Wybierz miasto:

Miasto:

"Dzieci z Księżyca" Adriana Rykowskiego - recenzja książki

Czy Dzieci z Księżyca istnieją naprawdę?

 

Przekonacie się o tym czytając "Dzieci z Księżyca" Adriana Rykowskiego z przepięknymi ilustracjami Gosi Tchorzewskiej.

 

 

Są książki obok których nie da się przejść obojętnie, wręcz nie można! Wywołują w nas emocje, z jakimi na co dzień rzadko się stykamy. Powodują, że otwiera się w nas wewnątrz jakaś sekretna klatka, w której odnajdujemy ukrytą dotąd skrzętnie i niewykorzystywaną na co dzień wartość. Tą wartością w tym szczególnym przypadku jest współczucie, zrozumienie, otwartość na drugiego człowieka, szczególnie teraz, szczególnie tu, wokół nas, tak, żebyśmy łatwo nie przymykali oczu, żebyśmy obudzili własne sumienie i  nauczyli zarówno siebie, jak i nasze dzieci tolerancji, zrozumienia, akceptacji.

 

 

  Dzięki "Dzieciom z księżyca" uzmysławiamy sobie, jak ważne są: akceptacja, chęć niesienia pomocy i zrozumienie dla trudnej sytuacji drugiego człowieka, potrzeba zrozumienia przez społeczeństwo, budowanie poczucia wspólnoty, również wobec odmienności, czy choroby.  

 

Autor, prywatnie Tata Neli, opowiada prostą, przejmującą historię o dziewczynce, która nie może chodzić, a bardzo chciałaby, żeby wszystkie dzieci traktowały ją po koleżeńsku i bawiły się z nią. Nela w starej szkole była wyśmiewana i omijana z daleka. Nie rozumie postawy dzieci, nie rozumie również postawy niektórych dorosłych. Chciałaby znaleźć się w miejscu, w którym wszystkie dzieci są sobie równe, w którym mogą się beztrosko bawić i zapomnieć o czekających na ziemi kłopotach. Takim miejscem jest księżyc.

 

Nie trzeba wiele, żeby znaleźć się na księżycu. Wystarczą dobre chęci, wiara i nadzieja, że wyprawa może się udać. Napędem do silnika rakiety, w której wyruszają dzieci, jest ich zapał, nadzieja i marzenia. Każde niepełnosprawne dziecko posiada w sobie niezwykłe pokłady tej mocy i każde chętnie weźmie udział w niesamowitej wyprawie.

 

 

 

Wystarczy użyć wyobraźni i dobrych chęci.

 

Fascynujące są rozmowy, jakie prowadzi Nela ze swoim Tatą. Tata próbuje córeczce wytłumaczyć otaczający ją świat, pokazać mechanizmy nim rządzące, wyjaśnić nastawienie, lęki innych ludzi, które uaktywniają się po zetknięciu z ludźmi niepełnosprawnymi. Z książki wyzierają ludzkie obawy, nieuzasadnione niczym uprzedzenia. Widać też dojrzałość małej Neli, której największym pragnieniem jest znalezienie akceptacji wśród jej otoczenia, uwrażliwienie i otwarcie ludzi zdrowych na niepełnosprawne dzieci.

 

 

Przesłanie książki jest niezwykle cenne - mała Nela i jej przyjaciele zostają Ambasadorami Księżyca na Ziemi i będą uczyli Ziemian tolerancji i szacunku wobec wszystkich. Nela jeździ po szkołach i opowiada dzieciom o swojej chorobie, o walce z nią, o potrzebie tolerancji i akceptacji. Zyskuje wielu przyjaciół i zrozumienie.

 
Dla autorów książeczki: "Dzieci z Księżyca to też te, które mieszkają wśród nas. Jednak często ich nie zauważamy, nie bawimy się z nimi, nie chodzą do naszych szkół. A one marzą, żeby stać się takimi zwykłymi Dziećmi z Ziemi. Jak wy. Żeby tak się stało czeka ich wyjątkowa podróż marzeń...na Księżyc."

 

 

Rodzice Neli mówią:

 

"Dzieci z Księżyca" to książka o marzeniach niepełnosprawnych dzieci. Naszej córeczki ale nie tylko. Mamy nadzieję, że dzięki temu zmieni się ich postrzeganie w świecie i już nie będą z innego wymiaru, jak w tytule. Celem twórców książeczki jest propagowanie wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym tolerancji, akceptacji i zrozumienia dla dzieci niepełnosprawnych. I my rodzice pełnimy w tym przekazie niepoślednią rolę. Swoją postawą dajemy przykład naszym dzieciom, uwrażliwiamy je na tematy trudne, uczymy współpracy i otwartości, szacunku do każdego człowieka.

 

Cały dochód z bajki przeznaczamy na rehabilitację Neli.

 

 


"Dzieci z księżyca" Adrian Rykowski
ilustracje: Gosia Tchorzewska

Książkę można kupić za pośrednictwem linka:

https://1ct.eu/oyRE  

 

Koszt: 29,99 zł    

 

Klikacie w link, wybieracie ilość książeczek, wpisujecie swój dokładny i aktualny adres oraz mail (ważne) i zamawiacie. Dokonanie przelewu jest równoznaczne z zamówieniem bajki.    

 

 

"Dzieci z Księżyca" to "drugie dziecko" autorów. To projekt działania na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami, ale i wzruszająca, bajkowa opowieść, przede wszystkim o marzeniach.   O czym może marzyć mała dziewczynka z niepełnosprawnością ?  

 

 

ZAPRASZAMY WAS DO POLUBIENIA STRONY I BYCIA RAZEM Z AUTORAMI "DZIECI Z KSIĘŻYCA".  

 

https://www.facebook.com/Dzieci-z-Ksi%C4%99%C5%BCyca-119877022741908

 

 

#dziecizksiężyca

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl