Wybierz miasto:

Miasto:

Jak prawidłowo mierzyć stopę dziecka i wybierać obuwie?

2022-03-29

Wybór odpowiedniego obuwia dla dziecka bywa dla rodziców nie lada wyzwaniem. Chcemy, aby buty dla dziecka były wygodne, ani za duże, ani za małe. Dodatkowo dzieci często nie chcą mierzyć butów, zwłaszcza te małe, a rozmiary butów podawane przez producentów są mylące, ponieważ nie są standaryzowane i często różnią się w zależności od modelu. Dlatego nie warto polegać na informacjach o rozmiarze podawanych przez producenta, ale samodzielnie zmierzyć stopy i buty swojego dziecka.

 

 

 

Jak to zrobić?

 

  • ROZMIAR BUTA

 

Kupowanie butów dla dziecka warto rozpocząć od właściwego zmierzenia stopy dziecka i poznać rozmiar buta jaki nosi.

 

W pierwszej kolejności na podłodze kładziemy białą kartkę, na której dziecko staje obiema nóżkami w lekkim rozkroku i najlepiej dosuwając pięty do ściany.

Następnie obrysowujemy obie stopy i mierzymy w linii prostej odległość pomiędzy najbardziej wysuniętymi punktami.

 

W następnej kolejności do otrzymanego pomiaru dodajemy od 7 do 10 mm i w tabeli rozmiarów sprawdzamy, jaki rozmiar buta nosi nasze dziecko.

 

Należy pamiętać, że długości wkładek w rozmiarach mogą się od siebie różnić w zależności od producenta obuwia, zatem zawsze należy zajrzeć do tabeli rozmiarów.

 

 

 

  • TĘGOŚĆ OBUWIA

 

Podczas wybierania butów bardzo ważny jest rozmiar, ale nie tylko. Należy zwrócić uwagę również na tęgość obuwia, a także na kształt stopy.

 

Tęgość stopy to inaczej obwód śródstopia. Odpowiednie dopasowanie buta do śródstopia jest o tyle ważne, że zapewnia ono stopie komfort oraz stabilność. Jeżeli Twoje dziecko ma szczupłą stopę, bucik nie powinien być zbyt szeroki. Nawet ciaśniej dopięta rzepa czy też zawiązana sznurówka tutaj nie pomogą. Stopa będzie miała zbyt luźno i będzie przesuwała się raz do przodu, raz do tyłu co spowoduje jej deformację. W odwrotnym przypadku – kiedy stópka dziecka jest szeroka zbyt wąskie buciki będą ją uciskać i dziecko po krótkim czasie użytkowania bucików zacznie narzekać na odczuwanie dyskomfortu.

 

 

  • PODBICIE

 

Przy doborze butów dziecięcych należy zwracać uwagę też na to, czy stopa dziecka jest „wysoka" czy „płaska". I jeśli stopy malucha należą do kategorii „wysoka”, należy wybrać buty dla dzieci z wysokim podbiciem. Jeśli stopa jest „płaska”, uznaje się ja za „normalną” i prawdopodobnie będzie na nią pasować wiele modeli butów dziecięcych.  • SZEROKOŚC STOPY

 

Wybierając buty dla dzieci, sprawdzajcie szerokość obuwia - to bardzo ważne, by buciki były dobrze dopasowane na szerokość. Aby sprawdzić, czy buty dla dziecka nie są za szerokie, należy włożyć buty na stopy dziecka i gdy dziecko stoi w butach, sprawdzić, czy odpowiednio przylegają do stopy w jej najszerszej części. Buty dla dzieci nie powinny mieć w tym miejscu zbyt dużego luzu - jeśli tak będzie, mogą spadać ze stóp dziecka i zaburzać jego chód. Nie mogą też w tym miejscu uciskać stopy, bo będą ograniczać jej swobodne poruszanie i mogą powodować otarcia.

Buty dla dzieci o odpowiedniej szerokości powinny w najszerszej części stopy po prostu optymalnie do niej przylegać. Jeśli macie problem z odpowiednim dopasowaniem butów dla dziecka na szerokość, warto szukać dobrych butów dziecięcych z zapięciami na rzepy lub sznurowanych. Buciki zapinane na rzepy i buty sznurowane można łatwo dopasować na szerokość, zarówno do szczupłych, jak i pulchnych stóp dziecka.  • ODPOWIEDNIA WKŁADKA

 

Najlepsza wkładka w obuwiu dziecięcym to taka, która daje dzieciom uczucie chodzenia boso. Tutaj rewelacyjne sprawdzi się wkładka Fisioflex od Bibi Shoes, która dzięki swej miękkości daje dużo większy komfort. 

 

Zapewnia większą stymulację - stymuluje zakończenia nerwowe w stopie, aktywuje funkcje neurologiczne i percepcję sensoryczną.

Przyczynia się do prawidłowego rozwoju postawy dziecka oraz przyczynia się do naturalnego kształtu nóżek. Dziecko rozwija się zdrowo i swobodnie z większą ilością naturalnych bodźców.

 

 

 

 

Jakie powinny być buty dla dziecka?

 

 

Wybierając buty dla dziecka, należy zwrócić uwagę, by nie zaburzały fizjologicznego rozwoju stopy oraz jej naturalnego ruchu. Naukowcy, podolodzy oraz pediatrzy, opracowali szereg cech, które powinny posiadać dobre buty dla dzieci. Wszystkie te wymagania spełniają buciki barefoot.

 

Buty dla dzieci powinny być:

  • szerokie w palcach - czyli dopasowane do naturalnego kształtu stóp;

  • z cienką i płaską podeszwą - aby dziecko mogło dobrze wyczuwać podłoże;

  • elastyczne - buty są w pełni elastyczne, gdy bez wysiłku można je wygiąć w każdą stronę;

  • lekkie - nie mogą obciążać stóp, nóg, bioder ani kręgosłupa dziecka;

  • bez zbędnych usztywnień - usztywnienia w butach dziecięcych ograniczają naturalne ruchy stóp.Wszystkie cechy idealnych bucików mają w sobie buty dla dzieci Bibi Shoes, brazylijskiej marki obuwia dziecięcego, której filozofią jest zdrowie i komfort dziecka.  A co najważniejsze, wszystkie buty wytwarzają z nietoksycznych materiałów.

 

Znajdziecie je tutaj. 

BiBi Shoes

BIBI SHOES

WWW: https://bibishoes.pl/pl/

E-mail: kontakt@bibishoes.pl

Telefon: 68 411 12 78

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl