie się udać polecam również mały plac zabaw przy bloku nr 6. Moje dzieci go uwielbiają bo znajduje się tam sporo zabawek, które rodzice tam zostawiają. I tak na przykład były tam kiedyś 3 kuchnie do gotowania. Jest również piaskownica. W parku jest mnóstwo karmników dla ptaków, więc dokarmianie ich może być zarówno kolejną atrakcją jak i nauką.

 

 

Na sam koniec zwracam uwagę na Hangar Czyżyny, widoczny m. in. z placu zabaw w Parku Czyżyny. Nie mogę znaleźć informacji kiedy dokładnie będzie oddany do użytku ale ma to nastąpić do końca tego roku. Jest to oddział Muzeum Inżynierii i Techniki. Będzie można tu zobaczyć rozwój motoryzacji na przestrzeni ponad stu lat. Warto zatem śledzić Muzeum, aby nie przegapić otwarcia.

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl