Wybierz miasto:

Miasto:

Nowe wystawy w Bunkrze Sztuki

2024-09-14

Obecnie w Bunkrze Sztuki trwa demontaż wystawy „Daj mi wszystko”. 

 

Przed nami montaż nowych wystaw: Olgi Pawłowskiej pt. „30 uderzeń na minutę”, Konrada Pustoły pt. „Zniknij nad Wisłą” oraz ekspozycji nowych nabytków w naszej Kolekcji.

 

 

Olga Pawłowska, „Czerwona góra", 2023, courtesy O. Pawłowska    

 

 

30 uderzeń na minutę

 

 

Artystka: Olga Pawłowska

Czas trwania: 25 września 2024 – 5 stycznia 2025

Kurator: Robert Domżalski

Koordynatorka: Agnieszka Sachar

 

 

Ludzkie serce wykonuje od 60 do 100 uderzeń na minutę. Każdy dzień dostarcza nowych bodźców, przez co tempo uderzeń wzrasta. Olga Pawłowska chce skierować uwagę widzów na obszary rzeczywistości, które zdają się opierać narzuconemu rytmowi. Kiedy człowiek konfrontuje się z przyrodą, a zwłaszcza z potęgą morza lub gór, odnosi wrażenie ich istnienia ponad czasem.

 

Monumentalna architektura starożytnych świątyń wydaje się rodzajem wyzwania rzuconego naturze. Człowiek chcąc ją przewyższyć, w istocie walczył z przemijaniem. Jeśli w jakimś miejscu odczuwa się, że piasek w klepsydrze przestaje się przesypywać, dzieje się to właśnie w murach kilkutysiącletniej mastaby.

 

Olga Pawłowska za pomocą obrazów, form przestrzennych i wideo wyraża afirmację dla natury oraz budowli wzniesionych przez człowieka na jej podobieństwo. Artystka reżyseruje sytuację, która zachęca do radykalnego zwolnienia tempa, stwarza platformę do refleksji nad trwałością i rozpadem.

 

 

Olga Pawłowska, „Głos z nieba", 2024, courtesy O. Pawłowska

 

 

Bunkier kolekcja. Referencje sztuki

 

 

Artystki i artyści: Marta Antoniak, Kinga Nowak, Justyna Smoleń, Wojciech I. Sobczyk

Czas trwania: 25 września 2024 – 3 listopada 2024

Kuratorka: Agnieszka Mazoń-Żywolewska

 

 

Zaprezentujemy dzieła, które w tym roku wzbogaciły Kolekcję Bunkra Sztuki. Prace Marty Antoniak, Kingi Nowak, Justyny Smoleń oraz Wojciecha I. Sobczyka pod względem formy, tematu czy techniki odwołują się do tradycji sztuki i rzemiosła artystycznego. Artystki i artysta wykazują się biegłością warsztatową i jednocześnie tworzą dzieła na wskroś współczesne. Nostalgia łączy się tutaj ze sporą dozą humoru i pełnym dystansu spojrzeniem na dziedzictwo przeszłości.

 

Założeniem rozbudowywanej od sześciu dekad Kolekcji jest tworzenie zbioru prac twórców związanych z Krakowem, który uwzględnia najważniejsze współczesne zjawiska artystyczne.

 

Dzieła zakupione zostały w ramach programu MKiDN Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej 2024 przy wsparciu finansowym Wydziału Kultury UMK, a także przekazane do Kolekcji w ramach darowizny.

 

 

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Instytucja Kultury Miasta Krakowa


Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
plac Szczepański 3a
31-011 Kraków

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl