Wybierz miasto:

Miasto:

Klasyka gier planszowych dla małych i dużych dzieci

2022-05-24

 

„Wszystkie dzieci nasze są” – śpiewała kiedyś Majka Jeżowska, a twórcy gier planszowych zdecydowanie mogliby dołączyć do chóru. Nie ma bowiem rozrywki bardziej uniwersalnej i skuteczniej łączącej pokolenia niż właśnie gry. Są z nami od lat – kiedyś pod postacią zwykłych talii kart, później Eurobiznesu, a dziś jako nowoczesne i innowacyjne zabawy. Pozwalają spędzić wspólnie wartościowy czas, a przy okazji ćwiczyć umysł.

 

 

 

Z okazji Dnia Dziecka szczególnie warto zwrócić uwagę na gry planszowe. Niezależnie czy szukamy upominku dla własnych dzieci, ukochanych wnuków, czy też dla samych siebie, dobrze dobrana planszówka będzie inwestycją w wiele godzin doskonałej zabawy z najbliższymi. A jeśli zastanawiasz się, którą z nich wybrać, poniżej znajdziesz krótki przewodnik po najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych tytułach.

 

 

Trening spostrzegawczości

 

 

Czy istnieje gra, która równie dobrze nadaje się do dziecięcej zabawy, jak i na imprezy dorosłych? Brzmi jak definicja Dobble! Ta dynamiczna karcianka opiera się na poszukiwaniu par – dowolne dwie karty ze specjalnej talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny symbol. Naszym zadaniem jest jak najszybciej znaleźć go i głośno nazwać; zanim zrobią to przeciwnicy! W zależności od wariantu zabawy (a instrukcja opisuje ich aż 5) refleks i spostrzegawczość pozwalają nam pozbywać się kart lub zdobywać cenne punkty. Co ważne, zasady Dobble tłumaczy się dosłownie w kilka chwil, a pojedyncza rozgrywka trwa nie więcej niż 10 minut. Co nie znaczy, że skończy się na jednej partii!

 

 

 

Kto pierwszy, ten lepszy

 

 

No dobrze, rozgrzewkę mamy już z głowy, czas na prawdziwe wyzwanie dla umysłu! Cortex to rodzinna gra pełna rozmaitych zadań takich jak labirynty, puzzle czy zapamiętywanki. Gdy na stole pojawi się karta z zadaniem, uczestnicy muszą jak najszybciej je rozwiązać. Kto pierwszy, ten lepszy! Punkty zdobywa osoba, która przykryje kartę ręką i poda właściwą odpowiedź. Jednak wśród klasycznych łamigłówek do rozwiązania pojawiają się też wyzwania specjalne: karty z przedmiotami pokryte fakturą, które musimy rozpoznać z zamkniętymi oczami, wyłącznie za pomocą dotyku.

 

 

Opowiedz mi bajkę

 

 

Wybierając planszówkowy upominek powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zainteresowania obdarowywanego. A gdy wybieramy grę dla dziecka – również na to, co preferują jego rodzice. W końcu to oni będą brali udział w powtarzających się rozgrywkach. Na szczęście nowoczesne gry dla najmłodszych są projektowane w taki sposób, by angażować każdego, niezależnie od wieku i zawsze zapewniać ciekawą, rozwijającą zabawę. Jedną z takich propozycji są Opowiadanki. Podczas zabawy poznajemy bajki i decydujemy o tym, jakie zwierzaki zostaną ich bohaterami. Kotek to odważny rycerz, a może samotny muzykant? Wiewiórka to ciekawska wiedźma czy niezdarna wojowniczka kung-fu? Ulubiona historyjka nie przestaje bawić, jeśli za każdym razem możemy zmieniać występujące w niej zwierzęta! Co więcej, wybór odpowiedniego bohatera i obserwowanie konsekwencji z tym związanych buduje w dzieciach poczucie sprawczości.

 

 

Przyjemne z pożytecznym

 

 

Na rynku znajdziemy też gry, które już na etapie projektowania powstawały jako materiały edukacyjne, mające urozmaicić i ułatwić dzieciom przyswajanie nowych informacji. Tak właśnie było z serią BrainBox złożoną z opartych na schemacie memo karcianych zabaw, wśród których znajdziemy pełen przekrój edukacyjnych narzędzi do poszerzania wiedzy z zakresu słownictwa, matematyki, geografii czy wiedzy o świecie. Każde pudełko to 55 kart, które z jednej strony mają obrazek (należy przyjrzeć mu się przez określony czas), a z drugiej zestaw pytań, sprawdzających naszą pamięć i spostrzegawczość. Zapamiętując detale na grafice, mimochodem przyswajamy również najważniejsze pojęcia, dzięki czemu powtórki materiału nie są już żmudnym koszmarem!

 

 

Architekci i budowniczowie

 

 

A gdyby tak wcielić się w jednego z najsłynniejszych architektów w dziejach, którego prace zapiszą się na zawsze na kartach historii? Jeśli marzymy o monumentalnych dokonaniach, a w grach cenimy sobie przejrzyste zasady i płynne przechodzenie między rundami, warto wybrać Architektów 7 Cudów Świata. To dynamiczna, rodzinna zabawa, która usatysfakcjonuje zarówno osoby początkujące, jak i już zaznajomione z planszówkami. Podczas rozgrywki uczestnicy będą starali się wznieść swoje budowle, jak najlepiej wykorzystując dostępne efekty. W każdej rundzie wybieramy 1 z 3 kart, na których znajdują się różne postacie pomocne w zdobywaniu surowców do budowy cudów, dokonywaniu odkryć naukowych oraz toczeniu bitew z sąsiadami. Poszczególne rozgrywki są krótkie, a w kolejnych partiach możemy spróbować swoich sił w budowie innych cudów, każdy z nich wiąże się bowiem z nieco inną strategią i możliwościami.

 

 

Następna stacja

 

 

Jeśli na co dzień przy stole naszego obdarowywanego zasiadają osoby w różnym wieku (na przykład dzieci i dziadkowie) lub preferujące proste zasady, warto skierować swoją uwagę na gry z kategorii familijnej. To uniwersalne, angażujące planszówki, które łączą jasne reguły, neutralne tematy i ciekawą zabawę, dzięki czemu dobrze sprawdzą się nawet w zróżnicowanym gronie. Klasyczną propozycją z tej grupy jest Wsiąść do Pociągu: Europa. Rozgrywka stanowi opowieść o wielkiej, kolejowej przygodzie, a zadaniem uczestników jest realizowanie wylosowanych zadań poprzez łączenie nieprzerwaną trasą odpowiednich miast na planszy. W tym celu będziemy dobierać kolorowe karty wagonów, a po uzbieraniu odpowiedniego zestawu wydawać je, by odcinek po odcinku zajmować kolejne części tras. To jedna z gier, w której każdy uczestnik skupiony jest na realizacji własnych celów, a negatywna interakcja ograniczona jest do minimum.

 

 

W krainie wyobraźni

 

 

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi grupami, zróżnicowanym towarzystwem wymagającym skutecznej integracji lub po prostu osobami o żywych, kreatywnych umysłach, doskonale sprawdzi się Dixit. To wesoła gra skojarzeń, która doskonale pobudza naszą wyobraźnię. W każdej rundzie jeden z graczy zostaje Bajarzem. Spośród posiadanych na ręce kart wybiera jedną, a następnie wymyśla i głośno podaje do niej skojarzenie. To może być wszystko: słowo, zdanie, tytuł filmu czy piosenki… Następnie pozostali gracze spośród kart ze swojej ręki wybierają po jednej, która ich zdaniem pasuje do hasła. Wszystkie karty są tasowane, a uczestnicy, głosują, która karta była wybraną na początku przez Bajarza. Po każdej rundzie warto porozmawiać o naszych skojarzeniach i o tym, co spowodowało, że wybraliśmy taką kartę a nie inną. Dzięki temu mamy okazję jeszcze lepiej poznać naszych najbliższych.

 

REBEL.PL

WWW: http://www.rebel.pl/

E-mail: sklep@rebel.pl

Telefon: 58 728 49 31  

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl