Wybierz miasto:

Miasto:

Kopalnia Soli w Wieliczce- warto?

2023-05-05

Jeśli w Kopalni Soli w Wieliczce byliście ostatnim razem jako dzieci i zastanawiacie się czy warto ją zwiedzić z własnymi dziećmi podpowiemy Wam czy warto.

 

 

My zdecydowaliśmy się na zwiedzanie trasy turystycznej, jako grupa. Warto zarezerwować zwiedzanie z całą swoją rodziną lub przyłączyć się do innych zwiedzających i utworzyć własną. Specjalnie dla rodzin z dziećmi jest przygotowana specjalna trasa:  Śladami Legend - rodzinna wycieczka. 

 

Koniecznie warto przybyć tu wcześnie rano. Pierwsze oprowadzania rozpoczynają się już o 8.30, ale my dotarliśmy dopiero na kolejny termin, czyli na 9.30. Oczywiście trzeba być minimum 15 minut przed czasem, by zdążyć załatwić wszystkie formalności.

 

Trasę rozpoczynają drewniane schody, które wiją się 64 m w dół kopalni, ale nam urozmaicał tą trasę nasz przewodnik- niezwykle pogodny, pełen anegdotek i niesłychanej wiedzy Pan Waldemar, który był kiedyś górnikiem, a teraz oprowadza grupy turystów. Najstarszy turysta naszego przewodnika miał aż 97 lat i sam dał radę przejść całą trasę!

 

 

 

Jeśli obawiacie się czy trasa spodoba się Waszym dzieciom to odpowiadamy- zdecydowanie tak!  Naszą córeczkę zachwyciła Kopalnia i czuła się tam, jak w magicznej krainie, w której może zobaczyć solne rzeźby krasnoludków, Skarbnika, a także podświetlać sól, skosztować jej czy lizać ściany. Nasz przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o pracy górników, o ich poświęceniach, ciężkiej pracy i wytrwałości. Przez całą trasę córeczka była pochłonięta jego opowieściami, więc ani na trochę nie odczuwała nudy. Dodatkowo poznała dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli i sama mogła spróbować użyć maszyn!

 

Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem wspaniałości tego miejsca, które co krok oczarowywało nas wielkością, pięknem i cudowną historią. 

 

Kopalnia od czasów naszego dzieciństwa bardzo się zmieniła, rozbudowała, zmodernizowała i nie dziwi nas fakt, że do Kopalni przybywają turyści z całego świata i ich liczba ciągle rośnie. 

 

 

Trasa turystyczna to 3 godzinny podróży wgłąb historii tego miejsca, pełna pięknych zakamarków, cudownych sal i unikatowych widowisk. Prowadzi nas przez wykute w soli  chodniki, komory i kaplice, w których zachowały się ślady dawnych technik wydobycia soli. 

 

To świat, który każdy musi choć raz zobaczyć. Zostawia on w nas nie tylko piękne wspomnienia, ale i cudowne doświadczenia i zachwycające swoją niezwykłością wnętrza, o których długo nie sposób zapomnieć. 

 

Na nas największe wrażenie zrobiły urokliwe jeziorka solankowe oraz rzeźby i płaskorzeźby wykonane z soli przez wielickich górników.

 

 

 

Zdecydowanie Kopalnia Soli w Wieliczce jest wspaniałym miejscem na aktywne i rodzinne spędzenie czasu. Po zwiedzaniu warto udać się również do Tężni Solankowej, gdzie można ukoić zmysły, zaczerpnąć powietrza o właściwościach morskiej bryzy, zrelaksować się i odpocząć.

 

Bilety do Kopalni Soli można kupić online tutaj lub na miejscu w kasach kopalni.

Sprzedaż biletów dla turystów indywidualnych (kopalnia.pl)

 

Godziny otwarcia Kopalni Soli, cennik oraz informacje niezbędne do zaplanowania wycieczki znajdziesz na stronie  : Kopalnia Soli w Wieliczce

 

 

Po zakończeniu zwiedzania mogliśmy zakupić pamiątki oraz odpocząć i zjeść posiłek w restauracji 125 metrów pod ziemią.

 

Również w restauracji Hotelu Grand Sal****, można zjeść posiłek przed rozpoczęciem lub po zakończeniu zwiedzania. 

 

To, co istotne z uwagi na dzieci - toalety dostępne są także w podziemiach, dwukrotnie w trakcie zwiedzania. Są przygotowane również udogodnienia: przewijak oraz specjalne krzesełka w Karczmie Górniczej.

 

Wyjazd na powierzchnię po zakończeniu zwiedzania to też niesamowita frajda, bo odbywa się w super szybkiej windzie, z głębokości aż 135 m. 


Ze względu na dużą ilość schodów w kopalni odradza się korzystania z wózków dziecięcych.

 

 Maluchom do 4 roku życia przysługuje wstęp bezpłatny.

 

 

 

KOPALNIA SOLI W WIELICZCE

   

 

http://www.kopalnia.pl

 

 

  +48 (12)278-73-02

 

 

Bilety do Kopalni Soli można kupić online tutaj lub na miejscu w kasach kopalni.

Sprzedaż biletów dla turystów indywidualnych (kopalnia.pl)

 

  

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl