Wybierz miasto:

Miasto:

Porównanie kurtki puchowej a syntetycznej dla dzieci - którą wybrać?

2023-11-27

Już za moment przyjdzie nam pożegnać się z jesienią — a wraz z nią, z lekkimi, przejściowymi kurtkami! Zima to bowiem czas kurtek puchowych; warto więc, by co najmniej jedna znalazła się w garderobie Twojej pociechy. A czy lepiej wybrać kurtkę z ocieplaną naturalną, czy sztuczną? Odpowiedzi możesz poszukać poniżej! Dowiedz się, czym charakteryzuje się naturalny puch i na ile materiały syntetyczne mogą go zastąpić!

 

Kurtki z puchu naturalnego — zawsze wygodne, zawsze ciepłe

 

Zacznijmy od materiału, który znamy już od wieków — czyli od puchu (tego prawdziwego!). W naturze jest on najmniejszym, ale za to bardzo gęsto rosnącym rodzajem piór ptasich (gęsi i kaczek). Kryją się one pod warstwą piór zewnętrznych i tworzą główną warstwę izolacyjną — chroniącą ptaki przed chłodem. Piórka puchowe są przy tym niezwykle lekkie i, jak nazwa wskazuje… puszyste. I dzięki tym właściwościom puch znalazł swoje miejsce w zimowych kurtkach!

 

Jeśli chodzi o izolację termiczną — czyli to, czego zimą dzieci potrzebują najbardziej — puch naturalny nie ma w zasadzie żadnej konkurencji! Wypełniające kurtkę „kłębki” puchu doskonale magazynują ciepłe powietrze i utrzymują je między sobą na długo. Jeśli nosiłaś kiedyś „puchówkę” - lub cały czas masz ją w swojej garderobie! - na pewno wiesz, jak dobrze się sprawdza nawet w najmroźniejsze dni, przynosząc przyjemne uczucie ciepła niemal od razu po założeniu. Twoja pociecha także może się o tym przekonać — być może sprawdzisz więc kurtki zimowe dla chłopca - Coccodrillo?

 

Jakie inne zalety mają naturalne „puchówki”? Ocieplina z gęsiego (lub kaczego) puchu jest, jak już wspomnieliśmy, bardzo lekka — dzieci raczej nie będą narzekać na niewygodę! - a przy tym wyjątkowo sprężysta. Pod tym względem materiały powstające w najlepszych laboratoriach nie mają z naturą żadnych szans! Odpowiednio złożoną kurtkę puchową z łatwością schowasz nawet do szkolnego plecaka.

 

Jedyny problem, jaki mamy z puchem naturalnym to fakt, że bardzo źle radzi on sobie z wilgocią. Przemoczona kurtka puchowa po prostu nie grzeje — ptasie pióra szybko wchłaniają wodę, a ta, niestety, niweluje niemal wszystkie właściwości izolacyjne. W suche, słoneczne dni Twoja pociecha tego oczywiście nie odczuje — dlatego jeśli planujecie wspólną wycieczkę na ferie w góry, „puchówka” sprawdzi się idealnie. Ale podczas zabaw w śniegu? Będziecie potrzebować kurtki z innego materiału.

 

A może warto pomyśleć o kurtce z ociepliną syntetyczną?

 

Odpowiedzią na największe bolączki kurtek puchowych — problemy z wilgocią oraz… wysoką ich cenę (o tym jeszcze nie mówiliśmy, ale pozyskiwanie puchu gęsiego jest dosyć kosztowne!) są kurtki z wypełnieniem syntetycznym. Wypełniającą je ocieplinę tworzą najczęściej poliestrowe włókna — ukształtowane tak, by zapewnić w kurtce ciepłemu powietrzu przestrzeń, w której będzie mogło się ono gromadzić i, tym samym, ogrzewać Twoją pociechę. Często nazywa się ją „puchem syntetycznym”; mimo że w praktyce ma z ptasimi piórkami niewiele wspólnego, a swoimi właściwościami grzewczymi, lekkością i sprężystością zdecydowanie od nich odstaje — mimo usilnych starań naukowców.

 

W przeciwieństwie jednak do naturalnego puchu ocieplina syntetyczna swoich właściwości nie traci nawet w warunkach dużej wilgotności. „Puch” poliestrowy nie wchłania wody, a jeżeli jest dodatkowo pokryty warstwą hydrofobicznego laminatu — tak jak kurtka zimowa dziewczęca w sklepie Coccodrillo — to wręcz… ją odpycha. Nawet jeśli Twojemu dziecku uda się przemoczyć taką kurtkę, to raczej nie będziesz miała problemu z tym, aby ją porządnie wysuszyć; co znów, w przypadku naturalnego puchu nie jest wcale takie łatwe.

 

Naszym zdaniem? Kurtka zimowa niemowlęca Coccodrillo z wypełnieniem syntetycznym może być dla wielu maluchów znacznie bardziej praktycznym wyborem niż klasyczna „puchówka”. Po pierwsze — na pewno nie zawiedzie podczas jazdy na sankach czy bitew na śnieżki. A po drugie? Jest po prostu mniej kosztownym wydatkiem; nasze pociechy rosną przecież tak szybko, że pewnie już w najbliższym sezonie będziesz musiała kupić kurtkę o rozmiar większą!

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl