Muzeum jest nudne

2018-05-18

Muzeum jest nudne. Tak myślałam całe moje życie. Teraz zmieniłam zdanie, może trochę późno, ale jak to mówią lepiej późno niż wcale. Uczestniczyliśmy ostatnio w warsztatach rodzinnych w Muzeum Etnograficznym przy placu Wolnica, które odbywają się co miesiąc.

Wchodząc do muzeum przenosimy się niemal od razu do dawnych czasów i oglądamy to, jak mieszkali kiedyś ludzie. Jest izba z sypialnią i kuchnią z piecem kaflowym, jest kuźnia i sala szkolna z dawnych lat. Każdy przedmiot w muzeum mam wrażenie skrywa jakąś tajemnicę, historię i czuć wokół magiczną przestrzeń.

Wszystkie warsztaty mnie zachwyciły, choć byliśmy tylko godzinę to miałam ochotę zostać na nich dłużej. Dla starszych dzieci odbywały się kreatywne zajęcia, na których dzieci ze zwyczajnych przedmiotów tworzyły prawdziwe arcydzieła. Świetna zabawa dla całej rodziny i moment, aby pobyć ze sobą i z własną artystyczną naturą.

 

 

Kolejne warsztaty dla dzieci polegały również na tworzeniu, ale tym razem wspólnego dzieła. Pani prowadząca opowiadała jak tworzono dawniej arcydzieła sztuki. Pokazywała również, jak za pomocą mało dostępnych materiałów tworzyli piękne obrazy, które możemy podziwiać do dziś.

W ramach tematyki warsztatów były też zajęcia dla dzieci na temat zdrowia i jego zasad w medycynie chińskiej. W błyskotliwy sposób były wyjaśniane takie pojęcia jak chi, energia życiowa i Yin Yang.

Wchodząc czy wychodząc z muzeum każde dziecko mogło napisać swoje życzenie do Szeptuchy i powiesić na specjalnej ścianie, gdzie się spełniały.

 

 

Następnym razem zdecydowanie wybierzemy się ze starszym dzieckiem, bo niestety nasza 3 latka chciała wszystkiego dotknąć, wszędzie wejść i wszędzie zajrzeć. Tak z 6 letnim dzieckiem myślę, że można muzeum na spokojnie zwiedzić.

Cieszy to, że muzeum jest otwarte dla każdego dziecka. Odbywają się warsztaty umuzykalniające dla dzieci do lat 3 i niemowląt, warsztaty Labolatorium Świata od 3 do 5 lat czy zajęcia dla dzieci od 6 do 9 lat, czyli Klub Latających Podróżników i wiele innych.

 

Szkoda, że za naszych czasów dzieciństwa muzeum kojarzone było z przeszklonymi gablotami, nudnymi opisami przedmiotów i dzieł. Teraz dzieci mają zdecydowanie lepiej. Muzea wychodzą naprzeciw dzieciom tworząc dla nich przestrzeń, w której mogą nie tylko zobaczyć, ale też zrozumieć i przeżywać przeszłość i teraźniejszość.

 

Już dziś zapraszamy Was serdecznie na kolejne warsztaty rodzinne, które odbędą się 2 czerwca. Wstęp wolny. Więcej informacji uzyskacie na stronie:

http://etnomuzeum.eu/warsztaty/etnokalendarz

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Dodaj miejsce przyjazne Dzieciom do BabyGoDziękujemy!
Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":