Wybierz miasto:

Miasto:

Wybieramy rowerek dla małego cyklisty

2024-03-26

Jazda rowerowa to jeden z najlepszych sposobów, by zaszczepić dziecku zamiłowanie do aktywności fizycznej. Pomaga ona nie tylko rozwijać motorykę, ale również wyrabia w młodym człowieku zdrowe nawyki. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę szukając odpowiedniego jednośladu dla małego kolarza?

   

Co wybrać na dobry początek?

 

Przyjmuje się, że dziecko wykazuje gotowość do rozpoczęcia nauki jazdy na rowerze w wieku 3-4 lat. Jednak, jak wiemy, każdy malec rozwija się w innym tempie. Dlatego nim rozpoczniemy intensywne treningi, upewnijmy się, że nasza pociecha przejawia zainteresowanie rowerem, próbuje wsiadać, czy powoli się poruszać. W innym przypadku możemy skutecznie ją zniechęcić do prób jazdy.

Zazwyczaj pierwszym wyborem rodziców jest zakup rowerka biegowego dla ich dziecka. Jest to świetny sposób na rozwinięcie zmysłu równowagi u malucha, wzmacniając jednocześnie jego mięśnie oraz układ odpornościowy. Poprzez korzystanie z rowerka biegowego, przyszły cyklista może wypracować dobre nawyki, które w przyszłości ułatwią mu przejście na tradycyjny rower z pedałami. Ważne jest także pamiętanie o regularnym rozwoju fizycznym dziecka, co przyczynia się do jego ogólnego zdrowia i samopoczucia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Jeżeli ominął nas etap biegówki, nic straconego. Dostępny jest bowiem szeroki wybór rowerów dziecięcych w wielu rozmiarach oraz wersjach stylistycznych, zachęcających maluchy do rozpoczęcia nauki. Taka wersja wymaga od dziecka nieco bardziej rozwiniętych umiejętności psychoruchowych, jednak daje niesamowitą radość i satysfakcję. Żeby rozpocząć przygodę szkraba z jazdą rowerową, musimy jedynie wybrać model dopasowany do potrzeb oraz wymiarów naszej pociechy.

 

 

Rower dziecięcy na co zwracać uwagę przy zakupie?

 

W pierwszej kolejności musimy dobrze dopasować rozmiar roweru. Źle dobrany sprawi, że mały kolarz nie będzie czuł się pewnie podczas jazdy. Jak rozpoznać, że wybraliśmy model o odpowiednich parametrach? Dziecko powinno siedzieć nieco pochylone do przodu, mieć lekko ugięte łokcie oraz nogi w kolanach. Jest to najbardziej ergonomiczna postawa, która w pełni pozwala cieszyć się aktywnością. Malec powinien poruszać się swobodnie, bez problemu chwytać za kierownicę. Zwróćmy także uwagę na ciężar – wybierajmy modele o niskiej wadze, aby malec nie miał problemu z ich podniesieniem.

 

Jeżeli chodzi o wybór rozmiaru, najlepiej sugerować się wiekiem dziecka. Dla 3- i 4-latków powinniśmy szukać wersji o kołach 12”, zaś dla cyklistów w wieku od 4 do 6 lat odpowiedniejsze są rowery 14” lub 16”. Przymierzając konkretny model zwróćmy uwagę na jakiej wysokości znajduje się siodełko – powinno znajdować się ono nieco poniżej biodra naszego malucha. Po zejściu z rowerka dziecko powinno pewnie opierać stopę o podłoże. Jeśli szukasz bogatej oferty rowerów dziecięcych w różnych cenach i stylach, warto zajrzeć na Centrumrowerowe.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór modeli dopasowanych do potrzeb i preferencji każdego malucha. Tam też możesz skonsultować się z ekspertami w celu znalezienia idealnego rozmiaru i wagi roweru dla Twojego dziecka.

 

Warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników

 

Obecnie możemy przebierać w wyjątkowo szerokiej gamie modeli w naprawdę dużym przedziale cenowym. Może to stanowić pewien problem dla rodziców, którzy chcąc wybrać najlepszy produkt dla swojego dziecka dadzą się skusić opisami producenta.

By mieć pewność, że wybrany przez nas model spełni oczekiwania zarówno małego cyklisty, jak i nasze, dobrym pomysłem jest zaczerpnięcie opinii innych rodziców w Internecie. Na forach możemy dowiedzieć się, jakie produkty są szczególnie polecane, a które lepiej omijać. Taka wiedza jest nieocenioną skarbnicą, która może znacznie ułatwić podjęcie decyzji.

 

 

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 

Zanim rozpoczniemy szalone rajdy, powinniśmy zatroszczyć się przede wszystkim o bezpieczeństwo naszej pociechy. W tym celu zadbajmy o odpowiednie akcesoria do jazdy, wywrotki są bowiem nieodłącznym elementem nauki. Dlatego nigdy nie zapominajmy o kasku. Dobrze jest także pomyśleć o rękawiczkach ochronnych czy też o ochraniaczach na łokcie i kolana. Będą one nieocenione przy upadku.

Zanim wyruszymy na wycieczkę, sprawdźmy również, czy hamulce są w pełni sprawne. Na pierwsze lekcje wybierzmy się z zamontowanymi kółkami bocznymi. Pomogą one oswoić się dziecku z nowym jednośladem, a także zwiększą jego poczucie bezpieczeństwa. Warto dodatkowo zamontować uchwyt do prowadzenia roweru – dzięki niemu będziemy mieć kontrolę nad kierunkiem, w którym się porusza. Unikniemy tak sytuacji, w której dziecko zjedzie na ulicę lub zderzy się z innym uczestnikiem ruchu.

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl