Wybierz miasto:

Miasto:

Leśne Soboty 2023 - bo coraz więcej rodzin chce do lasu!

2023-05-12

Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na Leśne Soboty 2023. To będzie niesamowity czas pełen leśnych przygód, proekologicznych postaw i świetnej zabawy na łonie natury. Dzięki tym spotkaniom Wy i Wasze dzieci poprzez doświadczenie przyrody poznacie las z zupełnie innej strony.

 

 

            Leśne Soboty to cykl spotkań na łonie natury w okolicach powiatu myślenickiego. Bedzie to czas wypełniony przez różne atrakcje oraz naukę poprzez zabawę i doświadczanie otoczenia różnymi zmysłami. Chcemy, aby dzieci poczuły, że mogą być w pełni sobą, mogą bawić się w naturalnym środowisku na łąkach, polach, wśród drzew, w błocie - bez obawy, że się pobrudzą (bo na pewno się pobrudzą ;)  ).

 

Leśne Soboty – Spacery po lesie (lesnesoboty.pl)

 

 

Podczas Leśnych Sobót uczestnicy będą mieli okazję stworzyć relacje z rówieśnikami, ale też nauczyć się pracy zespołowej. Poczują swoją sprawczość, nabiorą odwagi do podejmowania nowych wyzwań. Będą mieli okazję otworzyć się na nowe doświadczenia i wiedzę, jaką przedstawią im nasi Goście odpowiedzialni za część edukacyjną.

 

            Bardzo ważna jest bowiem dla nas idea leśnej edukacji czyli nauki poprzez doświadczanie, obserwowanie, współpracę i poprostu przebywanie w leśnym środowisku. Dlatego podczas Leśnych Sobót towarzyszyć nam będą znakomici instruktorzy i pasjonaci natury - leśnicy, przewodnicy, edukatorzy przyrodniczy i harcerze. 

 

(2) Leśne Soboty | Myslenice | Facebook

 

 

Nie zapominamy też o rodzicach! Nieodzownym elementem Leśnych Sóbót jest część rekreacyjna, podczas której dzieci mogą oddać się zabawie przygotowanej przez naszych animatorów, a rodzice odpocząć na kocu z kawą z termosu ;)

           

            Jeśli czujesz, że to coś dla Was albo jesteś ciekawy, jak to wszystko wygląda w praktyce, łap za swój terminarz i zapisz sobie te daty:

  • 20 maja - Koskowa Góra i Ekomuzeum w Bogdanówce - Temat: Ekologia i odnawialne źródła energii
  • 24 czerwca - Ośrodek Rekolekcyjny pod Śnieżnicą - Grupa Podhalańska GOPR - Temat: Bezpieczeństwo w górach
  • 8 lipca - Lanckorona - Ludzie Lasu - Temat: Edukacja leśna
  • 12 sierpnia - Polana Mikołaj na Plebańskiej Górze w Myślenicach - Gra terenowa przygotowana przez Hufiec ZHP Myślenice
  • 10 września - Harbutowice - Przewodnik beskidzki Paulina Wegrzyn oraz Myślenicki Klub Ptakoluba - Temat: Drzewa-pomniki przyrody i Ptaki-ich mieszkańcy.

 

(2) Leśne Soboty | Myslenice | Facebook

 

 

Czym są  i skąd się wzięły Leśne Soboty?

 

            Akcja Leśne Soboty powstała spontanicznie w ubiegłym roku, kiedy trójka leśnych zapaleńców, będących jednocześnie rodzicami, postanowiła zachęcić do wypadów do lasu inne rodziny. Frekwencja, jakiej sami się nie spodziewali, była najlepszym dowodem na to, że w lokalnym społeczeństwie istnieje silna potrzeba kontkatu z naturą i z innymi rodzinami, które podzielają podobne pasje.

 

"Myśleniccy rodzice wykazują dużą chęć poznawania zamieszkiwanej okolicy i wspólnego spędzania czasu z dziećmi na łonie natury w weekendy - poza domem, z dala od mediów, za to w bliskości z naturą" - mówi Katarzyna Tokoń - organizatorka Leśnych Sobót.

            Głównym założeniem Leśnych Sobót jest promowanie wśród rodzin wspólnego spędzania czasu na łonie natury. Podczas serii spotkań organizatorzy chcą przekazać uczestnikom zarówno wiedzę, jak i narzędzia do odkrywania lokalnych wartości geograficznych i przyrodniczych.

 

            W pierwszym sezonie 2022 przygotowano 8 spotkań w terenie, od czerwca do października 2022. Każde spotkanie odbyło się w innym miejscu i miało inny temat przewodni. Dla rodzin przygotowane były atrakcyjne zadania zachęcające do wspólnego spędzania czasu na łonie natury oraz mini przewodniki z opisem tras i punktów docelowych. Wyjścia spotkały się z tak pozytywnym odbiorem mieszkańców Myślenic i okolic, że organizatorzy Malwina Liszka-Piwowarczyk oraz Katarzyna i Tomasz Tokoń wzbogaceni już o pomoc rozrastającej się Leśnej Ekipy Organizacyjnej postanowili stworzyć drugą edycję Leśnych Sobót w tym roku.

 

            „Rozpoczynamy wyjściem w sobotę 20 maja po szczycie pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. W programie wydarzenia przewidzieliśmy spacer na trasie Koskowa Góra - Ekomuzeum w Bogdanówce połączony z plenerową lekcją edukacyjną poprowadzoną przez przewodnika PTTK Mateusza Murzyna. W Ekomuzeum wysłuchamy opowieści o dawnym życiu lokalnych mieszkańców. Tematem przewodnim tego spotkania będzie ekologia i odnawialne źródła energii" - opowiadają Katarzyna i Tomasz Tokoń -  "Kolejne spotkania odbędą się na Śnieżnicy, gdzie przy Ośrodku Rekolekcyjnym Grupa podhalańska GOPR przygotuje dla nas lekcje ratownicze i pokaz sprzętu. Na Polanie Mikołaj zagramy w grę terenową przygotowaną przez harcerzy z Hufca ZHP Myślenice. W przepięknej Lanckoronie dowiemy się nieco więcej o lesie oraz czym zajmuje się Leśnik czy Myśliwy. Natomiast podczas spaceru na ścieżce turystyczno-edukacyjnej w Harbutowicach poznamy historię pomników przyrody i odbędziemy lekcję przyrodniczą przygotowaną przez Myślenicki Klub Ptakoluba.

            Pani Malwina dodaje "zależało nam, aby w tym roku trasy nie były zbyt męczące, aby w LS mogły wziąć udział rodziny z małymi dziećmi oraz rodziny wielodzietne, dla których zdobywanie szczytów może być zbyt wymagające i zniechęcające do wyruszenia gdziekolwiek. Planując tegoroczną edycję wybieraliśmy raczej atrakcyjne ścieżki spacerowe czy polany. I jak zawsze, liczymy na wzajemną pomoc na trasie!"

 

(2) Leśne Soboty | Myslenice | Facebook

 

 

           

Nowość! "Leśne Soboty - trasy dla góromaniaków"

            Nowością w tym roku będą zatem wyjścia w góry dla osób lubiących dłuższe dystanse, gdzie główny nacisk będzie położony na poznawanie nowych, także odleglejszych miejsc i trochę większy wysiłek fizyczny. "Leśne Soboty - trasy dla góromaniaków" to 7 spotkań przeznaczonych dla rodzin z dziećmi, chcących połączyć przyjemne z pożytecznym – spędzanie czasu na łonie natury i poznawanie polskich szlaków i schronisk. Podczas tych spotkań nie będzie części edukacyjnej z prowadzącymi.

            Wyprawy te będzie prowadzić dwójka zapaleńców górskich lubiących przemierzać górskie trasy - Magdalena i Andrzej Jarząbek - którzy zarazili swoją miłością do chodzenia po górach swoje dwie córki (5 i 6 lat). Przewidziane trasy są średnio-trudne - nie potrzebują wcześniejszego przygotowania.

 

            Zapisów na te wydarzenia należy szukać na stronie lesnesoboty.pl oraz na Facebooku na stronie Leśne Soboty. Zapraszamy także na nasz profil na Instagramie, gdzie oprócz wiedzy na temat przyrody znajdziecie dużo inspiracji do górskich wycieczek z dziećmi oraz pomysłów na zabawy.

 

Liczymy na słoneczne dni i Wasze uśmiechy!

            Do zobaczenia na szlaku!

 

Malwina Liszka-Piwowarczyk oraz Katarzyna i Tomasz Tokoń

 

(2) Leśne Soboty | Myslenice | Facebook

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl