Wybierz miasto:

Miasto:

Mindfulness dla dzieci

Jak zatrzymać chwilę? Jak prawdziwie przeżywać? Jak być tu i teraz? Czas. Przed urodzeniem dziecka czasu było sporo, a potem nagle pyk-pstryk i skurczył się do niewielkich rozmiarów. Jak miałam czas to medytowałam, oddychałam, ale jednak, by odczuć błogi stan potrzebowałam przynajmniej 15 minut ciszy. Wiadomo, że przy dziecku, aby to było wykonalne to albo trzeba wstawać o świcie albo późnym wieczorem (tylko, że wtedy samemu się pada i o medytacji nie ma mowy). Dzięki niezwykłej książce Mindfulness dla dzieci od Wydawnictwa Studio koloru odkryłam, że relaksować się mogę w każdym momencie, a co najważniejsze mogę to robić ze swoją pięciolatką!.

 

Autorka radzi, aby najpierw każde ćwiczenie robić bez dziecka, aby wiedzieć i odczuć, jak to na nas działa, a potem wykonywać ćwiczenia razem z dzieckiem. Nie trzeba o mindfulness opowiadać. Zresztą jak? Mimo, iż ja wiedziałam, żeby żyć chwilą, by się w nią wczuć i przeżywać to, co się dzieje teraz to nie potrafiłam tego robić. Ta książka mnie tego nauczyła. I za to ją pokochałam! Zaskakuje, iż badania z Harvardu pokazują, że cokolwiek nie robimy przez 47 % czasu nie zwracamy na to uwagi. Błądzimy wtedy myślami i gdzie wtedy jesteśmy? Nie wiemy, a można to zmienić i nauczyć tego naszych dzieci.

 

 

Po co mindfulness rodzicom?

 

 

Czy zdarza się wam odpływać, kiedy wasze dziecko coś opowiada? Czy wychodzicie z siebie, kiedy spieszycie się, a wasze dziecko jeszcze nie jest ubrane? Czy czujecie irytacje i przytłoczenie obowiązkami i macie ochotę tylko krzyczeć? Na pewno każdy rodzic kiedyś się tak czuł. Teraz jest czas, by się zatrzymać i wiedzieć, jak reagować na trudne sytuacje i jak nauczyć panowania nad emocjami naszych dzieci. Koronawirus spowodował, że jesteśmy z dziećmi non stop, co dla każdego jest sporym wyzwaniem. Wykorzystajmy ten czas najlepiej, jak się da i nauczmy się czegoś naprawdę pożytecznego. Najważniejszymi nauczycielami dla dzieci jesteśmy my, bo dzieci odbijają się w nas, jak w lustrze. Naśladują to, jak my się zachowujemy, jak reagujemy na złość, smutek, jak radzimy sobie ze zdenerwowaniem.

Książka Mindfulness dla dzieci uczy, jak uspokoić nawet najbardziej rozszalałe burze. Pokazuje, jak codzienne obowiązki uczynić bardziej świadomymi, by potrafić koncentrować myśli na tym, co się obecnie robi. Po co? Po to, by nie działać na autopilocie. Uwierzcie mi wtedy wszystko smakuje lepiej, wyraźniej, pięknej, a umysł jest odświeżony. Kolory są bardziej wyraziste, smaki wyostrzone, a my jesteśmy odprężeni i z nową energią działamy. A potrzeba na ćwiczenie od 1 do kilku minut, a efekt Wow! Zmiany muszą wyjść od nas, bo dzieci nas naśladują i powtarzają nasze zachowania. Nasze reakcje są w tym kluczowe.

 

 

Co daje mindfulness dzieciom?

 

 

Muszę przyznać, iż książka Mindfulness dla dzieci to księga ze złotymi poradami i rozwiązaniami dla rodziców. Pomaga na każdym etapie rozwoju dziecka. Jest idealna dla przedszkolaka, któremu pomaga, jak radzić sobie z pierwszymi emocjami, dla większych dzieci, którym pomaga z nauką i walką z trudnościami oraz dla nastolatków, którzy potrzebują szybko uspokoić swoje myśli. W książce podoba mi się to, że znajdziemy w niej odpowiedzi na każdy problem dzisiejszego świata- zbyt duża ilość czasu przed ekranem, trudności z nauką, brak ruchu, radzenie sobie z niepowodzeniami, z frustracją czy odrzuceniem. Codzienna praktyka bycia uważnym jest niezbędna dla naszych dzieci, by osiągały sukcesy, by były pionierami w swojej dziedzinie i by radziły sobie z ciężkimi uczuciami.

 

To książka, do której się wraca, wciąż czyta. Zdecydowanie lektura obowiązkowa dla każdego rodzica. Teraz, gdy wirus zmusił nas do zatrzymania się, możemy wygospodarować czas na przeczytanie książki, która będzie służyła nam przez lata i pomoże nam rodzicom przebrnąć przez trudne chwile, a naszym dzieciom uporać się z ich kłopotami. Praktyka mindfulnnes uczy krytycznego myślenia, rozwiązywania skomplikowanych problemów, kreatywności, kierowania ludźmi, koorydynowania pracy z innymi. Poza tym wzmacnia inteligencję emocjonalną, ocenę sytuacji, uczy podejmowania decyzji i umiejętności negocjacji. Całkiem nieźle jak na kilka minut dziennie, prawda?

 

 

Serdecznie polecamy książkę i zachęcamy do czytania:)

 

Mindfulness dla dzieci: https://www.studiokoloru.eu/?8,mindfulness-dla-dzieci

 

 

 

Wydawnictwo Studio Koloru

Adres: ul. Tymienieckiego 22/24, 90-349 Łódź

WWW: http://www.studiokoloru.eu

E-mail: biuro@studiokoloru.eu

Telefon: 501 502 136

 

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz PDF „Miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom”.

Rodzicu!

x

Podaj nam swój e-mail, a otrzymasz PDF "Miejsca Przyjazne Dziecom":


BabyGo.pl