Wybierz miasto:

Miasto:

Super miejsce na grill w środku lasu

2023-06-29

 

Kolejny wpis z cyklu Co robić z dzieckiem niedaleko Krakowa :) Tworzymy tą wiedzę z Wami- mamami, które , jak Wy szukacie ciekawych miejsc z dziećmi w naszym mieście.

 

Kolejne atrakcje przygotowała dla nas mama- Pani Malwina Liszka - mama 3 dzieci, pasjonatka aktywnego spędzania czasu z dziećmi, która na co dzień mieszka w okolicach Krakowa. Dziś pokaże Wam idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Pani Malwina prowadzi ciekawe konto na Instagramie, na które serdecznie Was zapraszamy:

 

Malwina Liszka-Piwowarczyk (@malwina_liszka) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

 

Miejsce “Grillove” na zboczach Uklejny w beskidzie myślenickim to kolejna propozycja na przyjemną wędrówkę z dziećmi po lesie. Wiata Grillove jest idealnym miejscem na rodzinny biwak nawet w czasie gorszej pogody. Jest też dobrym miejscem na przystanek w drodze na najbliższe szczyty. No i można tam dotrzeć z wózkiem dziecięcym. Zobacz, skąd wyruszyć i jak wygląda trasa.

 

 

 

Uklejna (677 m.n.p.m.) to szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Pasmo to przez jednych zaliczane jest do Beskidu Makowskiego, przez innych do Beskidu Wyspowego dlatego informacje o tamtejszych szlakach znajdziesz w mapach i przewodnikach obu tych obszarów. Uklejna znajduje się województwie małopolskim, w powiecie myślenickim. Góruje nad miastem Myślenice. Oba szlaki na Uklejnę rozpoczynają się w rekreacyjnej dzielnicy Myślenic - na Zarabiu, gdzie usytuowany jest także rezerwat przyrody Zamczysko nad Rabą  z ruinami średniowiecznego zamku obronnego.

 

 

Idealne miejsce na grill w środku lasu

 

            Ja jednak dzisiaj nie na samą górę chcę Was zabrać, ale w miejsce ukryte na jej zboczu. Jest to duża drewniana wiata z kamiennym grillem, stołami i ławkami oraz stojakiem na rowery. Miejsce to, jak i tamtejszy obszar lasu, należąca do Nadleśnictwa Myślenice. Jest to idealne miejsce na biwak czy spotkanie integracyjne dla kilku rodzin lub grupy zorganizowanej np wycieczki klasowej z przedszkola czy szkoły, ponieważ jest tam naprawdę dużo miejsca i to pod zadaszeniem!

 

Jak dojść do miejsca Grillove na zboczu Uklejny?

 

Samochód zaparkować można na rozległym parkingu poniżej dolnej stacji wyciągu narciarskiego Sport Arena. Początek trasy to droga asfaltowa przez las, która prowadzi w górę. W pewnym momencie odbija w lewo szeroka leśna droga, która prowadzi do aż do szlabanu (nie można wjeżdżać tam samochodem). Po jego ominięciu do końca trasy idziemy szeroką ubitą drogą leśną, którą prowadzi zielony szlak rowerowy. Kierujemy się w stronę czarnego szlaku rowerowego, gdzie pojawi się dość charakterystyczny ostry zakręt. Wchodzimy na czarny szlak rowerowy i po przejściu kilkuset metrów po lewej stronie na wzniesieniu zobaczymy drewnianą wiatę.

 

 

Informacje o trasie:

Początek trasy: parking przy dolnej stacji narciarskiej Sport Arena (miasto Myślenice - dzielnica Zarabie - droga na górę Chełm)
Długość trasy: 2 km (w jedną stronę)
Czas wyjścia: 1 h
Czas zejścia: 30 min
Podejścia: 150m
Zejścia: 150m
Kolor szlaku: zielony szlak rowerowy i czarny szlak rowerowy
Podłoże: szeroka, leśna, ziarnista droga
Infrastruktura: po drodze drewniana ławeczka, a w punkcie końcowym wiata z kominkiem

 

 

Gdzie można iść dalej z wiaty Grillove pod Uklejną?

 

Jeśli macie ochotę na dalszą wędrówkę, to z wiaty Grillove możecie powędrować w 3 miejsca:

 

  1. Szczyt Uklejny - prowadzi tam czerwony szlak w kierunku północnozachodnim - schodząc w stronę Myślenic dotrzemy do Rezerwatu “Zamczysko nad Rabą” z ruinami średniowiecznego zamku.
  2. Mały Szlak Beskidzki na odcinku Uklejna – Śliwnik – Działek – Kudłacze - prowadzi tam szlak turystyczny czerwony w kierunku południowo wschodnim (5.7 km; 1:54 h; suma podejść 284 m ; suma zejść 217 m; Schronisko PTTK na Kudłaczach, 727 m n.p.m.; 8 pkt GOT)
  3. Góra Chełm - idziemy czerwonym szlakiem na Śliwnik i przed nim odbijamy w prawo na czerwony szlak rowerowy a następnie znowu w prawo na zielony szlak turystyczny (5.6 km; 1:46 h ; Suma podejść 239 m; Suma zejść 159 m; Najwyższy punkt 645 m n.p.m.; 6 pkt GOT)

 

 

Uklejna była jednym z miejsc spotkań w ramach projektu Leśne Soboty na który serdecznie Was zapraszamy!

Akcja ta ma na celu promowanie wśród rodzin wspólnego spędzania czasu na łonie natury w okolicach Powiatu Myślenickiego. Cel ten realizowany jest przez cyklicznie organizowane wyprawy w okoliczne miejsca zielone. Każde spotkanie ma część edukacyjną i część zabawową. Organizatorzy chcą w ten sposób przekazać uczestnikom zarówno wiedzę, jak i narzędzia do odkrywania lokalnych wartości geograficznych i przyrodniczych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.lesnesoboty.pl oraz na Facebooku Leśne Soboty i Instagramie .

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl