Wybierz miasto:

Miasto:

Wakacje z dziećmi w zamkach i pałacach

2021-03-25

Czy próbowaliście kiedyś odnaleźć Białą Damę w polskich zamkach i pałacach??? My postawiliśmy sobie taki cel w roku 2020 – w poszukiwania wyruszyliśmy nie sami, lecz z naszymi dziećmi Lidką (8lat) i Kubą (10lat).  Upodobaliśmy sobie odkrywanie tajemnic polskich zamków i pałaców. Każda taka wyprawa niesie ze sobą moc atrakcji, ciekawostki, historię, a czasami nawet szczyptę adrenaliny… Jesteście ciekawi, czy udało nam się ją spotkać? Czy zamki i pałace mogą być atrakcją dla dzieci? Czy w Polsce można ciekawie spędzić czas? Zapraszamy do lektury.

 

 

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim należącym niegdyś do Marianny Orańskiej.  Już z zewnątrz robi on niesamowite wrażenie. Wnętrza wymagają jeszcze wielu zabiegów remontowych, ale obecny właściciel robi wszystko, aby i one w niedługim czasie prezentowały się równie okazale. Polecamy również odwiedzić ten obiekt w niedzielne popołudnie i pospacerować dookoła pałacu – jest urzekająco pięknie, a dzieci mają tam dużo miejsca do biegania.

Na naszym kochanym Dolnym Śląsku trafiamy do Niemodlina – mała miejscowość z zamkiem  książęcym  znajdującym się tuż za rynkiem. Wejścia do niego bronią jego aktualni gospodarze,  okazałe daniele i pawie. Jakub Kolski nagrał w nim swój słynny film Jasminum. A my mieliśmy okazję posmakować pyszną wędzoną rybę, którą pan w stroju książęcym  przygotował dla nas na zamkowym dziedzińcu.

 

Z Niemodlina już niedaleko do Trzebieszowic. Wybudowany w XVI wieku pałac , zaprasza do swoich wnętrz i tych dużych i małych. Możemy tam obejrzeć piękne sale barokowe i neobarokowe, salon lustrzany, secesyjny, dziedziniec i zabytkowy park z rzadkimi gatunkami drzew. Lidka czuła się tutaj jak prawdziwa księżniczka z bajki. Ponoć pod zamkiem znajduje się również jaskinia, do której jednak nie udało nam się niestety dotrzeć. Szkoda, bo może właśnie tam ukrywa się biała dama, której nie możemy znaleźć…

 

 

Najbliższy naszemu sercu jest pałac Nowizna, który położony jest w pobliżu Dzierżoniowa. Jesteśmy tam bardzo często, mieszkamy niedaleko. Jego starsza część wybudowana została w 1560 roku . Obecny właściciel Rafał Maciejewski robi wszystko, by pałac odzyskał swój dawny blask. Z tą zabytkową budowlą  związanych jest szereg tajemnic i legend o których właściciel chętnie opowiada dzieciom oraz osobom dorosłym.   Zwiedzający, którzy zachowają ciszę  mogą dosłyszeć głosy wydobywające się z ciemnych zamkowych lochów. Słychać jęki  więźniów i szczęk łańcuchów. I za każdym razem, kiedy tam jesteśmy wujek straszy swoich siostrzeńców Białą Damą, lecz jeszcze nigdy do tej pory nas z nią nie zapoznał…

 

 

Szukamy zatem dalej i trafiamy na Pałac w  Kamieńcu  - znajduje się on w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Odwiedziliśmy go w słoneczny lipcowy weekend. Jest tak pięknie położony, że żal było opuszczać  taras widokowy. Rozciągające się widoki stanowią prawdziwą ucztę dla  oczu.  Warto tam też zawieźć dzieci, które będą miały do dyspozycji  rozległy i bezpieczny  zieleniec. Pałac oferuje pyszną kuchnie, również z menu dla dzieci. Do dyspozycji jest badminton, z którego skorzystaliśmy. I już chcieliśmy zająć się poszukiwaniem Białej Damy, ale złapała nas tam okrutna burza z piorunami. Zastanawiamy się, czy nie był to znak, żeby tutaj nie węszyć….

Dolny Śląsk, mimo iż obfituje w zamki i pałace nie zaspokoił naszej ciekawości, postanowiliśmy zatem ruszyć dalej…

 

 

Pałac Czartoryskich w Puławach to żywa  lekcja historii.  Tam również – podobnie jak w Niemodlinie, możemy podziwiać   piękne pawie, od których nasze dzieci nie mogły oderwać wzroku. Płac można zwiedzać , dzieciaki były zachwycone. Oczywiście teren zielony ze spacerującymi pawiami to uczta dla oczu nie tylko dla dorosłych.

 

Duże wrażenie zrobiło na nas miasto Lublin.  Będąc tam musieliśmy koniecznie  zobaczyć zamek królewski i kaplicę Trójcy Świętej, gdzie trzeba uiścić symboliczną opłatę za wstęp. Możemy potwierdzić, że warto. Robi wrażenie nawet na najmłodszych odwiedzających.

 

Zmieniamy kierunek i odwiedzamy Zamek Czocha.  Piękny ale posiadający wyjątkowo niechlubną tradycję, bowiem w czasie ostatniej wojny był siedzibą  formacji  niemieckiej SS a co za tym idzie świadkiem wielu okrutnych zbrodni. To jednak już historia. Dzisiaj to ekskluzywny hotel z pyszną kuchnią. Nocleg w pięknych komnatach to wielkie przeżycie dla dzieci i zupełnie inne doświadczenie niż pobyt w hotelach.

Zamek Kórnik –  czy tutaj w końcu udało nam się spotkać Białą Damę??? Odpowiedź brzmi TAK. Jeżeli i Wy chcecie się zaprzyjaźnić z tą panią, koniecznie odwiedźcie ten obiekt! Naprawdę warto!!!

 

 

Autorka zdjęć i tekstu -Agnieszka Szymańska- uczestniczka konkursu wakacyjnego Poleć i Wygraj Wakacje

 

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl