Wybierz miasto:

Miasto:

Krakowskie Spacery - "Tramwaje na Wawrzyńca"

2022-02-08

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Dzisiaj Wam pokażę. Przy okazji zwiedzenia wystawy w Muzeum Inżynierii Miejskiej wybraliśmy się na krótki spacer po krakowskim Kazimierzu. Udaliśmy się tam, aby zobaczyć stare tramwaje.

 

 

Krakowski Kazimierz jest piękną dzielnicą na spacer w każdy dzień tygodnia i porę roku. My udaliśmy się tam przy okazji odwiedzenia Muzeum Inżynierii Miejskiej. Obecnie czeka tam na Was bardzo ciekawa wystawa tramwajów. Jak ostatnio wspominałam w artykule  Co robić z dziećmi w zimie w Krakowie? , muzea przestają być nudnymi miejscami z eksponatami, których nie można dotknąć i trzeba uważać aby czegoś nie zrzucić czy rozbić. Tu możemy nie dość, że dotknąć to jeszcze wejść do niektórych eksponatów i poczuć się jak nasi dziadkowie. Ja na tramwajach w ogóle się nie znam, ale możecie tu zobaczyć pierwszy silnikowy polski tramwaj typu C. Jego konserwacja pochłonęła sporo pieniędzy z funduszy w ramach projektu unijnego. Obecnie wagon silnikowy typu C jest najcenniejszym obiektem. Inne cenne obiekty muzealne to wagon silnikowy typu SN4 z 1910 roku, jest to jedyny zachowany tego typu pojazd. Kolejny to wagon doczepny PN3 z 1909 roku, sprowadzony z Norymbergii. 

 

 

 

Obiekty znajdują się w historycznej, pierwszej zajezdni krakowskiego tramwaju normalnotorowego. Zwróćcie zatem uwagę na budynek, bo również jest zabytkowy i piękny. Mnie bardzo się podoba teren Muzeum Inżynierii Miejskiej, możecie również tam pochodzić i zobaczyć resztę budynków. Tak w ogóle to u mnie na osiedlu powstaje oddział tego Muzeum i również będzie pięknie.    Szybkie zwiedzanie wystawy nie zajmie Wam więcej niż pół godziny. Jeśli przyjeżdżacie z daleka możecie przy okazji skorzystać ze Strefy Kreatywności w Muzeum.  Jest to miejsce gdzie Wasze dzieci mogą wziąć udział w zajęciach edukacyjnych przy użyciu klocków o dużych rozmiarach.  Możecie poczytać o niej więcej tutaj:   Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie - Strefa Kreatywności (mim.krakow.pl)  

 

Trochę praktycznych informacji.

    Muzeum znajduje się przy ul.  Św. Wawrzyńca 15, czynne wt-ndz 11:00-18:00.   Toalety znajdują się na zewnątrz, zupełnie w osobnym budynku. Po lewej stronie od kas, gdy stoicie na przeciwko wejścia. 
W weekend możecie spotkać się z kolejką do wejścia, my czekaliśmy około 10-15 minut. Każdy tramwaj możecie dotknąć ale nie do każdego wejdziecie i jest to bardzo restrykcyjnie pilnowane. 
Wystawa "Tramwaje na Wawrzyńca" trwa do 30.06.2022 roku.    Strona www Wystawy oraz ich Facebook.     Pisałam we wstępie, że pokażę Wam jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Po wystawie lub przed proponuję zabrać osoby, z którymi się wybierzecie na spacer po Kazimierzu. Możliwości, gdzie się udać macie mnóstwo. My udaliśmy się przez Plac Wolnica nad Wisłę i Kładkę Bernatkę, która zaprowadzi Was do Podgórza. Jeśli zgłodniejecie lub będziecie chcieli się napić trunków %% również nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Będziecie mieć za to problem z wyborem. Jeśli chodzi o trunki wyskokowe to polecam lokale z widokiem na Plac Nowy. Możecie zjeść tam słynne zapiekanki albo udać się na przykład do Zazie Bistro na coś bardziej wyrafinowanego.         

Autorką tekstu i zdjęć jest Katarzyna Miłek. Możecie ją obserwować na:

 

Instagram: https://www.instagram.com/mama_biegaczka/
Facebook: https://www.facebook.com/mambiegaczka
Blog: https://www.mamabiegaczka.pl/

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl