W ubiegłym tygodniu wybraliśmy się na nasze pierwsze zajęcia z SI. Nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z takimi zajęciami, stąd towarzyszyło nam zaciekawienie, trochę obawy. Okazało się, że była ona całkowicie nieuzasadniona;) Znaleźliśmy się w kameralnej, przyjaznej przestrzeni, w pokoju z regałami pełnymi zabawek., fascynujących przedmiotów, fajnych huśtawek i wielkich piłek. Okazało się, że na moje dziecko czeka fantastyczna zabawa, podczas której terapeutka sprawdzała, w jaki sposób dziecko reaguje na różne bodźce, czy ma silne napięcie mięśni, jak radzi sobie jego ciało i w jaki sposób reaguje na różne komunikaty.
Przesympatyczna Pani Małgosia zaproponowała świetne zabawy i w doskonały sposób nawiązała relację z moim dzieckiem, do tego stopnia, że wychodząc, prosiło o kolejną wizytę;)
W trakcie pierwszego spotkania standardowo przeprowadzany jest wywiad z rodzicem, w ramach którego możemy zgłosić terapeucie, co niepokoi nas w zachowaniu naszego dziecka, zapytać i poradzić się, a przede wszystkim rozwiać swoje wątpliwości. Terapeutka poprzez przeprowadzenie szeregu ćwiczeń - testów, sprawdza reakcje dziecka i diagnozuje jego potrzeby. Sam proces diagnozy zajmuje dwa spotkania, na trzecim spotkaniu stawiana jest diagnoza i rodzicowi przedstawiony zostaje plan działania. Najważniejsze są regularne ćwiczenia oraz spotkania w gabinecie 2-3 razy w tygodniu. Na efekty pracy trzeba często trochę poczekać, (skuteczna terapia sensoryczna trwa nawet rok), jednak dzięki nim nasze dziecko ma szansę wyrównać różnice i zapobiec pogłębianiu się problemów.
Kiedy myślimy o konsultacji w gabinecie SI?
Jeśli zauważyliście, że Wasze dziecko wyraźnie odstaje od swoich rówieśników, ma trudności z koncentracją, w wykonywaniem poleceń, unika jazdy na rowerze, bądź ma trudności z nauczeniem się jej, z koordynacją ruchów, często potyka się, nie jest sprawne fizycznie, mimo braku wyraźnych przyczyn, jest nadwrażliwe na bodźce dźwiękowe lub dotykowe, ma opóźnieniu w mówieniu, izoluje się od swoich rówieśników, sprawia silne kłopoty wychowawcze (jest agresywne, niespokojne), możecie skonsultować się telefonicznie lub w trakcie wizyty z terapeutą SI. Być może Wasze dziecko potrzebuje terapii metodą SI.
Terapia Integracji Sensoryczna jest formą zabawy.
Ma na celu dostarczenie dziecku podczas aktywności ruchowej odpowiedniej ilości bodźców sensorycznych. Dostarczane bodźce wywołują poprawę integracji bodźców docierających z otoczenia oraz z ciała dziecka. Zabawy podczas prowadzonych zajęć terapeutycznych wpływają korzystnie na prawidłowy rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej dziecka. Wspomagają proces uczenia się i redukują problemy z koncentracją. Wprowadzanie do terapii coraz bardziej skomplikowanych zadań podnosi zaangażowanie dziecka w zajęcia oraz zwiększa jego samoocenę. Prawidłowo prowadzona terapia normalizuje reakcje dziecka na różnego rodzaju bodźce docierające z jego ciała i otoczenia, m.in. dotyk, na który wcześniej reagowało np. rozdrażnieniem lub który ignorowało.
Zajęcia z terapeutą pomagają w ćwiczeniu i usprawnianiu motoryki małej, a także w koordynacji ciała, wpływając na działanie naszego mózgu.
W trakcie zajęć moje dziecko jeździło na brzuchu na desce dmuchając przed sobą piórko, skakało i turlało się na wielkiej piłce, bujało na huśtawce - kole. Pojawiły się także ćwiczenia usprawniające poczucie równowagi - jak jazda na na deskorolce za ręce z Panią terapeutką. Zabawą i jednocześnie sprawdzeniem pracy mózgu dziecka i jego rozeznania w zakresie postrzegania przestrzennego było składanie materaca. Z kolei, siłowanie się z Panią terapeutką na ręce i nogi, czy wreszcie przeciskaniu się przez tunel z materaca - te ćwiczenia miały na celu wpłyniecie na czucie głębokie.
Czekała na nas również prawdziwa walka z hamakiem elastycznym;) Ciężka, wyczerpująca, duża dawka propriocepcji (czucia głębokiego) zwieńczona rzecz jasna sukcesem, bo Plastusiowe dzieciaki tak łatwo się nie poddają;)
Wszystkie proponowane formy zabawy wywołały uśmiech na twarzy mojego dziecka i zapewniały mu maximum bodźców. Po intensywnych ćwiczeniach następowały ćwiczenia wyciszające, wspomagające koncentrację i stymulujące mózg. Do takich ćwiczeń należy praca ręki, manipulacja drobnymi przedmiotami, wymagająca skupienia i koncentracji.
Na zakończenie Pani Małgosia pokazała nam, jaki zastosować masaż, pozwalający na rozładowanie napięcia mięśni u dziecka i wyciszenie go po przebodźcowaniu. Forma masażu była bardzo ciekawa i prosta. Będziemy ją stosować w domu wieczorami;)
Więcej informacji o zakresie diagnostyki i metodach pracy w ramach SI znajdziecie na stronie Plastusia.
Na spotkaniach poruszymy takie tematy jak:
- czym jest integracja sensoryczna?
- jak objawiają się zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci?
- jak pomóc dziecku?
- jak zaburzenie integracji sensorycznej wpływają na dalszy rozwój dziecka?
Na spotkaniu będzie też można zadać pytania terapeucie Integracji Sensorycznej i uzyskać krótką konsultację.
Spotkania odbędą się w dniach:
- 15.10.2020 g. 16.30 - Biblioteka z Kotem, ul. Wileńska 59/63, Łódź
- 22.10.2020 g. 16.30 - Biblioteka na Stokach, ul. Skalna 2, Łódź
- 29.10.2020 g. 17.00 - Biblioteka, ul. Piękna 35/39, Łódź
- 04.11.2020 g. 16.30 - Biblioteka pod Babą Jagą, ul. Ossowskiego 4, Łódź
Więcej informacji o zapisach na spotkania, można uzyskać bezpośrednio w bibliotekach.
Zapraszamy Was do śledzenia postów umieszczanych na fb poszczególnych bibliotek.
Serdecznie zapraszamy rodziców, ale także pedagogów, którzy na co dzień pracują z dziećmi.
Lokalizacje gabinetów Plastusia:
1. Gabinet Integracji Sensorycznej Plastuś, ul. Łagiewnicka 54/56, Łódź
2. Gabinet Integracji Sensorycznej Plastuś, Al. Piłsudskiego 133 D, Łódź
Kontakt:
https://www.facebook.com/Plastu%C5%9B-Gabinet-Integracji-Sensorycznej-1890111374600003/
Krakowski Portal Rodzinny BabyGo.pl serdecznie zaprasza :)
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.
Mapa:
Wydarzenia i firmy:
Rodzicu!
xDodaj miejsce przyjazne Dzieciom do BabyGo
Rodzicu!
xPodaj nam swój e-mail, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.