Wybierz miasto:

Miasto:

Zielony korytarz na Ruczaju -wiesz co to?

2023-08-04

 

Kolejny wpis Co robić z dzieckiem w Krakowie w danym rejonie Krakowa:) Tworzymy tą wiedzę z Wami- mamami, które , jak Wy szukacie ciekawych miejsc z dziećmi w naszym mieście.

 

Kolejną atrakcję przygotowała dla nas mama- Pani Agnieszka Dziadkiewicz- mam 2 dzieci, która na co dzień mieszka na Ruczaju. Zapraszamy na jej pełne inspiracji konto na Instagramie:

 

⭐️Kobieta dojrzała⭐️ODWAGA⭐️Pewność Siebie I Ebook (@agnieszka.mama.blizniakow) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

 

 

W Krakowie mamy mnóstwo atrakcji dla rodzin, wśród nich znajduje się wiele, które wykorzystują niewątpliwą zaletę Krakowa, czyli mnogość terenów zielonych. 

Na krakowskim Ruczaju ze względu na ukształtowanie terenu i położenie mamy wiele terenów spacerowych, a miasto dodatkowo dba o to by je pomnażać. Jednak i tu można się natknąć na betonozę.



Czym są parki linearne i trochę historii?

 

W zasadzie parki linearne są tym samym, co parki kieszonkowe. Różnica polega na tym, że linearne są dłuższe niż szersze :) Oczywiście ludzie nie wymyśliliby takich parków, gdyby nie potrzeba, czyli -po raz kolejny- wciskanie zielonych wysepek w już istniejący ocean betonu w miastach.

 

 

Ale czym tak naprawdę są parki linearne, zapewne nie każdy z Was to wie, więc służę wiedzą.

 

Z założenia parki typu linearnego, jak sama nazwa wskazuje są kształtu pociągłego – liniowego, najczęściej z założenia powstają w miejscach nieużytkowych, stanowiących niejednokrotnie otoczenie cieków wodnych, czy będące nieużytkiem o funkcji komunikacyjnej.

Duże miasta jak Kraków wykorzystują te tereny jako potencjalne miejsce na wprowadzenie zieleni i elementów małej architektury stanowiącej miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. 

 

No to jeszcze przy okazji mały rąbek historii.

Parki linearne powstają już od wielu lat, na świecie znanych jest wiele spektakularnych inwestycji tego typu, a najbardziej chyba znanym jest park The high Line w Nowym Jorku który powstał na bazie nieużytkowanej linii kolejowej. Obecnie jest to jedna z większych atrakcji turystycznych tego miasta.  

 

 

Ruczaj 

 

Od 2018 roku mamy w Krakowie  park liniowy przy ulicy Grota Roweckiego. 

Z jednej strony jest powodem dumy, ale z drugiej jest smutnym dowodem na to, że polskie planowanie urbanistyczne jest jeszcze w powijakach. Jan Gehl, wybitny duński urbanista, po kilkudziesięciu latach badań i pracy na całym świecie, powtarza, że istota ludzka porusza się z prędkością 4 km/h, jest ciekawa innych ludzi i lubi wchodzić z nimi w interakcję. To powinno być podstawą planowania współczesnych miast!!!

 

Park Re-kreacja został wyznaczony ulicami Grota-Roweckiego, Rostworowskiego oraz Zachodniej zajmując imponującą powierzchnię 1 ha. Jego umiejscowienie jest dość osobliwe, bo ciągnie się on wzdłuż ekranów akustycznych wzdłuż ulicy, ale biorąc właśnie pod uwagę takie, a nie inne umiejscowienie jest on oazą spokoju.

 

W parku mamy przede wszystkich alejki przeplatane bujną roślinnością, ale również elementy stanowiące plac zabaw, stół do ping ponga, boisko do mini golfa czy do gry w bule, pełno ławek, huśtawki, a także rowerki treningowe, a obok nich stoliczki z ławeczkami gdzie można urządzić sobie piknik czy zagrać w szachy. 

 

Swoją drogą plac z rowerami treningowymi jest tak imponujący, że aż dziwię się, iż do tej pory nikt nie wpadł na to aby w tym miejscu zorganizować zajęcia indor cycling na świeżym powietrzu :)

 

Dodatkowo na czole parku linearnego, które znajduje się od strony ulicy Rostworowskiego jest wybieg dla czworonogów.

Do parku można dotrzeć bardzo prosto samochodem, wzdłuż bowiem znajduje się obszerny parking, natomiast środkami komunikacji miejskiej do przystanków Norymberska lub Ruczaj.

 

 

 

Park linearny na Ruczaju był pierwszych, ale nie ostatnim jaki powstał w Krakowie.

Obecnie powstają kolejne jak park w Bronowicach wzdłuż ulicy Tetmajera.

Wśród kolejnych parków czeka na realizację również trasa spacerowo-rowerowa wzdłuż koryta rzeki Białuchy na terenie Olszy i Grzegórzek, czyli jednych z najstarszych dzielnic Krakowa. Park z założenia będzie stanowić jeden z etapów rewitalizacji zdegradowanych terenów dawnych bulwarów Białuchy oraz terenów stacji PKP Olsza, a w przyszłości stanowić będą część właśnie parku linearnego rzeki Białuchy.

Gorąco kibicuję takim projektom na terenie miasta Krakowa, które stanowić będą niezbędną część tkanki miejskiej i będą stanowić niezbędnym element rekreacyjny dla mieszkańców królewskiego miasta J

 

 

W skrócie:

  • Park linearny Re-kreacja – Dzielnica VIII Dębniki, dzielnica Ruczaj
  • Położenie – wyznaczony ulicami Rostworowskiego, Zachodnia i Grota-Roweckiego
  • Długość 570 m ! - i tylko 18 metrów szerokości 
  • Powierzchnia - 1 ha
  • Wstęp – brak
  • Parking – wzdłuż parku – wjazd od stacji Orlen – skrzyżowanie Grote-Roweckiego, Rostworowskiego i Norymberska
  • Dojazd komunikacją zbiorową – przystanek Ruczaj tramwaje 11, 18, 52, 62, autobusy 578, 662

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl