Wybierz miasto:

Miasto:

Koty czarne czy koty białe? Nowa książka dla dzieci

2022-03-02

Dobra zabawa poprzez naukę

 

Uczyć, bawiąc to najprzyjemniejsza i zarazem najskuteczniejsza metoda edukacji. Świetnym przykładem połączenia zabawy i nauki jest książka „Koty czarne, koty białe” Anny Cerasoli. Autorka prosto i jasno wyjaśnia zasady logiki, posługując się zabawną historią z kotami w roli głównej. Jak wiadomo, w języku naukowym wszystkie wyrazy są ważne, ale niektóre kluczowe. Od ich odpowiedniego użycia zależy poprawność przedstawianego rozumowania. Tak jest w przypadku słów „wszyscy”, „nikt”, „ktoś” i ich synonimów. W logice terminy te określa się mianem kwantyfikatorów.

 

Dobrze jest znać tryb myślenia logicznego, by podawać precyzyjne, bezbłędne informacje. Często nawet prosta treść wymaga gruntownego przemyślenia, zwłaszcza kiedy kwantyfikatory używane są wraz z zaprzeczeniem „nie”. Na przykład zaprzeczeniem „wszystkich” nie jest „żaden”, ale „niektóre nie”. Rzeczywiście, zdanie: „Nie wszystkie prostokąty są kwadratami” w rzeczywistości oznacza: „Niektóre prostokąty nie są kwadratami”. A zdanie: „Nie jest prawdą, że niektóre osły latają” znaczy: „Żaden osioł nie lata”.

 

 

 

 

Na początku wszystkie były czarne….

 

W zabawnej opowieści o kotach zamieszkujących pewną dzielnicę miasta skrywa się wprowadzenie do logiki. Znana z popularyzacji wiedzy matematycznej włoska autorka Anna Cerasoli prosto, ciekawie i dowcipnie przedstawia logiczny sposób rozumowania. Historia zaczyna się od tego, że kocia społeczność dumna z koloru futerka sporządziła tablicę głoszącą: „Wszystkie koty w tej dzielnicy są czarne!”. Jednak po pewnym czasie ktoś potajemnie dopisał stwierdzenie: „To nieprawda!”. Zaczynają się poszukiwania winowajcy (a może winowajców?). A potem następują burzliwe obrady, jak sformułować informację o umaszczeniu kotów, by odpowiadała prawdzie – co wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. Z pomocą przychodzi oczywiście logika, której zasady mali czytelnicy, zasłuchani w opowieść, niepostrzeżenie przyswajają. W książce ukryta została również ważna treść wychowawcza: wszystkie koty, niezależnie od koloru futerka, powinny być mile widziane. 

 

 

 

Nie tylko opowiadanie…

 

Dużym atutem publikacji są ilustracje AnnyLaury Cantone. Na każdej z czterdziestu ośmiu stron czytelnik znajdzie niezwykłe, stylizowane i pełne uroku obrazy. Nie jest to książka jak każda inna – dużo w niej ciepła oraz radości, a ponadto podczas lektury można przyswoić przydatną wiedzę.

 

„Tylko jedna spośród wielu dzielnic miasta szczyciła się
tak oryginalną cechą: wszystkie mieszkające w niej koty
były czarne. Spacerowicz przechadzający się tu i tam
po słonecznych uliczkach mógł mieć pewność co do
jednego: każdy kot – gruby czy chudy, wysoki czy niski,
ładny czy brzydki, łagodny czy dziki – miał całkowicie
czarną sierść”.

 

 

Już w przytoczonym fragmencie widać niezwykłość książki „Koty czarne, koty białe”. Co to znaczy, że absolutnie wszystkie koty są czarne? Gdzie się podziały pozostałe dachowce? Pomimo żartobliwej fabuły opowieść niesie również przesłanie dydaktyczne. Autorka kładzie nacisk na naukę logicznego myślenia, oczywiście ukrytą pod płaszczykiem kolejnych wydarzeń. Może to zaowocować niebywałymi sukcesami w przyszłości!

 

Koty czarne czy koty białe?

Dorosły czytelnik, czytając książkę z dzieckiem, może później z łatwością sprawdzić, czy pociecha  dokładnie zrozumiała tekst, szukając razem z nią wyrażeń o tym samym znaczeniu. Ale może też po prostu cieszyć się dowcipną fabułą i niebanalnymi ilustracjami. Dodatkowo na końcu opowieści zamieszczono kilka ćwiczeń, co urozmaici czas spędzony z lekturą i pozwoli uporządkować nabytą wiedzę.

Wszystko to znajdziesz w książce Anny Cerasoli Koty czarne, koty białe wydanej nakładem wydawnictwa Adamada i objętej naszym patronatem.

 

 

 

WYDAWNICTWO ADAMADA

  Al. Grunwaldzka 413 , 80-309 Gdańsk   http://adamada.pl/   wydawnictwo@adamada.pl   584 10 00 656

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl