Wybierz miasto:

Miasto:

Kopiec Wandy – idealne miejsce na spokojny weekend

2023-05-05

 

Kolejny wpis z cyklu Co robić z dzieckiem w Krakowie w danym rejonie Krakowa :) Tworzymy tą wiedzę z Wami- mamami, które , jak Wy szukacie ciekawych miejsc z dziećmi w naszym mieście.

 

 

Kolejne atrakcje przygotowała dla nas mama- Pani Katarzyna Miłek- mama 2 dzieci, pasjonatka biegania, która na co dzień mieszka w Hucie. Dziś pokaże Wam idealne miejsce na spokojny weekend. Pani Kasia prowadzi ciekawe konto na Instagramie, na które serdecznie Was zapraszamy:

 

Kasia * bieganie * tanie wycieczki * aktywna mama x2 (@buszuj.po.kraju) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

 

 

 

Jest to mój ulubiony krakowski kopiec m. in. dlatego, że mam do niego najbliżej oraz… dlatego, że tłumów tu jeszcze nie spotkałam. W otoczeniu zieleni można naprawdę odpocząć.

Na pewno jest to najmniej odwiedzany z czterech znanych krakowskich kopców. Jeśli ktoś nie wie to w Krakowie dokładnie jest 5 kopców a w Hucie jeszcze więcej ale dzisiaj nie o tym... Aczkolwiek pewnie ciekawi jesteście co to za piąty kopiec, jest to Kopiec Jana Pawła II na Dębnikach.

 

 

 

Wracając do Wandy co nie chciała Niemca ;) Zacznę od wyjaśnienia tego
o co chodzi z tym Niemcem. Wanda została władczynią Krakowa
po śmierci swojego ojca Kraka. Była niezwykle mądrą i piękną kobietą. Wieści o jej urodzie dotarły do Niemiec. Książę Rydygier  postanowił wziąć ją za żonę. Wysłał w tym celu posłów do Krakowa. Jak nie trudno się domyślić Wanda odmówiła Niemcowi. Spotkało się to z dezaprobatą
i groźbą napadu na jej miasto. Księżniczka po namyśle postanowiła rzucić się do Wisły aby ocalić swój lud. Ten w zamian za poświęcenie usypał kopiec pod Krakowem i nazwał jej imieniem. Podobno został on wzniesiony w miejscu gdzie ciało wypłynęło z Wisły. Tutaj warto przypomnieć, że rzeka w Krakowie płynęła kiedyś nieco inaczej.

 

 

Kopiec zatem jest jednym z najstarszych w Krakowie, starszy jest tylko ten usypany na cześć jej ojca, Kraka. Kopiec córki założyciela Krakowa jest tajemniczym miejscem. Powstanie datuje się na VII/VIII w. n. e. Niektórzy wiążą go z Celtami i datują powstanie na I w n. e. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIII wieku, kiedy to nazywany był Mogiłą. Stąd również nazwa miejscowości, która istnieje do dzisiaj. Obecnie jest częścią Krakowa w dzielnicy Nowa Huta.

Kopiec Wandy jest najmniejszym ze wszystkich 4 najbardziej znanych krakowskich Kopców. Wysokość jego to 14 m a średnica 45-50 m. Na szczycie wnosi się pomnik projektu Jana Matejki z orłem. Pomnik jest podpisany imieniem Wandy oraz wyryto na nim dwa miecze i kądziel. Wcześniej szczyt kopca wieńczyła figura Wandy ale została zniszczona.

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl