Każdy , kto posiada na stanie domowym buntowniczego nastolatka, wymykającego się wszelkim regułom zarówno wychowawczym jak i społecznym, z ulgą przyjmie ebook, jaki wydało ostatnimi czasy Pozytywne Wsparcie. To niezmiernie potrzebna rodzicom nastolatków kompilacja wiedzy o potrzebach i budowie mózgu współczesnego nastolatka!
Ebook składa się z 2 zadań praktycznych, 7 spotkań oraz podsumowania. To jak je rozłożycie zależy od Was. Ważne, żeby korzystać z nich po kolei. Każde spotkanie zawiera cytat dnia, porcję solidnej wiedzy, ćwiczenia praktyczne oraz wskazówki rodzicielskie, a w niej różne sposoby na budowanie relacji z nastolatkiem.
Bardzo przydatnym narzędziem do rozpoznania naszych potrzeb jako rodziców wobec dzieci jest graficznie ujęta przez Autorkę ebooka drabina celów rodzicielskich. Jak każdy rodzic, pragnę, żeby moje dzieci w swoim dorosłym, samodzielnym życiu były szczęśliwe i by umiały sobie poradzić w różnych sytuacjach, ale nigdy nie dokonałam takiego podziału priorytetów – wyszczególnienia zadań-celów do jakich powinnam dążyć jako rodzic. Na co dzień oczekujemy od naszych dzieci dobrego zachowania i przykładania się do nauki, jeśli pomagają nam w pracach domowych, chwalimy je, cieszymy się z ich sukcesów i martwią nas ich słabości, ale czy jako rodzice zastanawiamy się jakimi będą ludźmi w przyszłości? Czy nie stawiamy im na co dzień zbyt wysoko poprzeczki, zapominając, że sami byliśmy kiedyś dziećmi i zamiast dawać im naszą akceptację i miłość oraz motywujące wsparcie, podcinamy im skrzydła naszymi wygórowanymi oczekiwaniami, wedle zasady, „ja dla Ciebie tyle poświęcam, więc Ty ucz się dobrze, sprzątaj swój pokój i realizuj moje ambicje”. No właśnie, moje, nie dziecka - indywidualne potrzeby, pragnienia, tylko moje – dorosłego.
Jako rodzice ulegamy pokusie narzucania, krytykowania i nie wczuwamy się w potrzeby i oczekiwania naszych dzieci. Czy zdarzyło się Wam pomyśleć, jak musi czuć się nastolatek, który słyszy krytykę, nasze żądania wobec siebie a jednocześnie ma silną potrzebę akceptacji?
Lektura ebooka skłoniła mnie do zadania sobie jako rodzicowi szeregu pytań i obudziła mój niepokój. Czy jestem dobrym rodzicem, czy nie wchodzę zbyt łatwo w schemat żądań i oczekiwań wobec mojego nastolatka? Dzięki ebookowi wczułam się w odczucia nastolatka i zastanowiłam się jak rodzic wygląda z jego perspektywy...
Refleksje, jakie towarzyszyły mi podczas tej próby, nie były przyjemne… Z punktu widzenia naszych dorastających dzieci, które nie chcą już być nazywane dziećmi, jawimy się jako istoty wymagające, które warunkują swoją miłość, oczekując w zamian wypełnienia obowiązków szkolno-domowych. Nastolatek w takiej sytuacji może czuć się osaczony i osamotniony. Aktualna sytuacja zamknięcia, izolacji wspólnie z rodzicami w domu, również może sprzyjać narastaniu konfliktów.
Z punktu widzenia młodego człowieka, próbującego podważyć autorytet rodziców, w celu zaznaczenia własnej odrębności, rodzice, zamiast akceptacji i zrozumienia, oferują zachowawczość. Zapominają jak to jest być nastolatkiem...
A może warto wrócić pamięcią do naszej młodości i tak jak radzi pani Natalia, przypomnieć sobie co było największym źródłem konfliktów pomiędzy nami a naszymi rodzicami i jak oni reagowali? Jak wtedy czuliśmy się, czy zgadzaliśmy się z ich opiniami, czy nasi rodzice umieli z nami rozmawiać, rozwiązywać konflikty? Czy byliśmy traktowani po partnersku, czy mieliśmy żal do rodziców?
Autorka ebooka prosi nas o wczucie się w sytuację drugiej strony - dzięki temu łatwiej nam zrozumieć motywacje oraz oczekiwania drugiego człowieka. Stajemy się bardziej otwarci na rozmowę, tolerancyjni. Dostrzegamy potrzeby zarówno własne jak i drugiej strony. To budujące;)
Nasze dzieci uczą się od nas patrząc na nasze podejście do życia, wyciągają wnioski i budują swój świat i sposób postrzegania poprzez naśladownictwo. Jesteśmy nauczycielami naszych dzieci. Czy patrząc na siebie z boku oczyma nastolatka jestem zadowolona/-ny z tego kogo widzę? Czy takim rodzicem chciałabym/chciałbym być? Odpowiedzcie sobie na te pytania...
Ebook pani Natalii skłania nas do zadania sobie podstawowych pytań: jakie relacje chcielibyśmy mieć z naszymi dziećmi, na czym nam najbardziej zależy, co musimy poprawić, nad czym popracować, żeby było lepiej? Przejrzysta, czytelna forma w przystępny sposób obrazuje sposób funkcjonowania mózgu nastolatka. Dzięki obrazowaniu łatwiej nam uświadomić sobie, że to co dotąd braliśmy za przejaw przekory, złośliwości lub buntu wynika z niedojrzałości młodzieńczego mózgu. Agresja, negatywne zachowania, obrażanie się – nie wynikają z celowego działania czy złośliwości, tylko uwarunkowane są ograniczeniami mózgu i przewagi sfery emocjonalnej nad myśleniem rozumowym, logicznym.
Czytając uświadamiamy sobie, że często niesprawiedliwie wyciągamy wnioski związane z negatywnym zachowaniem naszego nastolatka, ranimy jego uczucia, zapominając o jego możliwościach. Dzięki ebookowi, do którego można zajrzeć w każdej wolnej chwili, łatwiej zaakceptować nam i zrozumieć mechanizm funkcjonowania psychiki u nastolatków.
Bycie dobrym rodzicem to trudna praca. Zostanie rodzicem rozumiejącym swoje potomstwo to prawdziwe wyzwanie. Cieszmy się z faktu bycia rodzicami, uczmy się współpracować ze swoimi dziećmi. Czerpmy radość i budujmy nasze relacje w oparciu o poszanowanie odrębności naszych nastolatków, wzmacnianie w nich poczucia własnej wartości, akceptacji, tolerancji i poszanowania dla drugiego człowieka.
Czy to jest recepta na udane rodzicielstwo? Miejmy nadzieję, że tak. Zachęcamy do przeczytania ebooka „Co dzieje się w głowie nastolatka?”, bo dzięki niemu wstępujemy na trudną ścieżkę utkaną z emocji, lęków i oczekiwań naszych dzieci. Zaglądamy do głowy naszego potomka, żeby uświadomić sobie, że nie mamy do czynienia z małym opornym dorosłym ale z pełnym nadziei, niepokojów i trudności, jakie musi pokonać, młodym umysłem, dla którego nadal jesteśmy autorytetem i który oczekuje od nas pomocy w zrozumieniu mechanizmów rządzących światem i własnym wnętrzem.
Polecamy;)
Ebook dostępny jest na stronie:
https://www.pozytywne-wsparcie.pl/sklep
Krakowski Portal Rodzinny BabyGo.pl serdecznie zaprasza :)
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.
Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.
Baby Go:
Mapa:
Wydarzenia i firmy:
Wakacje z dziećmi Wakacje z dzieckiem Hotele dla rodzin Hotele dla rodzin z dziećmi Wakacje nad morzem z dziećmi Wakacje nad morzem z dzieckiem Wakacje z dziećmi w Polsce Wakacje z dzieckiem w Polsce Fajne hotele w Polsce Super hotele w Polsce Dla rodzin z dziećmi Fajne hotele w Polsce dla rodzin z dziećmi Hotele dla rodzin z dziećmi nad morzem Hotele dla rodzin z dziećmi w górach Rodzinne wakacje Wakacje Rodzinne Rodzinny wypoczynek Rodzinny urlop Urlop z dzieckiem Najlepsze hotele Rodzinne hotele Hotele dla dzieci Wakacje z dzieckiem nad morzem Wypoczynek z dzieckiem nad morzem Rodzinne hotele dla dzieci Rodzinny wypoczynek nad morzem Urlop z dzieckiem nad morzem Urlop nad morzem Rodzinne wakacje Wakacje Rodzinne
Rodzicu!
xDodaj miejsce przyjazne Dzieciom do BabyGo
Rodzicu!
xPodaj nam swój e-mail, a otrzymasz rabaty na wakacje do rodzinnych hoteli i domków.