Wybierz miasto:

Miasto:

Wycieczka niedaleko Krakowa- Skansen

2023-05-05

Kolejny wpis z cyklu Co robić z dzieckiem niedaleko Krakowa :) Tworzymy tą wiedzę z Wami- mamami, które , jak Wy szukacie ciekawych miejsc z dziećmi w naszym mieście.

 

 

Kolejne atrakcje przygotowała dla nas mama- Pani Katarzyna Miłek- mama 2 dzieci, pasjonatka biegania, która na co dzień mieszka w Hucie. Dziś pokaże Wam idealne miejsce na fajny weekend. Pani Kasia prowadzi ciekawe konto na Instagramie, na które serdecznie Was zapraszamy:

 

Kasia * bieganie * tanie wycieczki * aktywna mama x2 (@buszuj.po.kraju) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

 

 

 

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

 

Muzeum w Wygiełzowie to nie tylko skansen ale również dwór z Drogini oraz górujący nad tymi terenami zamek Lipowiec. 

Skansen w Wygiełzowie to 5 ha zadrzewionego terenu z alejkami, starymi chatami oraz kościołem i dzwonnicą. Możemy tu spędzić na prawdę sporo czasu. Przy alejkach znajdują się ławki, więc można w każdej chwili zrobić przerwę w zwiedzaniu. 

Najstarszym obiektem, który tutaj się znajduje jest kościół z Ryczowa z 1623 roku. Zaraz obok stoi dzwonnica z Nowej Góry z 1778 roku. Polecam zaglądać do każdego otwartego budynku, w tym do kościoła.

 

Innymi ciekawymi obiektami znajdującymi się tutaj jest chałupa sołtysa z Przegini Duchownej z 1862 roku oraz duża zagroda z dziedzińcem w środku. W byłym spichlerzu
z 1789 roku organizowane są tymczasowe wystawy. My trafiłyśmy na wystawę malarstwa autora, którego... sobie nie sprawdziłam. Prace były w stylu Zdzisława Beksińskiego. Oprócz spichlerzu są jeszcze dwie wykorzystane chaty. W domu podcieniowym z Alwerni z 1825 r. znajduje się sklep z pamiątkami oraz karczma z Minogi gdzie funkcjonuje restauracja. 

 

 

Największym muzealnym obiektem jest Dwór z Drogini, do którego nie weszłyśmy. Przeszkodą na samym wstępie były schody po których nie wjadę wózkiem. Obecnie
w dworze znajduje się administracja Muzeum oraz stała eskpozycja wnętrz. Organizowane są tutaj konferencje oraz koncerty.

 

Oficjalne otwarcie Muzeum odbyło się w 1973 r., prezentuje ono kulturę Krakowiaków Zachodnich. Była to grupa etniczna zamieszkująca tereny na zachód od Krakowa, po obu stronach Wisły. Obecnie na terenie skansenu/muzeum znajduje się 27 zabytkowych obiektów, amfiteatr, mała scena, karczma, 2 place zabaw, mała ścieżka sensoryczna
i muzyczna, dwór oraz zamek.

 

 

Muzeum ma kilka nowości. Największą z nich jest amfiteatr oraz mała scena na prawo
od wejścia. Drugą nowością jest ścieżka sensoryczna, na której poznacie różne materiały do budowy domu i coś co spodoba się Waszym dzieciom najbardziej. Ciekawe instrumenty muzyczne. Do Dworu z Drogini można przejść przez teren skansenu a nie jak kiedyś drogą obok. Powstał drugi plac zabaw, do którego aby się dostać, trzeba wyjść z terenu skansenu i dojść drogą. Największą zmianą jaka zaistniała jest zamknięcie zamku, który zawsze był czynny.

 

 

Organizacja miejsca.

Ubikacje są wolnostojące mniej więcej pośrodku terenu skansenu. Toaleta jest również
w karczmie ale wózkiem tam będziecie mieli problem wjechać.

Parking jest bezpłatny. Mały plac zabaw, ścieżka muzyczna i sensoryczna znajdują się zaraz po lewej stronie od wejścia. Większy plac zabaw umiejscowiony jest poza terenem skansenu. Do Dworu z Drogini dojdziecie przez skansen aczkolwiek może być problem
z podjazdem po żwirku wózkiem. 

Wszystkie obiekty rozlokowane są w niewielkich odległościach od siebie. Do większości obiektów można dosłownie zajrzeć ale nie wolno dotykać eksponatów. Są one oddzielone od zwiedzających.

 

Praktyczne informacje.

Najważniejszą informacją jest to, że zamek Lipowiec jest zamknięty do odwołania.

Obiekty są otwarte całorocznie ale od listopada do lutego czynne są do godziny 15:00. 
W sezonie letnim, od marca do 31 października, muzeum czynne jest w godzinach 8:00-18:00.

Osoby i dzieci poruszające się na/w wózkach mogą mieć tu problem, alejki wysypane
są żwirkiem i czasami ciężko było mi nim jechać. Do chat również wózkiem nie wjedziecie, nie licząc spichlerza. Dziecko trzeba brać na ręce. 

Do karczmy i ubikacji w środku też prowadzą schody.

W czasie miesięcy, w których dzieci uczęszczają do szkół trzeba liczyć się z wycieczkami szkolnymi, od najmłodszych dzieci po młodzież.

Organizowane są tutaj różnego rodzaju wydarzenia typu: czasowe wystawy, koncerty, jarmarki Bożonarodzeniowe, noc w muzeum, odpusty czy festiwal Etnomania. 

Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Bilet ulgowy kosztuje 8 zł, normalny 12 zł, opłata
za przewodnika w skansenie to koszt 35 zł.

 

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

  1. Podzamcze 1, Wygiełzów

tel. do kasy 32/613-40-62

http://mnpe.pl/

 

 

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl