Wybierz miasto:

Co robić z dzieckiem?

Nasze recenzje

Programowanie dla dzieci i młodzieży

2023-02-21

Jakie umiejętności przydadzą się dziecku w dorosłym życiu? Chyba każdy rodzic zadaje sobie to pytanie. Z pewnością języki obce są bardzo przydatne, ale co jeszcze?
Nasza dziesięciolatka ostatnio zaskoczyła nas mówiąc, że chciałaby stworzyć własną grę. Wow! Niesamowite jest to, że to wyjątkowo przydatna umiejętność na przyszłość, a programowanie to zdolność, która pozwoli dziecku bardzo skutecznie odnaleźć się na rynku pracy.

 

Po co programowanie Twojemu dziecku?

 

Poza zapewnieniem dziecku lepszej przyszłości programowanie wpływa pozytywnie na jego rozwój: uczy analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów, pomaga kształtować charakter. Pisanie własnych programów jest procesem twórczym, wymagającym poszukiwania nowych rozwiązań i odkrywania nieznanych dotąd ścieżek. Uczy myślenia logicznego oraz rozwija takie cechy jak kreatywność i ciekawość świata.

Programowanie to także ćwiczenie charakteru, które uczy cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Tworzenie programów w oparciu o własne pomysły dodaje wiary w siebie i własne możliwości. Każdy zakończony projekt jest źródłem radości i satysfakcji. Nawet dla osób, które nie planują w swojej przyszłości zostać programistami, nauka programowania może stać się wspaniałym hobby, które dodatkowo będzie fantastycznym ćwiczeniem dla mózgu.

 

Programowanie dla dzieci - od czego zacząć?

 

Stwórz swojemu dziecku możliwość rozwijania się i realizacji własnych pomysłów za pomocą ilustrowanego podręcznika do nauki programowania dla dzieci i młodzieży.

 

Elementarz młodego programisty Python - to podręcznik, który umożliwia szybkie i łatwe rozpoczęcie nauki programowania. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku 9 -18 lat.

 

Podzielony jest na 28 lekcji. Każda lekcja to osobne zagadnienie. Wszystkie tematy są napisane w prosty i zrozumiały sposób. Każda linijka kodu jest opatrzona komentarzem wyjaśniającym, jak działa. Dodatkową zaletą książki jest jej szata graficzna, dzięki której dziecko może łatwiej zrozumieć i przyswoić opisywany materiał. Na końcu każdej lekcji umieszczone są ćwiczenia do samodzielnego wykonania. Rozwiązania wszystkich zadań są umieszczone na końcu podręcznika.

 

 

Czego dziecko nauczy się z Elementarza?

 

o Składni języka Python

 

Twoje dziecko napisze swój pierwszy program. Nauczy się, co to zmienne, typy, listy, krotki i słowniki. Pozna instrukcje warunkowe i pętle. Dowie się, jak tworzyć własne funkcje, moduły i klasy. Pozna elementy programowania obiektowego.

 

o Korzystania z narzędzi programistycznych

 

W podręczniku omówione są następujące narzędzia: darmowe środowisko programistyczne Python oraz narzędzia dostępne online, takie jak Google Colab i Replit

 

o Umiejętności programowania

 

Twoje dziecko nauczy się tworzenia własnych programów. Jest to umiejętność, na którą jest duże zapotrzebowanie w dzisiejszym świecie.

 

Oto przykładowa lekcja z Elementarza

 

Jak widzimy na przykładzie pierwszej lekcji książka jest napisana prostym słownictwem. Nie ma zbędnych opisów, a jedynie same konkrety, tak aby dziecko mogło szybko opanować cały materiał. Każda linijka kodu jest wyjaśniona od razu. Mamy tu opis działania każdego wiersza w osobnej kolorowej ramce, z której prowadzi strzałka wskazująca na omawiany fragment. Każde dziecko bez problemu poradzi sobie z nauką z tego podręcznika.

 

 

Programowanie w Pythonie - ilustracje z podręcznika

 

 

Ilustracje znajdujące się w podręczniku pozwalają dziecku wyobrazić sobie zagadnienia programistyczne na przykładzie z życia codziennego. Dzięki temu dziecko łatwiej zapamięta materiał. Skojarzy sobie z konkretną sytuacją.

Dodatkowo ilustracje mają zachęcić dziecko do nauki programowania i pokazać, że to jest też zabawa, że programowanie jest fajne.

 

 

Programowanie dla dzieci w języku C++

 

Elementarz młodego programisty Język C++ –to podręcznik do nauki programowania dla dzieci w wieku 10 -18 lat.

Zawiera 30 lekcji, napisanych przystępnym, zrozumiałym słownictwem. Każda lekcja zawiera przykłady, które są bardzo dokładnie omówione. Każda lekcja to osobne zagadnienie programistyczne. Niektóre tematy są zaprezentowane również na ilustracji.

 

W książce tej znajdziemy wyjaśnienie podstawowych pojęć programistycznych tj. biblioteka programistyczna, kompilacja, linkowanie, kod źródłowy. Poznamy bibliotekę iostream (cout, cin). Dowiemy się co to są zmienne i typy. Nauczymy się korzystać z instrukcji warunkowych i pętli. Poznamy tablice, referencje i wskaźniki. Nauczymy się tworzyć własne funkcje. Ostatnie rozdziały zawierają elementy programowania obiektowego tj. wprowadzenie do tematu, omówienie sposobu definiowania klas i struktur, a także wyjaśnienie pojęć: dziedziczenie i polimorfizm.

 

 

Programowanie w języku C++ - przykładowa lekcja z Elementarza

 

Pierwsza lekcja z podręcznika zawiera omówienie budowy programu w języku C++. Dowiadujemy się co to są komentarze, do czego służy biblioteka iostream, oraz jak wyświetlić napis na okno konsoli.

 

 

Programowanie w języku C++ - ilustracje z podręcznika

 

Przykładowe ilustracje z podręcznika pokazują definicje tablicy na przykładzie wagonów pociągu oraz zastosowanie pętli while na przykładzie chomika biegnącego w kołowrotku.

 

 

Programowanie w C++ – Kurs Online dla dzieci

 

Uzupełnieniem książki jest kurs online do nauki programowania dla dzieci i młodzieży. Każde dziecko może zobaczyć krok po kroku, jak się pisze i uruchamia własne programy. Kurs jest połączeniem realnych nagrań z procesu pisania programów w środowisku Replit z animacją komputerową. Zastosowanie animacji sprawia, że kurs jest przyjazny dla dzieci i dzieci chętniej z niego korzystają.

 

 

 

Podsumowanie

 

Nauka programowania jest bardzo korzystna dla dzieci. Pozwala rozwijać ich zdolności, uczyć nowych umiejętności, dzięki którym będą czuć się pewnie w dorosłym życiu. Odpowiednio dobrane materiały, dostosowane do wieku dziecka, ułatwią mu start w nauce i zachęcą do dalszego rozwijania swoich zainteresowań.

 

 

Programowanie dla dzieci i młodzieży | Kurs online | Książka (kagopro.pl)

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl