Wybierz miasto:

Wersja PL Wersja EN

Pływamy razem

2018-09-21

 

 

Dzieci są odważne i nie boją się niczego, tym bardziej wody, z którą spotykają się codziennie podczas kąpieli w wannie. Ale nawet w domowym zaciszu może zdarzyć się jedna sekunda, w której dziecko „zanurkuje w sposób nieplanowany”. A co się stanie, gdy ta wanna będzie nieco większa i głębsza niż domowa?  Czy warto czekać do zajęć pływania w szkole podstawowej? Pytanie jest chyba retoryczne dla większości z nas.

Jak nauczyć dziecko pływać? Są dwie metody i proponuję wypróbować obydwie, a efekty zobaczycie sami. Pierwsza to metoda tradycyjna, polegająca na samodzielnej nauce pływania. Skuteczna pod warunkiem, ze wiemy co robimy (nie mam tu na myśli rodzicielskiej intuicji), mamy głowę pełną pomysłów i umiemy bawić się z dzieckiem. Druga to profesjonalna szkoła pływania.

 

Musze stwierdzić z przykrością (męska duma), że Panie z Delfiteam pobiły mnie na głowę. Zajęcia, w których uczestniczyliśmy z córką należały do kategorii wiekowej 2,0 – 3,5 lat. Chociaż w basenie były również i mniejsze dzieci w troskliwych objęciach mam i tatusiów. Grupa ok. dwunastu rodziców z dziećmi. To co się stało po wejściu do basenu przeszło moje najśmielsze pojęcie i dopiero po zakończeniu doszło do mnie na czym to wszystko polegało.

Nauka to świetna zabawa i właśnie w tym duchu są prowadzone zajęcia. Szkoła dostarcza wszystkie niezbędne do nauki sprzęty jak skrzydełka (obowiązkowe do założenia przez każde dziecko), deski oraz zabawki, co spotyka się z ogólnym poruszeniem i śmiechem dzieci. Zajęcia rozpoczynają się od zapoznania i oswojenia z wodą. Każdy etap nauki jest dokładnie kontrolowany przez instruktorów/ki, a rodzic towarzyszy dziecku cały czas w wodzie. Co ciekawe, instruktorki są cały czas razem z dziećmi i rodzicami w basenie i zawsze znajdują czas, by podejść do każdego, pokazać jak asekurować dziecko  i ewentualnie jeszcze raz pokazać jak co i jak robić. Po każdym ćwiczeniu (ćwiczenie i kilka serii powtórzeń) następuje przerwa. W naszym przypadku było to łapanie baniek mydlanych i jazda na koniku. Zobaczcie nasz krótki filmik:

 

 

Paniom w ciągu jednej sesji udało się osiągnąć to, co mnie nie wyszło przez trzy wizyty na basenie. Nauczyły córkę pływać na plecach, i muszę przyznać, ze było to dla mnie szokiem. Ćwiczenie polegało na położeniu dziecka na swojej klatce piersiowej, tak by głowa spoczywała między obojczykiem, a klatką piersiową i była dobrze asekurowana przed „zalaniem”. Następnie dziecko odpychało się od krawędzi basenu nogami i musiało machać nogami, a rodzic je podtrzymywał.

Nauka pływania na brzuchu… nic prostszego. Wystarczy zabawka i niby kosz na drugim końcu basenu. Dzieci samoczynnie chcąc wrzucić zabawkę do kosza płyną, a każde udane wrzucenie kończy się piątką. Dawno nie widziałem tak dumnych z siebie dzieci.

 

 

Lecz to nie wszystko. Najgenialniejszym rozwiązaniem jest bezwiedne powtarzanie ćwiczeń przez dzieci. Jak? Poprzez tor przeszkód/plac zabaw. Dzieci by np. przejść przez tunel muszą do niego podpłynąć, a później zejść do wody i hop do następnej przeszkody jaką jest zjeżdżalnia.

Czy dzieciom się podoba? Sadzę, ze tak bo, po około 40 minutach tak forsownego jak na nie wysiłku chcą jeszcze i nie chcą opuszczać basenu. Dla mnie najlepsza rekomendacja było założenie rączek przez córkę, tupnięcie nogą i powiedzenie „Ja nie idę do domu Tato”. I tu na pomoc znów ruszyły Panie instruktorki. Pozwoliły nam zostać w ramach wyjątku jeszcze 10 minut, na grupie dla starszych dzieci. Musze przyznać, że i ta grupa bawiła się świetnie.

Jeżeli mi nie wierzycie, sprawdźcie sami idąc na zajęcia …….

 

 

 

Gdzie uczymy?

 

Ø Mały i Duży Basen Korona ul. Kalwaryjska 9
Parking płatny 3,5zł/hw budynku wielopoziomowym z 182 miejscami tuż obok wejścia na basen 
Parking w obowiązującej strefie płatnego parkowania w dowolnym miejscu.

Ø Mały basen Żabiniec ul. Żabiniec 101G 
Parking bezpłatny

Ø Mały i duży basen AWF ul. Jana Pawła II 78 (wjazd od ulicy Nowohucka i dojazd przez ulicę Boguszówka)
Parking płatny 8zł bez limitu czasu lub abonament 50zł za rok

 

 

 

Skontaktuj się z nami:

 

T: 501 192 457 lub 501 192 458
E: biuro@ delfinteam.pl
www.delfinteam.pl

 

 

Na hasło "BabyGo" mamy:

ü Bezpłatne pierwsze wejście na poszczególne zajęcia

ü 10% zniżki na wykup kursu/semestr 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.