Wybierz miasto:

Miasto:

Wydawnictwo Adamada: "Pod tym samym niebem"

2021-03-20

"Pod tym samym niebem" Roberta Vescio - Książka o tęsknocie i przyjaźni dla najmłodszych.

 

 

 "Pod tym samym niebem" to ciekawa książeczka przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Porusza problem tęsknoty za przyjacielem będącym daleko stąd, gdzieś na drugim końcu świata. Za przyjacielem, o jakim często marzymy w dzieciństwie, za którym tęsknimy, kiedy wyjeżdżamy daleko, o którym myślimy, jeśli zdarzyło się nam, że musieliśmy się rozstać...

 

 

 

 

   Treść książeczki wydaje się prosta, ilość zdań - jest bardzo oszczędna, wręcz banalna w swej formule. Dwoje dzieci po przeciwnych stronach świata pragnie się zaprzyjaźnić, zobaczyć. Tęsknią i myślą o sobie, wspominają... Chcieliby się zobaczyć, pragną nawiązać kontakt z drugą osobą i obejrzeć świat. który dla każdego z nich jawi się jako coś zupełnie odrębnego, innego, zarazem pociągającego.  Smucą się, bo dzieli je ogromna odległość, przestrzeń wręcz nie do pokonania. Jednak nie tracą nadziei.

 

 

   Nagle jak za sprawą magii rodzi się myśl - pomysł, jak przebłysk światła. Jedno z dzieci już wie, jak zanieść wiadomość tej drugiej osobie. Wysyła ją korzystając z pomocy niezwykłego posłańca... Nie skończę tej historii, doczytajcie ją do końca... lub dopowiedzcie sobie sami... jak chcecie;)

 

 

 

   Dla jednych dzieci to będzie historia o tęsknocie i radzeniu sobie z rozstaniem, inni znajdą w niej opowieść o rodzącej się nadziei, o wierze, że można znaleźć rozwiązanie nawet w najtrudniejszej sytuacji. Część z nas znajdzie tu wskazówkę do radzenia sobie w sytuacji rozdzielenia przyjaciół - wynikającego np ze zmiany miejsca zamieszkania. W naszej dzisiejszej rzeczywistości przesłanie zawarte tutaj nabiera zupełnie nowego wymiaru - uczy dzieci sposobu oswajania się z samotnością, przyjmowania tęsknoty za kontaktem z rówieśnikami, za zrozumieniem i akceptacją odmienności, inności, innego podejścia do świata i życia.

 

   Przesłanie, jakie odczytujemy z tej lektury jest proste i czytelne dla każdego. Przyjaźni nie dzielą granice, nie wyznaczają jej, ani odległość geograficzna, ani nasze pochodzenie społeczne, czy status materialny. Każdy z nas, kto miał przyjaciela, tęsknił za nim, poszukiwał jego obecności. Czasem zwykły ludzki gest, drobny znak potrafią dać znać tej drugiej osobie, że nam na niej zależy, budując nieuchwytną nić porozumienia między nami i pozwalając cieszyć się swoim towarzystwem.

 

 

 

 

Czy to możliwe, by zostali przyjaciółmi, choć dzieli ich tak wiele?

 

  Na to pytanie odpowiedź nasuwa się sama. Przyjaźń nie zna granic ani odległości, a dla chcącego podtrzymać kontakt - nie ma rzeczy niemożliwych;) Przesłanie książki jest piękne, niemal idealistyczne. Ale to dobrze, fajnie jest móc wierzyć w prawdziwą przyjaźń;)

 

   Pastelowe, akwarelowe ilustracje Nicky Johnston doskonale przedstawiają dwa zupełnie odmienne światy. Stęsknione dzieci wypatrują siebie nawzajem. Czekają, tęsknią i marzą... W pięknych, subtelnych, nieco poetyckich obrazkach dostrzegamy tę tęsknotę, smutek, nostalgię i oczekiwanie...

 

 

 

   Dla nas to piękna książka o ważnych wartościach, idealna do czytania przed snem, idealna do przegonienia małych i większych smuteczków... Świetna lektura do rozpoczęcia podróży w głąb własnej wyobraźni, do przypomnienia sobie, że w życiu najważniejsze są najprostsze rzeczy i liczą się najważniejsze wartości - przyjaźń, miłość, drugi człowiek...

 

Książka dedykowana jest dzieciom od 3 roku życia, jednak nadaje się również do rozmów o przyjaźni, tęsknocie z dziećmi starszymi;)

 

 

 

Polecamy!

 

 


Książka dostępna jest w sprzedaży od 18 lutego 2021 r.

 

 

 

 

"Pod tym samym niebem"

autor: Roberta Vescio, ilustracje: Nicky Johnston

wiek dzieci: 3+

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl