Opowiadania dostępne są do kupienia (w formie plików do pobrania) na stronie wydawnictwa www.jungoffska.pl i na stronie empik.com oraz do odsłuchu, w serwisach streamingowych Storytel, Audioteka oraz Empik GO.
Z okazji Dnia Dziecka Wydawnictwo Jung-off-ska dodatkowo przygotowało coś specjalnego: promocyjną ofertę na książki drukowane, w tym dwa tytuły nagrodzone w tegorocznej edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku: „35 Maja” (Nagroda Główna) oraz „Mania czy Ania” (Wyróżnienie). Tylko do 31 maja oferta książek i książek z audiobookiem z rabatem -25% w naszym sklepie Promocje w sklepie - Wydawnictwo Jung-off-ska | SKLEP (jungoffska.pl). Zapraszamy!
Lista tytułów objętych promocją:
MANIA CZY ANIA (książka)
MANIA CZY ANIA (książka + audiobook)
35 MAJA (książka)
35 MAJA (książka + audiobook)
EMIL I DETEKTYWI (książka)
EMIL I DETEKTYWI (książka + audiobook
O OPOWIADANIACH
Wydawnictwo JUNG-OFF-SKA powraca z nowymi opowiadaniami Astrid Lindgren. Bogata oferta audiobooków z największymi bestsellerami tej autorki powiększy się o serię opowiadań dla najmłodszych (ale nie tylko!). Wracamy zatem do Bullerbyn i poznajemy wciąż ujmujące czarem historie o życiu siódemki przyjaciół w tym urokliwym miejscu. Wielbiciele rezolutnej Lotty usłyszą o jej nowych przygodach w wyjątkowym czasie Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz w dniu jej urodzin. Pippi jak zwykle nie zawiedzie – będą podróże, sprawunki, spunki i choinkowy zawrót głowy. Emil uraczy aż sześcioma opowieściami tak zabawnymi, że będą mogły przyprawić o ból brzuszka. Wyrywanie zęba, niezdejmowalna z głowy waza czy niekonwencjonalny sposób na pozyskanie funduszy to tylko niektóre przygody tego psotnego chłopca. Lisabet, siostra Madiki, przeżyje bardzo niebezpieczną przygodę. Poznamy też nowych bohaterów: Peter opowie, jak to jest mieć młodsze rodzeństwo, a Lena pierwszy raz pójdzie do szkoły. Lasse za sprawą zaczarowanych okularów zobaczy, że nie tylko on musi chodzić wcześnie spać. A dla nieco starszych dzieci, którym niestraszny czarny humor – historia Szymona Szczapy oraz opowieść o znanym złodzieju hipnotyzerze Assarze Bąblu. I to jeszcze nie wszystko…
Audiobooki w fenomenalnej interpretacji Edyty Jungowskiej, ze wspaniałą oprawą muzyczną i graficzną ukazywać się będą sukcesywnie począwszy od 27 kwietnia do 1 czerwca w ramach Wielkiego Odliczania do Dnia Dziecka.
Oferta audiobooków z największymi bestsellerami Astrid Lindgren powiększy się o serię opowiadań dla najmłodszych. Do 1 czerwca zostanie opublikowanych ponad dwadzieścia opowiadań z ulubieńcami takimi jak Pippi, Emil, Lotta, Madika czy dzieci z Bullerbyn i ich nowymi przygodami. Pojawią się także całkiem nowi bohaterowie!
Dzień dziecka w Bullerbyn Lasse, Bosse, Olle, Britta, Anna i Lisa urządzają Dzień Dziecka małej Kerstin, siostrzyczce Ollego. Chcą by ten dzień był dla niej wyjątkowy i proponują jej zabawy, w jakie bawią się dzieci w Sztokholmie. Jednak jazda na źrebaku, huśtanie wysoko czy kolejka górska ze sznurka wcale nie podobają się malutkiej Kerstin. Okazuje się, że najlepszym pomysłem dla niej są najprostsze zabawy, jak karmienie cielaczka, czy przejażdżka w drewnianym wózku.
Wiosna w Bullerbyn Wraz z nadejściem wiosny Lisa, Lasse, Bosse, Olle, Britta i Anna nabierają nowych niespożytych sił do zabawy. Chodzą po płotach, ujeżdżają byka, taplają się w błocie i wskakują do strumienia. A mała Kerstin zrywa narcyzy w ogródku mamy — tyle że wszystkie! Wieczorem jest ognisko, harce i krzyki, OKLOPNIE dzikie w oczach malutkiej Kerstin.
Boże Narodzenie w Bullerbyn Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W Bullerbyn trwają przygotowania, w których biorą udział Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin. Zwożą drewno na opał, ścinają w lesie choinki, pieką pierniczki i pakują prezenty. Domowa krzątanina i radosne oczekiwanie dzieci z Bullerbyn oraz magia Świąt Bożego Narodzenia udzielą się słuchaczom nie tylko w czasie świąt.
Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze Lotta marzy o dwukołowym rowerze, takim jaki mają jej przyjaciele. Uważa, że jest już dość duża, by zrezygnować z trójkołowego pojazdu. Niestety w dniu piątych urodzin nie dostaje wymarzonego prezentu. Rozczarowana Lotta wykrada cioci Berg duży dwukołowy rower i próbując na nim jechać, zalicza stłuczkę… Czy uśmiech jeszcze wróci na twarz dziewczynki w dniu jej święta?
Pewnie, że Lotta jest wesołym dzieckiem Zbliża się Wielkanoc, Lotta, Jonas i Mia-Maria cieszą się na tradycyjne świąteczne zwyczaje, między innymi poszukiwanie słodyczy ukrytych przez zajączka wielkanocnego. Niestety okazuje się, że wszystkie czekoladowe jajka i inne łakocie zostają wyprzedane i nie będzie czego szukać w sobotni poranek… Lotty nie opuszcza jednak szczęście. Tylko czy dziewczynka wykaże się siłą woli i uratuje świąteczną tradycję?
Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko Zbliża się Boże Narodzenie. Lotta postanawia pomóc chorej cioci Berg. Jednak połączenie nauki jazdy slalomem na nartach z wyrzucaniem śmieci i przekazywaniem bochenka chleba nie kończy się pomyślnie ani dla Lotty ani dla jej Niśka. Ale to nic nie szkodzi, bo Lotta prawie wszystko potrafi! Ciekawe, czy jest w stanie dokonać czegoś niemożliwego i zdobyć choinkę na święta?
Patrz, Madika, pada śnieg! Mała siostrzyczka Madiki Lisabet wybiera się z gosposią na świąteczne zakupy. Chcąc naśladować kolegę jadącego „na gapę” na płozach konnych sań, wsiada na sanie nieznajomego gospodarza, które wywożą ją w głąb lasu. Żeby tego było mało, zły gospodarz zostawia ją na drodze i odjeżdża. Lisabet przeżywa chwile grozy, daleko od domu, sama w lesie podczas śnieżycy. Na szczęście zmarznięta dziewczynka odnajduje ratunek.
Emil i psota nr 325 W Katthult jest środek gorącego lata. Muchy uprzykrzają wszystkim życie, zwłaszcza w porze posiłków. Mama Emila marzy o lepie na muchy, ale oszczędny tata nie chce zgodzić się na jego zakup. Twierdzi, że wobec takiego wydatku cała rodzina niechybnie popadnie w biedę. Emil wpada na pewien pomysł i struga żebraczą laskę…
O tym, jak mała Ida chciała psocić Emil ze Smalandii słynie ze swoich licznych psot oraz wystruganych przez siebie drewnianych ludzików. Pewnego dnia Ida, jego młodsza siostrzyczka, postanawia pójść w jego ślady i zrobić psotę. Okazuje się, że wcale nie jest to takie łatwe… Czy uda jej się trafić za karę do stolarni jak ma w zwyczaju Emil?
Ja też chcę mieć rodzeństwo Pięcioletni Peter pragnie mieć rodzeństwo. Gdy jego marzenie się spełnia i w domu pojawia się maleńka Lena, Peter szybko zmienia zdanie. Płacz i krzyki siostrzyczki, uwaga rodziców skupiona na niemowlaku wyzwalają w nim złość i poczucie odrzucenia. I tak jest, dopóki Peter nie zostaje namówiony do opieki nad maleńką siostrą. Wówczas staje się starszym, ważnym i nie mniej kochanym bratem.
Ja też chcę chodzić do szkoły Peter chodzi do szkoły. Pięcioletnia Lena też chciałaby już chodzić do szkoły, mieć elementarz i zeszyt, i swoją panią, ale jest na to za mała. Pewnego dnia Peter sprawia jej wielką radość, bo zabiera ją ze sobą na lekcje. Lena poznaje panią nauczycielkę i szkolny świat starszych dzieci. Najpierw jest nieco onieśmielona, potem coraz bardziej zaciekawiona. Po powrocie do domu Lena siada przy stole z bratem i udaje, że czyta książkę – w końcu przecież poszła (raz) do szkoły!
Ja nie chcę iść spać Kiedy nadchodzi pora snu, Lasse zawsze bawi się w najlepsze i nie chce iść do łóżka. Pewnego dnia sąsiadka pożycza mu niezwykłe okulary. Dzięki nim Lasse odwiedza wiele małych zwierząt i przekonuje się, że nie tylko on musi chodzić spać. Tego wieczora po raz pierwszy zasypia bez protestów.
Jak coś robić, to porządnie, powiedział Emil Pewnego zimowego dnia niedługo po Bożym Narodzeniu w Katthult odbywa się doroczne przyjęcie dla sąsiadów. Tym razem za sprawą pomysłowej nauczycielki i zaproponowanych przez nią zabaw uroczystość toczy się całkiem inaczej niż do tej pory. Czy Emilowi wreszcie uda się dokonać czegoś, za co tatuś nie tylko, nie zamknie go za karę w stolarni, ale jeszcze go pochwali?
O tym, jak Emil miał wyrwać Linie ząb Tego dnia Lina służąca w Katthult miała pecha. Rozbolał ją ząb i spuchła jej połowa twarzy. Potem użądliła ją osa i spuchła jej druga połowa twarzy. Rycerski Emil, który ma mnóstwo dobrych chęci i jeszcze więcej pomysłów zaproponował jej swoją pomoc – szybką i za darmo. Czy Emil sprawdzi się w roli lekarza?
Boże narodzenie w stajence W domku na wsi dziecko siedzące na kolanach mamy prosi, żeby mu opowiedziała o Bożym Narodzeniu. Mama opowiada, a dziecko wyobraża sobie całą historię, jakby się działa w szwedzkiej rzeczywistości. Wzruszająca, piękna opowieść o tym, jak dwoje ludzi znalazło schronienie w stajni wśród zwierząt i jak urodziło się dziecko, dla którego rozbłysły mocniej gwiazdy.
Pippi znajduje spunka Pewnego dnia Pippi wynajduje nowe słowo o bardzo atrakcyjnym brzmieniu – spunk. Niestety nie zna jego znaczenia. Czy jest to sam czubek pomalowanego na niebiesko masztu flagi? A może spunka kupuje się w sklepie albo można go dostać, tak jak dostaje się wysypki? Jedno jest pewne, Pippi nie spocznie, dopóki nie wyjaśni tej jakże intrygującej zagadki.
Pippi w parku Pippi, Tommy i Annika wraz z koniem oraz małpką, Panem Nilssonem wyruszają do Sztokholmu, by rozprawić się z grasującymi po parku chuliganami. Co zastaną na miejscu? Czy Pippi, najsilniejszej dziewczynce świata, uda się rozprawić z opryszkami nękającymi spacerowiczów?
Assar Bąbel – złodziej nad złodzieje Opowieść o tym, jak niewiele brakowało, by książka o Pippi Pończoszance w ogóle się nie ukazała. Sławny złodziej hipnotyzer kradnie autorce teczkę z rękopisem. Sytuację ratuje… gotowana wieprzowina z konfiturą truskawkową oraz sama Pippi będąca przejazdem w Sztokholmie.
Szymon Szczapa – najstraszniejszy z duchów Smalandii Rodzeństwo odwiedza babcię. Jak zawsze brat i siostra proszą ją o opowiedzenie miejscowej legendy sprzed kilkuset lat. Jest to dość straszna historia parobka na plebanii, który swoim żartem sam sobie wyrządził największą krzywdę. Czy rodzeństwo w drodze powrotnej od babci będzie miało sposobność go spotkać?
Emil i ciasto na kluski Emil nie psoci z premedytacją, psoty mu po prostu same wychodzą i to wbrew jego najlepszym intencjom. To że tatuś daje się złapać w pułapkę na myszy i że ciasto na kluski, a potem na placki ziemniaczane ląduje na jego twarzy, to przecież nie wina Emila. Cała sobota spędzona za karę w stolarni daje mu się mocno we znaki i chłopiec postanawia się zbuntować…
Emil i waza Pewnego dnia w Katthult na obiad był rosół. To ulubiona zupa Emila, więc to zrozumiałe, że nie chciał pozostawić na dnie wazy choćby małego jej łyczka. Tylko, że głowa łatwo weszła do pięknej wazy w kwiatki, ale wyjść już nie chciała. I tak Emil z głową, która na dobre utknęła w wazie, jedzie do doktora po pomoc. Czy uda się ocalić Emila? A co z drogocenną wazą?
Lis i skrzat Pewnej zimowej gwieździstej nocy wygłodniały lisek zakrada się do zagrody. W kurniku panuje popłoch, kury wyczuwają zbliżające się niebezpieczeństwo. Za to mieszkańcy gospodarstwa nic nie podejrzewają, w najlepsze celebrują święta. Jest jednak ktoś mały i niepozorny, kto czuwa i kto wie, jak sobie poradzić z intruzem…
Choinka u Pippi Pippi zaprasza wszystkie dzieci z okolicy do swojego ogrodu na uroczystość rozbierania choinki. W mroźny wieczór dzieci ruszają śladem czerwonych cukierków, by ujrzeć piękny świerk obładowany słodyczami i tajemniczymi paczuszkami. Małych gości czeka pyszna zabawa i niespodzianki Pippi!
Pippi idzie na zakupy Pewnego dnia Pippi otwiera walizkę pełną złotych monet i postanawia, że wybierze się na zakupy razem z Tommym i Anniką. Kilogramy cukierków rozdane dzieciom z okolicy i wyczyszczony z towaru sklep z zabawkami to nie jedyne ślady bytności Pippi w miasteczku.
Urodziła się 14 listopada 1907 roku w południowo-wschodniej Szwecji, w niewielkim miasteczku, Vimmerby. Jej rodzice, Samuel August i Hanna Ericsson, byli zamożnymi rolnikami, prowadzili gospodarstwo Nas w Smalandii. Pierwszy tekst Astrid Lindgren opublikowała, gdy miała 13 lat – jej szkolne wypracowanie zamieściło lokalne pismo „Gazeta Vimmerby”. Trzy lata później, po ukończeniu gimnazjum, została redaktorką i korektorką tego pisma. Mając 18 lat zaszła w ciążę, chcąc uniknąć skandalu, wyjechała z rodzinnego miasteczka i przeniosła się do Sztokholmu. Tam urodziła syna, Larsa, którego oddała zastępczej rodzinie: państwu Stevens. W tym czasie ukończyła kursy stenografii i maszynopisania i rozpoczęła pracę, najpierw w dziale radiowym Szwedzkiej Centrali Księgarskiej, a potem – w Królewskim Klubie Automobilowym, gdzie poznała swojego męża Sture Lindgrena. Po ślubie i urodzeniu córki Karin przestała pracować na etacie. W czasie wojny pisała „dziennik czasu wojny” i zatrudniła się w służbie wywiadowczej jako cenzor korespondencji. Wtedy zaczęła też pisać pierwszą książkę: „Zwierzenia Britt-Marii”. Jak sama mówiła, popchnęła ją do tego nuda, kiedy siedziała unieruchomiona w domu po skręceniu nogi. Wiosną 1944 roku zaczęła pisać o dziewczynce wymyślonej przez Karin: Pippi Langstrump. Pierwsze recenzje były dla Lindgren miażdżące. Pisano, że Pippi to nienormalne dziecko, że metody wychowawcze, jakie proponuje, są niedopuszczalne. A sama Lindgren to „niekulturalne beztalencie”. Ale czytelników to nie zrażało. Książka zachwyciła najpierw dzieci w Szwecji, a potem na świecie. I to mimo cenzury, która dawała dzieciom, np. we Francji, mocno okrojoną wersję Pippi. Ta krytyka nie zraziła Astrid Lindgren. W ciągu 37-miu lat napisała ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci. W 1958 roku dostała medal Hansa Christiana Andersena, w 1994 – nagrodę Right Livelihood Award, zwaną „alternatywnym Noblem”, w 1996 – rosyjska Akademia Nauk nazwała na jej cześć asteroidę „3204 Lindgren”. Ostatnie lata życia spędziła w skromnym apartamencie w Sztokholmie. Zmarła po infekcji wirusowej 28 stycznia 2002 roku.
AUDIOBOOKI BĘDĄ DOSTĘPNE TYLKO W DOWNLOADZIE I STREAMINGU
czyta: Edyta Jungowska
reżyseria: Rafał Sabar, Jacek Sut
tłumaczenie: Anna Węgleńska, Marta Rey-Radlińska
projekt okładki i ilustracje: Piotr Socha
Rodzicu!
xPodaj nam swój e-mail, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.