Wybierz miasto:

Miasto:

NIEKOŃCZĄCA SIĘ HISTORIA

2022-10-03

Bo najważniejsza w życiu jest wyobraźnia. Tak uważa Bastian Baltazar Buks, jedenastolatek z nadwagą, nie lubiany przez rówieśników, nie zauważany przez tatę, który żyje w świecie fantazji, czytając jedną książkę po drugiej. Pewnego dnia uciekając przed swoimi szkolnymi prześladowcami trafia do tajemniczego antykwariatu, a w nim na niezwykłą książkę w pięknej oprawie ze znakiem dwóch węży. I robi coś, czego nigdy, ale to nigdy wcześniej nie zrobił: kradnie ją właścicielowi. No, może tylko pożycza, ale bez wiedzy antykwariusza. Zaszywa się na szkolnym strychu i… rozpoczyna wspaniałą podróż do krainy Fantazjany.

 

Tak zaczyna się jedna z najbardziej znanych książek niemieckiego pisarza, Michaela Endego – „Niekończąca się historia”, którą spopularyzował na świecie film Wolfganga Petersena. Michael Ende to pisarz niezwykły, pisał takie książki dla dzieci, które – jak mówił – sam chciałby czytać: „Momo”, „Kuba Guzik”, by wymienić te najbardziej znane. Początkowo „Niekończącą się historia” wydano w zaledwie dwudziestu tysiącach egzemplarzy, ale momentalnie okazało się, że potrzebne są dodruki. Ostrożne szacunki mówią o dziesięciu milionach sprzedanych egzemplarzy na całym świecie – przetłumaczona została na 40 języków.

 

 

Fantazjana to kraina opowieści. Spełnia się w niej każde, najbardziej niezwykłe pragnienie, czy wyobrażenie. Pełna jest przedziwnych stworów i zdumiewających historii. Tyle że właśnie teraz Dziecięca Cesarzowa, władczyni tej krainy, choruje, a to oznacza, że Fantazjana zaczyna znikać. Jedynym bohaterem, który może ocalić krainę, najdzielniejszym ze wszystkich tutaj, jest Atreju, młody myśliwy. Dostaje od Cesarzowej Auryn i wyrusza na Wielkie Poszukiwanie, by dowiedzieć się, dlaczego Fantazjana umiera. I dlaczego umiera Cesarzowa. „Niekończąca się historia” to historia niezwykła. Czytając ją na strychu, Bastian odkrywa nieoczekiwanie, że on również stał się bohaterem książki. To do niego musiał dotrzeć Atreju, tylko on, odrzucony przez wszystkich chłopiec, może ocalić ginącą krainę fantazji. I rozpoczyna długą podróż, podczas której nie tylko walczy o przetrwanie Fantazjany, ale przede wszystkim poznaje sam siebie. I nie jest to najbardziej przyjemny obraz… Z lękliwego chłopca zamienia się w księcia z bajki, ale z każdą przygodą coraz bardziej egoistycznego, zamkniętego na potrzeby innych, upajającego się swoją władzą. Z tym musi się zmierzyć, z tym skonfrontować – ze swoimi słabościami, z pragnieniem bycia podziwianym, z pychą, z arogancją… Dopiero wtedy Fantazjana zostanie ocalona. 

 

„Niekończąca się historia” jest opowieścią dla dzieci, ale każdy odkryje w niej coś dla siebie. Z jednej strony mamy wspaniałe, bogate opowieści z Atreju i smokiem szczęścia Fuchurem na czele, z drugiej – głęboką i trudną psychologię, podaną w sposób zrozumiały i czytelny dla wszystkich. Razem z Bastionem odkrywamy, że wszystko można odbudować, nawet z ziarenka piasku, że ostatni odcinek drogi każdy musi pokonać w samotności, że czasami trzeba kogoś pokonać, żeby go uratować…

 

Michael Ende, pisarz, dramaturg, aktor i krytyk miał szerokie zainteresowania i te zainteresowania odbijają się w jego książkach. Zajmował się ezoteryką oraz ruchem antropozoficznym. Sam o sobie mówił, że „nigdy nie napisał książki przeznaczonej dla dziecięcego czytelnika, lecz zawsze tworzył teksty z myślą o dziecku, którym sam był i pozostał”. Był otwartym apologetą sztuki w opozycji do sztuki służebnej, co w kontekście zachodnioniemieckiego rozumienia sztuk pięknych i literatury - jako podległych polityce instrumentów publicystycznych -  sprowadziło go na margines życia artystycznego. 

 

„Niekończąca się historia” 

 

 

czytają: Edyta Jungowska i Piotr Fronczewski

reżyseria: Jacek Sut

tłumaczenie: Sławomir Błaut

muzyka: SzaZa – Szamburski/Zakrocki

projekt okładki i ilustracje: Marcin Minor

opieka artystyczna: Rafał Sabara

2 płyty w formacie MP3

cena: 49,99

czas: 20,5h

Wiek 9-13 

ISBN 978-83-62264-70-4

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl