Wybierz miasto:

Miasto:

Wspaniałe parki w centrum miasta

2023-03-09

 

Kolejny wpis z cyklu Co robić z dzieckiem w Krakowie w danym rejonie Krakowa :) Tworzymy tą wiedzę z Wami- mamami, które , jak Wy szukacie ciekawych miejsc z dziećmi w naszym mieście.

 

 

Kolejne atrakcje przygotowała dla nas mama- Pani Katarzyna Miłek- mama 2 dzieci, pasjonatka biegania, która na co dzień mieszka w Hucie. Dziś pokaże Wam 2 wspaniałe parki w centrum miasta. Pani Kasia prowadzi ciekawe konto na Instagramie, na które serdecznie Was zapraszamy:

 

Kasia * bieganie * tanie wycieczki * aktywna mama x2 (@buszuj.po.kraju) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

 

 

Znasz te dwa piękne parki w bliskim sąsiedztwie Galerii Krakowskiej?

 

Ciekawa jestem czy wiesz, że kilka minut drogi od Galerii Krakowskiej można spędzić czas w dwóch fajnych parkach?

Pierwszy park Jalu Kurka został odkupiony przez UM Krakowa od Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, pod koniec 2022 roku. Zarząd Zieleni Miejskiej po uporządkowaniu terenu udostępnił go z powrotem dla mieszkańców w dniu 1.01.2023 r. Czy można lepiej rozpocząć Nowy Rok niż spędzenie czasu w nowiutkim Parku? Można. Jednak ja z córkami zdecydowałyśmy się na spacer po spokojnej, zielonej enklawie w ruchliwym centrum Krakowa. Tuż przy Galerii Krakowskiej. Park Jalu Kurka zajmuje obszar 1,67 ha. Jest niewielki ale wystarczający aby w nim pospacerować, odpocząć a dzieci pobiegały lub pojeździły na rowerze czy hulajnodze.

 

W parku zostały odnowione ławki i kosze na śmieci, więc można zrobić sobie mini piknik, chwilę odpocząć od miejskiego zgiełku i jednocześnie pozostawić po sobie porządek.

 

 

Park Jalu Kurka swą nazwę zawdzięcza polskiemu poecie, który należał
do Krakowskiej Awangardy i urodził się również w Krakowie. Rozgłos przyniosła mu powieść „Grypa szaleje w Naprawie”, za którą dostał Nagrodę Młodych Polskiej Akademii Literatury.

 

 

 

Od strony ulicy Szlak widać ogrodzony Pałac Tarnowskich, którego niegdyś park był nieodłącznym elementem.

Do parku można wchodzić codziennie w godzinach 6:00-22:00. Wejście jest tylko jedno od ulicy Szlak 73.

 

 

Po małym pikniku oraz spacerze udałyśmy się do kolejnego parku, który znajduje się po drugiej stronie Galerii Krakowskiej. Zatem przechodzimy przez Galerię, Dworzec PKP oraz Dworzec RDA. Udajemy się w górę ulicy Wita Stwosza. Jeśli nie macie wózka, możecie skorzystać ze schodów, które są za przejściem dla pieszych, przechodząc pod obwodnicą.

Kasztanowy Ogród Krakowian jest jeszcze mniejszy niż Jalu Kurka ale Wasze dzieci będą nim zachwycone. Wrażenie robią dwie drewniane budowle, przypominające… kasztany. Do ich wnętrza można wejść, wspinać się i zjeżdżać ze zjeżdżalni. Oba drewniane kasztany są ze sobą połączone, więc dzieci mogą przechodzić z jednego do drugiego.

 

 

Wasze dzieci mogą tutaj również wyżyć się artystycznie na ogromnej tablicy
do pisania kredą. Pamiętajcie aby wziąć ją ze sobą. Obok znajdują się ogromne cymbałki, na których można wygrywać dowolne melodie. Jeśli mało Wam wrażeń, zakręćcie kolorowym kołem i wykonajcie odpowiednią ilość konkretnego ćwiczenia.

 

 

Zmęczeni? Skorzystajcie z jednej z huśtawek/ławek i odpocznijcie. W lecie oprócz cienia, które dają drzewa dodatkową ochłodę przyniosą Wam lody, które możecie tu kupić.

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl