Wybierz miasto:

Wersja PL Wersja EN

Júzcar - wioska smerfów w hiszpańskiej Andaluzji

2019-12-28

W Andaluzji poukrywane są prawdziwe skarby. Zjawiskowe pałace, szerokie plaże i modernistyczna architektura to nie wszystko, co oferuje ten region. Gdzieś pomiędzy górami położone jest Júzcar - niepozorna miejscowość, ochrzczona przez świat jako „niebieska wioska smerfów”.

 

Júzcar, w świecie smerfów

 

Jeszcze kilka lat temu Júzcar było zwykłą wioską; jedną spośród wielu „pueblos blancos”, z których słynie Andaluzja. Ukryta pomiędzy wysokimi górami, rzadko widywała w swych progach zagranicznych gości. Do niewielkiego miasteczka przyjeżdżało corocznie ok. 9 tysięcy turystów. Dziś liczba zwiedzających jest 10-krotnie wyższa. Co przyczyniło się do nagłego wzrostu zainteresowania wioską Júzcar?

Wszystko zaczęło się w 2011 roku za sprawą sprytnej akcji marketingowej. W ramach promocji filmu „Smerfy” firma Sony zamarzyła sobie przenieść do realnego świata wioskę smerfów. Niestety, nieprzewidziane wysokie koszty, które pociągnęłaby budowa miasta, nie pozwoliły na realizację planu. Z pomysłu jednak nie zrezygnowano. Sony postanowiło znaleźć zapomnianą wioskę i przemalować ją na niebieski kolor. Do dzisiaj nikt nie wie, dlaczego wybór padł właśnie na Júzcar.

 

Z inicjatywy Sony Júzcar stało się domem uroczych, niebieskich stworków. Wszystkie budynki pociągnięto błękitną farbą - niebieski zawitał nawet na fasadzie XVI-wiecznego kościoła, ratusza i cmentarza. Na ścianach pojawiły się postacie z bajek: smerfy, Klakier i Gargamel, a dachy zamieniły się w czerwone muchomory. Metamorfoza miała być jedynie tymczasowa, ale nieoczekiwany wzrost popularności Júzcar spowodował, że mieszkańcy postanowili na stale zamieszkać w wiosce smerfów.

 

Atrakcja nie tylko dla najmłodszych

 

Júzcar przyciąga w te strony Andaluzji rzesze zwłaszcza małych fanów. To dla nich każdego roku przygotowuje się specjalne atrakcje - malowanie twarzy i odwiedziny w jaskini Gargamela. Chociaż wioska smerfów jest dedykowana przede wszystkim dzieciom, odwiedziny w bajkowej krainie będą niezapomnianą przygodą także dla dorosłych. W końcu kto z nas nie chciałby choć na chwilę przenieść się do beztroskich lat dzieciństwa?

Planując wakacje w Andaluzji z ITAKĄ, możesz być pewien, że spełnisz oczekiwania zarówno małych, jak i większych podróżników. Wizytę w „Pueblo Pitufo” polecamy połączyć ze zwiedzaniem zjawiskowej Rondy, przez wielu uważanej za perełkę nie tylko Hiszpanii, ale także całej Europy. W mieście, oddalonym od Júzcar o zaledwie pół godziny drogi, wznosi się ogromny most (o wysokości 98 metrów), który w XVIII wieku połączył nową i starą część Rondy.

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Dodaj miejsce przyjazne Dzieciom do BabyGo


BabyGo.pl

Dziękujemy!
Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl